Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dell optiflex 745. Wieża

Zaczęty przez JPanczyk, Sierpień 23, 2019, 07:33:00 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

JPanczyk

Witajcie, dostałem za darmo della optiflexa 745. Nawiasem mówiąc nie taka bardzo zła maszyna. Uduntu i Fedora nie wykrywają ( tak mi się wydaje) karty dzwiękowej ADI1983 - integra. Do tego wniosku doprowadziło mnie - nic w aplay -l i hexadecymalne śmieci i info jako by karta była na usb w /cat/proc/asound.conf. Googlałem, angielskie tutoriale mi nie pomogły. Mogę "obejść" problem, karta audio CM193 usb działa, ale wolał bym słucgać z PC. Jestem początkujący- przeprowadzi mnie ktoś jak dla debili przez instalacje sterownika? Ps. Aktualizować bios? Mam biosa 2.3.1 i on board audio jest w nim włączone. Pozdrawiam miłego dnia życzę.

TataPingu

W pierwszym rzędzie sprawdź:
lspci | grep -i audio
- jeśli nic się nie pokazało, to faktycznie, karta nie została rozpoznana....

W tym przypadku sprawdź jeszcze kilka innych dystrybucji, np. MX, SUSE, ew. Sparky...
- w tym ostatnim dostaniesz najlepszą pomoc, ponieważ są tutaj jego twórcy

JPanczyk

Cześć wydaje mi się,  że próbowałem samo lspci bez pipowania do grep, czyli szukajki tekstu i faktycznie nie było karty... Wykryło niby audio kartę na usb ( nie mówie o CM, Cm była wypięta). Mam na myśli to co nazwałem hexadecymalne śmieci.

JPanczyk

#3
Wynik Twojej komendy:
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio controller (rev 02)

Czyli coś tam jest, co dalej radzicie?

TataPingu

Cytat: JPanczyk w Sierpień 23, 2019, 08:50:16 PM
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio controller (rev 02)

Czyli coś tam jest, co dalej radzicie?

Albo, tak, jak wspominałem, wypróbuj jeszcze inne dystra (live, to będzie najprędzej), albo będzie trzeba "inicjować" sterowniki w obecnym....

W tym drugim musisz nam trochę przybliżyć, co to za dystro, jaki desktop (Gnome, KDE, Mate, XFCE) itd...

pavbaranov

Pierwsze, lepsze - wejść na stronę producenta: https://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsd1/drivers/driversdetails?driverid=r72855
A ogólnie, ta karta winna być obsługiwana bez najmniejszych problemów przez każdy, współczesny kernel. Skoro nie działa, to jest to jakaś kwestia konfiguracji, ale w tym przypadku nieco więcej wiadomości.

JPanczyk

#6
Cześć Jakie dystro. Okej Ubuntu 18.03 LTS. Zarówno live jak i zainstalowane na Dysku twardym. Fedora odpalona z liva - wiem idiotycznie to zabrzmi "Ta pobrana guzikiem pobierz teraz" najnowsza pobrana tylko do przeetestwania - nie wiem chyba fedora 30. Ubuntu 19.x też pobrane do przetestowania. Konfiguracja? Co chcecie o niej wiedzieć:

standardowa DELL optiflex 745:
- muzyka - zintegrowana
- grafika też. Jeśli chcecie , to mogę te Chipsety wygooglać. Bios 2.3.1.1, wymieniłem "bateryjkę", wrzuciłem "safe load defaults" Dysk twardy 160 Gb - talerzowy. CPU 2.66 Ghz , core duo, 4 Gb ramu w kościach po 1 Gb

Przetestuje Linux mint 19.2

pavbaranov - potrzebuje trochę pytań naprowadzających wybacz  nie wymiatam, aż tak z IT:)

pavbaranov

No problem jest taki, że oprócz tego, że coś podajesz, to... brak w tym treści. Masz kartę, karta jest wykrywana. Włącz odtwarzanie jakiejś muzyki. Gra/nie. Wiem, głupie pytanie, albowiem gdyby grało to pewnie byś nie pisał, ale jak do tej pory piszesz jedynie na okrętkę typu "hexydecymalne śmieci". A konkret? Co w istocie wyrzuca Ci aplay -l podaj, a nie opisuj czegoś, czego jedynie możemy się domyślać. Polecenie alsamixer cokolwiek pokazuje? Cokolwiek tu się da pozmieniać? Karta, którą masz chodzi na sterownikach, które od lat są w kernelu. Z czym zatem konkretnie masz problem?

JPanczyk

#8
aplay -l nie wyrzuca mi nic

A oto rezultat: cat /proc/asound/cards/:

1 [U0x1d570xad03] USB-Audio - USB Device 0x1d57:0xad03
                                FREEWAY TECHNOLOGY USB DEVICE 0x1d57:0xad03 at usb-0000:00

Mam podpiętą air mouse i ona ma mikrofon, czy to może miec wpływ? Ps postarałem się dokładnie przepisać

alsamixer - nie udało się otworzyć miksera, nie ma takiego pliku lub katalogu


pavbaranov


TataPingu

Cytat: JPanczyk w Sierpień 23, 2019, 11:17:16 PM
alsamixer - nie udało się otworzyć miksera, nie ma takiego pliku lub katalogu

Więc w terminalu zrób:
sudo apt-get install alsa-utils
zainstaluj ew. również
sudo apt-get install qasmixer

i po instalacji w terminalu typujesz alamixer, albo najlepiej z menu wybierasz qasmixera (graficzny)

Możesz też zainstalować:
sudo apt-get install gnome-alsamixer

i będzesz mieć teraz 3 różne mixery do wyboru.

Prawdopodobnie problem jest w wyciszonych kanałach

JPanczyk

#11
alsa-base jest w najnowszej wersji 1.0.25+dfsg-0ubuntu5). I jak mówię inna karta ( taka na usb) gra plug and play. a system widzi tylko głuche wyjście ( dummy output).

alsa-utils też jest w systemie

TataPingu

#12
Cytat: JPanczyk w Sierpień 23, 2019, 11:38:26 PM
alsa-base jest w najnowszej wersji 1.0.25+dfsg-0ubuntu5). I jak mówię inna karta ( taka na usb) gra plug and play

Kolego, albo postępujesz, jak sugerujemy, albo szukasz "swoich rozwiązań"...
- jeśli chcesz uruchomić kartę z boardu, to wywal to USB, i nie mieszaj, bo nigdy nie dojdziemy do źródła zakłócenia...

JPanczyk

Kolego wywaliłem, tylko tłumaczę, że pakiety chyba są bo inna karta działa. Teraz działam bez niej. Poza tym system mi odpowiada, że pakiety są . Jedyne urządzenia usb to wifi edimax, klawiatura i air mouse

pavbaranov

Chwila, czy masz w tym komputerze na stałe włączone 2 karty?
Odłącz tę na USB - wpisz: sudo lshw -c sound podaj wynik. Przynajmniej będzie wiadomo, czy kernel ma z nią problem.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum