Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Obsługa dotyku na linuxie...

Zaczęty przez sprzetowiec90, Sierpień 06, 2019, 07:50:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sprzetowiec90

Poniewaz kernel 5.x ma juz stosowne sterowniki do atomow z3735 itp. To sobie wpakowalem na tablet lubuntu 19.04 64bit.

Jednak obsluga dotyku jest kiczowata bo w sumie dziala tylko jako lewy przycisk myszy i to nie wszedzie...

Ogolnie moze ktos widzial jakies rozwiazanie zeby to dzialalo jak w windowsie i po przytrzymaniu emulowalo prawy przycisk?

Tablet to hp stream 7 z atomem z3735g z 1gb ramu i 32gb wewnetrznej

pavbaranov

O ile wiem, to nie jest to kwestia obsługi, albowiem ta istnieje, a aplikacji, które mogą, ale nie muszą ten dotyk "rozumieć". Masz dwa przygotowane pod dotyk środowiska. Jednym jest Plasma Mobile, drugim UBPorts. Aplikacje dla nich winny dobrze współpracować z dotykiem. Sam jest natomiast - we współczesnych dystrybucjach - obsługiwany przez libinput, ewentualnie evdev lub elographics. Zasadniczo ten pierwszy. Zerknij sobie np. na: https://wiki.archlinux.org/index.php/Touchscreen

sprzetowiec90

#2
Ale te dwa srodowiska co podales to pod telefony sa.

Mi chodzi o sama reakcje na dotyk. Co do aplikacji to chyba chrome tylko dziala dobrze pod dotykiem, przewijanie stron jak i mozliwosc zaznaczania tekstu na stronach jak i dziala dobrze przytrzymanie co emuluje prawy przycisk myszy.

No chyba ze mozesz polecic jakas dystrybucje juz przystosowana do tabletu itp.

pavbaranov

Te środowiska, które podałem są pod aplikacje mobilne. Nie ma znaczenia, czy to smartfon, czy tablet, czy też komputer z ekranem dotykowym.
Jeśli chodzi o dystrybucje dla tabletu - nie będę się powtarzać. Masz wyżej dwie.

sprzetowiec90

Odpalilem plasme mobile ale to takie srednio uzyteczne + za ciezkie. Ubport to dla telefonow, nie widzialem nigdzie zeby byl obraz iso.

Skoro dotyk jest obsługiwany przez libinput to mozna tam cos zmodyfikowac chyba? Bo samo lxde mi odpowiada.



pavbaranov

Raz jeszcze - obsługa dotyku (np. libinput) a umiejętność interpretacji tego przez poszczególne aplikacje to dwie różne rzeczy. LXDE masz w wersji na Gtk2, czy Gtk3? Aplikacje pod pierwsze, czy drugie? To drugie nie powinno mieć większych problemów z dotykiem, pierwsze będzie mieć.

sprzetowiec90

  Nie wiem ktora wersje Gtk mam.

Rozwiazanie juz raczej znalazlem, touchegg z konfigiem jako tako rozwiazuje problem.

https://youtu.be/28Jjf5Ak6Q0

Zobacz najnowsze wiadomości na forum