Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kali Linux - persinstence

Zaczęty przez stefan1980, Sierpień 11, 2019, 07:39:36 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Witam.Mam na pendrive kali linuksa. Przy jego rozruchu jest kilka opcji np Live-pae, Live-failsafe a takżę Live USB Persistence - jednak ta opcja nie zapisuje żadnych zmian. Więc szukam  w necie jak zrobić żeby się zapisywało i znalazłem te strony z których wskazówek korzystałem jednak nic mi nie zapisywało zmian
Zacznę może od Gparted - obraz linuksa miałem już wgrany na jedną partycję, drugą miałem wolną - według wskazówek powinienem stworzyć -Partycję podstawową z systemem plików ext4 o nazwie persistence. Jednak przy jej tworzeniu nie mam możliwości wpisania tego  bo poprostu nie pozwala mi system-szare okienko.Tylko etykieta mogła być wpisana.  Tworzę partycję i jadę wg tego
http://forum.haker.edu.pl/viewtopic.php?t=1695
a poźniej według tych wskazówek bo wcześniejsze nie działały
https://www.youtube.com/watch?v=C-O8UoJA-gw
Jednak i tutaj też nie zapisywało zmian  - nie miało tej partycji?
wynik z fdisk
Disk model: FUJITSU MJA2160B
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x96462260

Device     Boot Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1  *     2048 312580095 312578048 149,1G 83 Linux




Disk /dev/sdb: 28,8 GiB, 30943995904 bytes, 60437492 sectors
Disk model: DataTraveler 3.0
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x1961bdd5

Device     Boot    Start      End  Sectors  Size Id Type
/dev/sdb1  *        2048 24070143 24068096 11,5G 83 Linux
/dev/sdb2       24070144 24172543   102400   50M ef EFI (FAT-12/16/32)
/dev/sdb3       24172544 60436479 36263936 17,3G 83 Linux


Disk /dev/loop0: 3 GiB, 3146444800 bytes, 6145400 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

dodam że teraz kiedy jest uruchomiony kali to mam katalog media/root/persistence jednak on jest pusty. Jeżeli ktoś wie czemu mi nie zapisuje zmian lub ma jakiś pomysł to proszę o odpowiedź

lami07

Kali Linux, jak wiele innych projektów, ma dokumentację. Może tak zacznij od niej, a nie od jakiegoś przypadkowego poradnika.

https://www.kali.org/kali-linux-documentation/
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

A ja jeszcze spytam: czy na pewno jest Ci potrzebny Kali? To nie jest typowo desktopowa dystrybucja i nie temu służy.

stefan1980

Pavbaranov za każdym razem muszę ustawiać wszystko od początku np połączenie z netem, język, układ klawiatury itp a chciałbym zapisać to co już ustawiłem sobie

pavbaranov

No bo to jest... Kali :) Ogólnie tak się na tym winno pracować i zapisywanie różnych ustawień tu jest praktycznie zbędne, a znakomita większość istotnych tu aplikacji komunikuje się w języku angielskim.
Raz jeszcze ów Kali to ma być dystrybucja używana u Ciebie jako desktopowa? To w takim razie kompletnie sensu nie ma. To specjalistyczne narzędzie o kompletnie innych zastosowaniach, gdzie np. połączenie z netem i tak zawsze musisz skonfigurować, przed każdym niemal jego zastosowaniem.
Nie o to mi chodzi po co Ci persistence w Kali, ale po co Ci Kali? I pytanie jest praktycznie retoryczne, bowiem mi nic do tego. Po prostu zamiast zmuszać Kali do czegoś, czemu nie służy, zwłaszcza, że dla niezorientowanego użytkownika może być to groźne narzędzie (szczególnie dla jego otoczenia), może lepiej się rozglądnąć się za czymś innym. No, chyba, że Kali wybrałeś właśnie ze względu na jego specyficzne zastosowania i cel.

LinGruby

@stefan1980

jak już tak bardzo chcesz korzystać w 100% z zastosowań które są w Kali to zainteresuj się distro o wiele bardzie rozbudowanym jakim jest BlackArch

https://www.blackarch.org/

https://pl.wikipedia.org/wiki/BlackArch

będziesz bardziej zadowolony  ;)

( bo od Kali za bardzo zalatuje komercją ( i używana dla szpanu ) - takie moje zdanie )

tylko posługiwanie się takim distro wiąże się z przynajmniej z średnio-zaawansowaną znajomością administracji systemem etc. itp. co się z tym wiąże...

takie jest moje zdanie...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

pavbaranov

@LinGruby - Nie ze "średnią", a z co najmniej "mocno wysoką" znajomością. Jeśli nie posiadasz takiej, to używanie Kali (BlackArch itd. itp.) po prostu winno być karane. Trzeba być niezłym idiotą, by się za to brać, jeśli nie wie się do czego to służy oraz nie wie się jak tym się posługiwać.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum