Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją SparkyLinux 5.8 LXQt (stable, 64-bit), na sprzęcie z EFI

Zaczęty przez maciejr, Sierpień 21, 2019, 06:10:49 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

maciejr

Dzień dobry,

Próbuję ożywić 13-letniego iMaca za pomocą Sparky. Ogólnie wrażenia mam bardzo dobre, ale natrafiam na pewne przeszkody.

Sprzęt: iMac 6,1 (Late 2006), Intel Core 2 Duo, 3GB RAM, 2TB HDD. To taki dziwny model, niby 64-bitowy, ale z 32-bitowym EFI (nie UEFI).

System: SparkyLinux 5.8 LXQt (stable), pobrany stąd:
https://sparkylinux.org/download/stable/

Zacząłem od wersji 32-bitowej, która zainstalowała się bez błędów. Ze względu na problemy z DVD (to temat na inny wątek) spróbowałem zainstalować wersję 64-bitową:

1. Uruchamiam system z USB i wybieram wersję polską.
2. Podłączam się do domowego WiFi.
3. Uruchamiam ,,Sparky Installer" z pulpitu. (Link ,,znane problemy" nie działa).
4. Wybieram domyślne ustawienia regionalne (,,polski").
5. Wybieram ,,Wyczyść dysk" i ,,Przestrzeń wymiany (bez hibernacji)".
6. Wpisuję dane użytkownika i rozpoczynam instalację.
7. Po pewnym czasie instalator wyświetla błąd:

Wystąpił błąd Boost.Python w zadaniu "bootloader".
Command 'grub-install --target=i386-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Sparky --force' returned non-zero exit status 1.
grub-install: error: /usr/lib/grub/i386-efi/modinfo.sh doesn't exist. Please specify --target or --directory.

Traceback:
File "/usr/lib/x86_64-linux-gnu/calamares/modules/bootloader/main.py", line 457, in run
    prepare_bootloader(fw_type)

  File "/usr/lib/x86_64-linux-gnu/calamares/modules/bootloader/main.py", line 429, in prepare_bootloader
    install_grub(efi_directory, fw_type)

  File "/usr/lib/x86_64-linux-gnu/calamares/modules/bootloader/main.py", line 297, in install_grub
    "--force"])

  File "<string>", line 4, in <module>


Spróbowałem jeszcze dwa razy z wersją 64-bitową. Raz otrzymałem komunikat o przekroczonym czasie oczekiwania (ponad 600 sekund?) na polecenie tworzenia ,,boot" czy ,,efi". Nie zapamiętałem dokładnie ani nie skopiowałem.
Kolejny raz przed instalacją usunąłem wszystkie partycje za pomocą GParted. Potem wszystko przebiegało jak w pktach 2-7 wyżej, łącznie z końcowym błędem.

Piąta próba, z wersją 32-bitową, przy opcjach jak w pktach 1-6 wyżej, przebiegła pomyślnie.

Ponieważ z wersją 32-bitową mam inny problem (o którym napiszę w innym wątku), nadal chciałbym spróbować zainstalować wersję 64-bitową, bo myślę sobie, że pewnie jest lepiej przetestowana.

Dziękuję!


pavroo

Witam
Tak jak napisałeś:
CytatTo taki dziwny model, niby 64-bitowy, ale z 32-bitowym EFI (nie UEFI).
instalacja systemu 32 bitowego nie sprawiła problemu na maszynie 64 bitowej, jak również 32 bitowego EFI.

Command 'grub-install --target=i386-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Sparky --force' returned non-zero exit status 1.
grub-install: error: /usr/lib/grub/i386-efi/modinfo.sh doesn't exist. Please specify --target or --directory.

Powyższy wynik błędu wskazuje na próbę zainstalowania 32 bitowego EFI z ISO 64 bitowego, który domyślnie instaluje 64 bitowe EFI, więc w tym wypadku instalacja 32 bitowego EFI jest fizycznie niemożliwe.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

maciejr

EDIT: Rozumiem, dziękuję. Mnie jako laikowi wydawało się, że po prostu w tym ISO brakuje skryptu "/usr/lib/grub/i386-efi/modinfo.sh" i gdyby go dodać, to może by się powiodło. Wcześniej udało mi się zainstalować na tym sprzęcie m. in. 64-bitowego Debiana, korzystając z kroku opisanego tutaj:
https://mattgadient.com/linux-dvd-images-and-how-to-for-32-bit-efi-macs-late-2006-models/.

Jednak w międzyczasie sprawdziłem za pomocą live USB, że ten drugi problem, z DVD, występuje także w wersji 64-bitowej, zatem nie mam już powodu, żeby ją instalować.

Dziękuję za odpowiedź!

Zobacz najnowsze wiadomości na forum