Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Technika 5G, Huawei i decyzja "Polski"

Zaczęty przez TataPingu, Wrzesień 03, 2019, 10:11:31 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Co Koledzy o tym sądzicie ?

https://pl.sputniknews.com/polska/2019090310995437-bialy-dom-umowa-z-polska-o-5g-stanowi-opor-wobec-chin-sputnik/

MSki

Pomijając już to, że artykuł pochodzi z rosyjskiej "szczekaczki" (po IP ich poznacie), to o tym pisze się również na innych portalach.
I wszystko by było w porządku, gdyby nie jeden mały "szczegół" - bo przecież lepiej, jak nas będą szpiegować przyjaciele zza wielkiej wody, niż ci, którzy do tego szpiegowania również nie mają żadnych praw.
I jak nie wiadomo o co chodzi, to zazwyczaj o pieniądze.
Czy drożej Polska by zapłaciła Huawei-owi, czy amerykanom, tego nie wiem, ale wiem natomiast, że w obu przypadkach przyjęcie któregoś z rozwiązań niesie za sobą przywiązanie na długie lata do infrastruktury.

TataPingu

#2
Cytat: MSki w Wrzesień 03, 2019, 01:08:14 PM
Pomijając już to, że artykuł pochodzi z rosyjskiej "szczekaczki" (po IP ich poznacie), to o tym pisze się również na innych portalach.

Osobiście, obojętne mi jest skąd pochodzi prawdziwa informacja. Tutaj akurat od nich, ale w gruncie rzeczy, to mało ważne....
Osobiście, wychodzę z założenia, by mieć prawdziwie obiektywne informacje, o ile to możliwe, powinno się wysłuchiwać wszystkich stron. I tak robię...
- ułatwia mi to znajomość i angielskiego i niemieckiego, a swego czasu i rosyjskim władałem biegle, tak, że coś, niecoś z tych umiejętności zostało...
W każdym bądź razie na tyle, by rozumieć jakikolwiek przekaz w jęz. rosyjskim.
Oczywiście, nie tyczy się to teraz akurat tej informacji, bo jest po polsku, dywaguję tylko tak ogólnie...

Cytat: MSki w Wrzesień 03, 2019, 01:08:14 PM
I wszystko by było w porządku, gdyby nie jeden mały "szczegół" - bo przecież lepiej, jak nas będą szpiegować przyjaciele zza wielkiej wody, niż ci, którzy do tego szpiegowania również nie mają żadnych praw.

No właśnie, to miałem m.in. na myśli !
- jeśli już mam być "szpiegowany" (od czego w przyszłości nie będzie ratunku), to wolę przynajmniej mniej za to płacić !
Jak kształtują się ceny produktów "hamerykońskich" w stosunku do chińskich, to nie muszę chyba porównywać...
Nie wspominam już o negatywnych "doświadczeniach" w przypadkach, gdy firmy (amerykańskie!) zdobędą monopol...

Poza tym, jak na razie (!) od strony Azjatów, oczekiwać można jedynie biernego "szpiegowania", t.j biernej rejestracji przepływających danych...
Z drugiej strony, to nie jest już takie oczywiste...

https://wolnemedia.net/facebook-cicho-zbanowal-wolne-media/

Cytat: MSki w Wrzesień 03, 2019, 01:08:14 PM
Czy drożej Polska by zapłaciła Huawei-owi, czy amerykanom, tego nie wiem, ale wiem natomiast, że w obu przypadkach przyjęcie któregoś z rozwiązań niesie za sobą przywiązanie na długie lata do infrastruktury.

No właśne, czy my chcemy "podtrzymywać przy życiu" technologicznego bankruta"....?
- bo czy się tego chce, czy nie, technika IT, to Azja !

MSki

Mnie przy okazji tego tematu martwi jeszcze jedna rzecz.
UE jaka jest, każdy widzi, ale niezauważalna, jak na razie jest amerykańska ekspansja. I tak jak napisałeś TataPingu, dobrze jest znać języki obce, aby na postawie doniesień ze świata móc sobie wypracować w miarę obiektywne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.
Problemem może być wypracowanie tej oceny, gdyż wiele newsów jest niczym innym jak manipulowaniem rzeczywistością, a mówiąc potocznie fake newsami.
Po ACTA/2 przyszedł czas na CLOUD Act, który to zbiór (amerykańskich) przepisów przyznaje administracji Stanów Zjednoczonych nieograniczony dostęp do danych należących do europejskich firm. Warunkiem jest, że dane te są hostowane przez amerykańskiego usługodawcę - https://bezprawnik.pl/ustawa-cloud-act/

pavbaranov

Mnie dziwi jedna rzecz. Parcie na 5G ja na szkło, a nikt nie słyszy służb meteorologicznych, które oficjalnie mówią, że działanie sieci 5G zakłóci działanie radarów meteorologicznych, co spowoduje cofnięcie się w prognozowaniu pogody o kilkadziesiąt lat. Skądinąd biorąc pod uwagę prezycję prognozy pogody na przelot Skarżyńskiego i niektóre obecne prognozy to... może to i lepiej? :)

MSki

cyt; - "W przypadku Polski problem ten nie występuje, ponieważ w Europie dla sieci 5G przeznaczone są nieco inne pasma – 700 MHz, 3,4-3,8 GHz (wykorzystywane obecnie również przy dostarczaniu internetu stacjonarnego) oraz 26 GHz (używane do transmisji satelitarnych)." -
https://www.gry-online.pl/hardware/siec-5g-moze-miec-negatywny-wplyw-na-jakosc-prognoz-pogody/z21c2e7
i decyzja wykonawcza Komisji UE z dnia 14 maja 2019 r. w przedmiotowej sprawie; - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D0784&from=EN

pavbaranov

Tyle, że te radary są połączone i działają jak naczynia połączone.

MSki

#7
A niech sobie działają w jakiejkolwiek "symbiozie", ich działanie nie zakłóci 5G, gdyż wynika to z różnego pasma propagacji;
http://www.geosystems.pl/upload/zalaczniki/KNT_2006%20-%20Polska%20Siec%20Radarow%20Meteorologicznych%20POLRAD%20-%20Tuszynska%20I.pdf

Problem, o którym piszesz, dotyczy USA, bo tam faktycznie 5G i meteorologia jadą na tym samym paśmie.

pavbaranov

No to zastanów się, skoro prognozy pogody są robione na podstawie światowej siatki radarów, to jeśli część z nich nie będzie działać prawidłowo, to czy dowolna prognoza pogody może być prawidłowa?
Nawet gdyby działało to wyłącznie w USA to np. loty do tego kraju stają się po prostu niebezpieczne, albowiem wylatujący choćby z Europy samolot nie będzie wiedzieć co go może czekać po drugiej stronie Atlantyku.
To wcale nie jest tak fajnie, gdy jedno ogniwo całego systemu może działać źle.
Ok, można bagatelizować problem, ale obyśmy się nie obudzili na zasadzie "Polacy nic się nie stało".
I nie - nie jestem specjalistą w dziedzinie meteorologii, nie znam się na tym, powtarzam jedynie uwagi zgłaszane przez środowiska meteorologiczne nie tylko z USA.

MSki

Zacytuję siebie - "Problem, o którym piszesz, dotyczy USA, bo tam faktycznie 5G i meteorologia jadą na tym samym paśmie." i to oni powinni zapanować nad tym problemem, a jak nie dają rady, to niech poproszą Huawei'a  ;)
Ja się też na tym wszystkim nie znam na tyle, aby wypowiadać się autorytatywnie, mogę jedynie spekulować.
Bo skoro USA chce nas "uszczęśliwić" własną technologią 5G, to chyba powinna ta "struktura" pracować w przewidzianych przez (powyżej wkleiłem) unijne prawo częstotliwościach (?)
Czy można w dostarczanych przez USA urządzeniach regulować pasmo pracy, czy jest ono stałe.. pozostaje tajemnicą.
Ale jeśli jest stałe, a USA wbrew unijnym przepisom będzie chciało przepchnąć i zaadoptować tu własne częstotliwości (w ramach ujednolicenia światowego), to wówczas i my mamy wielki problem.

Ale to tylko moje spekulacje, nie mające naukowego podłoża.
Rozwiązywanie powyższych problemów należy pozostawić osobom i firmom odpowiedzialnym za wdrażanie 5G.
My jako końcowi odbiorcy tej technologii możemy jedynie dyskutować nad sensem i od kogo, jeśli już, powinniśmy się uzależnić, aby tą technologię wdrażać.. czyli, za ile, na jakich zasadach i jak długo.

I skoro cena "produktu" powinna być brana pod uwagę, to nie rozumiem tego, dlaczego zakup tej technologii pomijał przetarg.
Technologia tak, to oprócz całej struktury "fizycznej" również system nadzorujący i chroniący.
Zasady dostępu do w/w systemu powinny być jasno sprecyzowane, z uwzględnieniem parytetu dostępu, na okoliczność jego kontroli.. właśnie na okoliczność np. szpiegowania.

Huawei'owi zarzucono szpiegostwo i nawet zatrzymano w Polsce dwóch pracowników tej firmy i jednym z nich był Polak. były funkcjonariusz ABW - i co, zostało tym panom coś udowodnione ? Pytam, bo jakoś dalszego rozwoju sprawy się nie doczytałem.   

MSki

..kontynuując, bo nie mniej ważne są ostatnie doniesienia medialne na temat 5G.
Huawei, jak można przeczytać w poniższym artykule, chce udostępnić kody źródłowe swojego oprogramowania;
https://innpoland.pl/149889,huawei-chce-budowac-siec-5g-w-polsce-zapewniaja-ze-sa-bezpieczni
czy kody źródłowe udostępnią również amerykanie, czy pozostanie to ich tajemnicą ?

pavbaranov

Cytat: MSki w Wrzesień 04, 2019, 11:14:46 AM
I skoro cena "produktu" powinna być brana pod uwagę, to nie rozumiem tego, dlaczego zakup tej technologii pomijał przetarg.
Odkąd PIS doszedł do władzy, to przetargi wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą bardzo duże pieniądze nie są w ogóle organizowane (zakup samolotów dla VIPów, zakupy kilku śmigłowców dla Policji i Wojska, zakup karabinków dla WOT, w końcu zakup - jak na razie planowany, ale rozmowy się rozpoczęły - F-35, "zakup" czegokolwiek od Rydzyka /np. szkoleń/ - to tylko te najbardziej spektakularne).

Cytat: MSki w Wrzesień 04, 2019, 11:14:46 AM
Huawei'owi zarzucono szpiegostwo i nawet zatrzymano w Polsce dwóch pracowników tej firmy i jednym z nich był Polak. były funkcjonariusz ABW - i co, zostało tym panom coś udowodnione ? Pytam, bo jakoś dalszego rozwoju sprawy się nie doczytałem.
Jak na razie cisza trwa, ale nie sądzę, by to była sprawa, którą udałoby się w tak krótkim czasie skończyć.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum