Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Windows 7 i Sparky 5

Zaczęty przez Hydrabi, Sierpień 21, 2019, 02:47:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Hydrabi

Witam

Mam takiego lapka na którym chciałbym mieć Win7 i Sparky 5. Niestety podczas instalacji obydwu napotkałem na problem z formatem dysku. Mianowicie Win 7 instaluje się tylko i wyłącznie na MBR a Sparky 5 na GPT. Nie pomaga, żadna zmiana przy bootowaniu na UEFI czy Legacy. Te systemy nie chcą być po prostu razem na jednym dysku.

Czy da radę jeden dysk podzielić na partycje MBR i GPT? Załatwiałoby to sprawę.
A może Sparky 5 można zainstalować na MBR?
O Win 7 na GPT nawet nie pytam...

Jeśli ktoś zna odpowiedź na powyższe pytania i podpowie mi jak to znaleźć w opcjach to z góry serdeczne dzięki za pomoc.

pavroo

#1
Witaj
Jeśli Twoja maszyna posiada tablicę partycji MBR i używa BIOS zamiast EFI, Sparky jest instalowany w trybie legacy, więc i MBR.

Nie umiem w ciemno odpowiedzieć dlaczego instalator Calamares chce w Twoim przypadku zainstalować system na GPT.
Możesz spróbować zainstalować Sparky używając starszego instalatora Sparky Advanced Installer (dostępny w menu-> System).
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pavbaranov

lub podać nam jak wygląda tablica partycji...

TataPingu

Cytat: Hydrabi w Sierpień 21, 2019, 02:47:03 PM
Czy da radę jeden dysk podzielić na partycje MBR i GPT? Załatwiałoby to sprawę.

Nie, tego nie da się zrobić !

Cytat: Hydrabi w Sierpień 21, 2019, 02:47:03 PM
A może Sparky 5 można zainstalować na MBR?

Sformatuj po prostu na nowo HDD z tablicą MBR i przygotuj partycje pod windę (format NTFS) i pod Sparky (najlepiej format EXT4). Dobrze byłoby przygotować od razu jedną partycję na HOME (EXT4).

Następnie, w pierwszej kolejności zainstaluj windowsa, a dopiero potem Sparkiego...
- w takiej kolejności instalator Sparkiego powinien automatycznie rozpoznać, że HDD formatowany jest na MBR..

Hydrabi

Witam ponownie po paru latach :)

Udalo mi sie zainstalowac win 7 i Sparky 7, na GPT zreszta. Dzieki wszystkim za rady. Niestety teraz nie dziala GRUB. tzn po starcie komputera uruchamia sie od razu WIN7. Do tej pory poprostu poprzez liveCD doinstalowywalem GRUBA i wybor systemu byl. Tym razem jednak kiedy wpisuje w konsoli:
Cytatsudo grub-install /dev/sdaX
po kolei wszystkie sda jakie sa. To pojawia sie komunikat
Cytatfailed to get canonical path of `/cow'
Ktos cos doradzi?
Dodam, ze teraz pisze z livecd w wersji angielskiej. W wersji po polsku komunikat jest w stylu
Cytatbrak uzyskania sciezki cos tam overlay

Partycje jakie mam:
sda1 efi
sda2 rezerwacja microsoft
sda3 podstawowa (jest na niej zainstalowany WIN7)
sda4 root (zainstalowane Sparky7).

Z gory dzieki za pomoc.


linux4ever

Zaktualizuj ustawienia grub służy do tego program boot repair z tym że jest w linuksie mint.

Pobierz live iso linuksa mint uruchom boot repair i będzie działać.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Hydrabi

Tak zrobiłem. Grub działa. NIE URUCHAMIA SIĘ ZA TO WIN7. Gdy w GRUBIE wybiorę opcję WINDOWS cofa do uruchamiania Linuksa. Windows nie wchodzi.

linux4ever

#7
Zatem zostaje jeszcze jedna możliwość:
CytatIf you have other operating systems installed on your machine edit the grub config file:
sudo nano /etc/default/grub

and add the line on the end of the file:
GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false

then regenerate the GRUB menu list:
sudo update-grub

Z: https://sparkylinux.org/grub-2-06/

Oraz:

https://linuxhint.com/dual-boot-debian-windows/

Jak i:

https://en.linuxportal.info/tutorials/multi-boot-systems
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Hydrabi

Dzięki, ale nie działa. Zainstalowałem nawet wszystko na nowo, sformatowałem itp. Stanąłem na tym samym GRUB jest. Wpis o WIN jest ale nie działa. Szukając rozwiązania w necie natknąłem się na wpisy, że komputery HP (a to właśnie lapek HP) mają jakieś problemy z UEFI. Widziałem nawet magiczne filmiki gdzie wystarczy w Boot menagerze w UEFI zrobić przestawkę opcji i wpis o WIN pojawia się sam. Ale u mnie to nie działa wpis o Win w GRUB pojawia się dopiero po wpisie
Cytatsudo nano /etc/default/grub

and add the line on the end of the file:
GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
.

Jeszcze jakieś pomysły?

Po zainstalowaniu na nowo WIN7 i Sparky7 przynajmniej nie ma błędów w konsoli typu:
Cytatsudo grub-install /dev/sdaX

failed to get canonical path of `/cow'

Hydrabi

AKTUALIZACJA ---> ROZWIĄZANE PO 4 LATACH WALKI !!

Udało się GRUB widzi i ładuje dwa systemy.

Dzięki wielkie dla LINUX4EVER dzięki Twojej radzie w końcu GRUB zobaczył WIN. Okazało się, że od tej chwili trzeba było dokonać zmian w ustawieniach boot w UEFI, w boot manager w UEFI i naprawić boot loadera WIN7. A wszystko w odpowiedniej kolejności. Bo robiłem to wcześniej nieraz. Niestety trzeba trafić na odpowiednie ustawienia i ich kolejność na chybił trafił.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum