Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Banan - 2 lata w linuxie

Zaczęty przez banan, Wrzesień 01, 2019, 04:43:29 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

banan

Witam,
Przedstawię się: 17lat byłem adminem w korporacji, systemy MS i SAP
Teraz od 10 lat nie pracujr (grałem na forexieNoce zarywam, prenumeruję wszystko, i pisałem samogrające apki)
Mam dużo czasu, ze względu na włamanie 3-4 lata temu zacząłem ostro i wróciłem od 2-3 lat
co dziennie uczę się Linuxa, informatyki śledczej, windowsy (cmd skrypty)
Noce zarywam, prenumeruję wszystko, mam 5 laptopów, w tym macbooka i 1 flagowy i7 12gb, wszędzie dyski ssd, 3 stacjonarki, podłączonych 20 dysków, prowadziłem prywatnie servis, teraz mój brat, który dostarcza mi sprzęt..
Mam wszystko, w ilościach hurtowych, 3 sieci internetowe niezależne, neostrada i lte 50gb i z tel 10gb.
Ulubione distro: parrot, mint, kodachi, przetestowałem ok 200dystrybucji, macbooka kupiłem i zainstalowałem 3 sys.

Pozd,
PS. nagrywam filmiki na youtubie, jestem na FB mam 1600 znajomych...

TataPingu

Cytat: banan w Wrzesień 01, 2019, 04:43:29 AM
PS. nagrywam filmiki na youtubie, jestem na FB mam 1600 znajomych...

Witaj...,
- co do "znajomych" z FaceBuca to facio (ze Stanów bodajże) miał ich kilkanaście tysięcy...

Gdy się nieszczęśnikowi zmarło, to na pogrzeb przyszło... 3-ch !
- rodzice i brat....

LinGruby

Cytat: banan w Wrzesień 01, 2019, 04:43:29 AM
[..]
PS. nagrywam filmiki na youtubie, [...]

no miło tylko coby jeszcze zawierały właściwą wiedzę bo ostatnio oglądałem jeden kanał i wiedza w nich zawarta dobra dla totalnego laika który nie ma bladego pojęcia ;)

ten film powala wręcz na kolana

https://invidio.us/watch?v=BSCN40WC6qE
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

hobbysta

To odpusc sobie bo sie przepaiisz i tylko wior zostanie. Kup sobie pieska i zacznij chodzic z nim na spacery - oczywiscie bez tej kretynskiej gadzeterii - gdybys kolekcjonowal znaczki pocztowe byloby z wiekszym pozytkiem. Gdyby tak muslec jak ty to juz dzis powinnismy zedrzec sobie skore i paradowac z flakami na wierzchu. Informatyka ma ulatwiac zycie a nie jeszcze dodatkowo je komplikowac. Jestem dzis w przychodzi prosze o rejestracje do lekarza - kilka lat wstecz - rejestratorka wpisalaby mnie do zeszyciku i spoko. Dzisiaj mowi mi "niestety nie moge bo system sie zawiesil", inny przyklad: kupowanie biletow MPK we Wroclawiu to prawdziwa loteria: mozna je kupic tylko w automacie - ktore raz dzialaja a raz nie - wiec loteria. Masz farta to sobie kupisz bilet. Masz pecha - bedziesz biegal od automatu do automatu. Totalne zidiocenie informatyczne. Chodzi o to, ze swiatem obecnei rzadza polglowki niezdolne do oderwania sie od monitora. Z obsesja "usprawniana wszystkiego za pomoca komputera". Wcale nie zamierzaja pytac swiat czy chce byc tak uszczesliwany. Troche poezji by ci sie przydalo w zyciu.


TataPingu

#5
Cytat: hobbysta w Wrzesień 02, 2019, 03:19:15 PM
........

A co do Twoich rozważań o "informatyzacji" życia mam bardzo podobne odczucia....
"Nowe, nowe, najnowsze...
- no teraz to już będzie OK..."

Tylko na ile, na następne pół roku ?
- bo potem znowu przyjdzie "nowsze" !

Zeby to jeszcze ludzie mogli tym "nowym" skrócić sobie czas wykonywania pewnych czynności, czy ułatwić sobie życie, ale, jak słusznie zauważyłeś, najczęściej tego typu "wynalazki" są bardziej kłopotliwe (a co najgorsze, to DROżSZE!) w użytkowaniu, niż dotychczas...

Wymieniłeś kilka absurdów, ale takich przypadków można by podawać w nieskończoność...
- szczególnie urządzenia z wbudowanym WIFI i działające wyłącznie w połączeniu z "chmurką"...
Abstrachuję już od tego, że co jest w "chmurce", to NIE JEST TWOJE !
- ewentualnie "możesz" mieć dostęp do tych informacji, ale to wcale nie znaczy, że ktoś ci to GWARANTUJE !

Jasne, w pewnych dziedzinach taka "informatyzacja" (czy, jak kto woli, "digitalizacja") ma sens, a wręcz jest nieodzowna, ale w większości to nic innego, jak "zabawki", bez których mżna by się obyć...

Użyłeś przykładu z rejestracją, mnie często chce się śmiać w sytuacjach, które właściwie są typowymi przypadkami dla digitalizacji, ale...,
- weźmy np. takie tzw. "stany magazynowe" towarów...

Zdarzyło się w mojej młodości, że prowadziłem jakiś tam magazyn w jednej z firm w których byłem zatrudniony
W początkach lat 80-ych ub.w. (w Polsce) nikomu jeszcze się nie "śniło", by komputeryzować tę branżę, więc prowadzenie "stanów magazynowych" rozwiązywano w inny ("analogiczny" ;)) sposób.
Do tego celu służyły tzw. "fiszki". Były do kartki z grubszego papieru formatu bodaj, że połowy A5 (A6 ?), które były odpowiednio podzielone na kilkanaście rzędów i rubryczek, z wypuszczoną z odpowiednią literą alfabetu na szczycie (była też tam nazwa towaru, a każdy był na oddzielnej "fiszce"). Lokowano je w dopasowanych pudełkach-skrzyneczkach, które z kolei miały swoje miejsce w okolicach biurka magazyniera. Na karteczkach nanosiło się stan początkowy danego towaru, a w razie wydania/przyjęcia zmieniało się tylko jego stan ilościowy. Wyglądało to mniej, więcej w ten sposób:
Stan początkowy, np: 1.000 szt.
data, wydano: - 120szt (stan: 880 szt)
data, przyjęto: + 200szt (stan: 1.080szt).
Uwierz mi Szanowny Kolego, że naniesienie, czy sprawdzenie tych "stanów" to były "sekundy" i w każdej chwili byłem w stanie sprawdzić (na "fiszkach") czy mam (a jeśli tak, to ile) towar na magazynie...

Dzisiaj, często mi się zdarza (nawet w marketach!), że pomimo, iż towar jest "na stanie" (lub go niema), to go w praktyce nie ma (tu akurat odwrotnie, jest)...
- "a bo to coś z naszym systemem", a to "mieliśmy wirusa", jeszcze gdzie indziej "padł nam dysk z danymi", czy "stało się coś z naszą bazą danych" itd, itp...

Często argumentuje się komputeryzację "zmniejszeniem kosztów"...
- chmmmm..., to też nie zawsze tak jest...
W w/w przykładzie z "magazynem", wówczas trzeba było mieć etat magazyniera, to fakt, tylko dzisiaj, nie dość, że musimy mieć taki etat (towary nie wyłożą się same na regałach i ich stany w bazie same się nie zmienią!), to jeszcze trzeba zakupić sprzęt, odpowiednie oprogramowanie, liczyć się z kosztami serwisowania całości (często też dodatkowy etat informatyka), a do tego dochodzi jeszcze zużycie energii przez te sprzęty!

No cóż..., ale jesteśmy "wysoko rozwiniętą cywilizacją"...

Pozdrawiam

hobbysta

Sorki nie zalapalem od razu, kolega nam CV zafundowal. Dzieki. Dobrze wiedziec jak CV pisac. Jak dla mnie to belkot ale widac HR oczekuja czegos takiego. Za chiny ludowe bym na to wpadl.

TataPingu

Cytat: hobbysta w Wrzesień 04, 2019, 08:27:37 PM
Sorki nie zalapalem od razu, kolega nam CV zafundowal.

CV ?!!!
- no kurcze, ale się to pozmieniało...  :o

banan

Teraz w informatyce kto dobry rządzi, na FB już mam 3700 zomków i jestem LinuxExpert na zamkniętych grupach..
Jestem rencistą a to moja pasja, jak pracowałem nie mogłem bawić się assemblerem...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum