Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

rkhunter coś wykrył

Zaczęty przez funn, Sierpień 25, 2019, 03:31:44 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

funn

Dziś grałem w grę przeglądarkową i nagle mi się wyłączyła. Od razu przeskanowałem rkhunter i wykrył dwa rootkity. Jeszcze kilka tygodni temu gdy skanowałem, było czysto.

Jeszcze w rkhunter.log te wpisy mnie niepokoją.

Warning: Checking for possible rootkit files and directories [ Warning ]
[15:22:28]          Found file '/lib/libkeyutils.so.1.9'. Possible rootkit: Sniffer component
[15:22:29]          Found file '/lib64/libkeyutils.so.1.9'. Possible rootkit: Sniffer component
[15:22:29]          Found file '/usr/lib/libkeyutils.so.1.9'. Possible rootkit: Sniffer component
[15:22:29]          Found file '/usr/lib64/libkeyutils.so.1.9'. Possible rootkit: Sniffer component




Warning: The following processes are using suspicious files:
[15:23:02]          Command: chromium
[15:23:02]            UID: 1000    PID: 8119
[15:23:02]            Pathname: /usr/lib/libkeyutils.so.1.9
[15:23:02]            Possible Rootkit: Spam tool component
[15:23:02]          Command: chromium


Tutaj opisali że jak jakiś rootkit atakuje Linux to zawsze atakuje te pliki *libkeyutils.
https://srvfail.com/check-clean-ebury-ssh-rootkit/

lami07

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

funn

Czyli zmiana, przywrócenie pakietu z wersji keysutils 1.6,1-1 do 1.6.-1 spowoduje, że te komunikaty o dwóch wykrytych rootkitach w rkhunter znikną? Obecnie przeinstalowałem pakiet keysutils pobierając nowy i czyszcząc pacman -Scc.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum