Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kopiowanie plików na pendriva w terminalu

Zaczęty przez xprotor0, Sierpień 05, 2019, 08:04:45 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xprotor0

Witam mam taki problem że nie umiem skopiować plików na pendriva przez terminal
Próbowałem tak że zrobilem katalog pen w katalogu mnt i tam zamontowałem pendriva poleceniem mount -t vfat /dev/sdb1/mnt/pen
Próbowałem wysyłków żeby skopiwać katalog www na pulpicie po przez polecenie w różnych kombinacjach:
cp ~/Pulpit/www ~/dev/sdb1/mnt/pen  cp ~/Pulpit/www ~/mnt/pen/dev/sdb1 czy cp -r ~/Pulpit/www ~/dev/sdb1/mnt/pen nie idzie !
Jak podłączam pendriva do USB sam się montuje w ścieżce /media/krzysiek/KARTA USB
i dalej prubóje po przez polecenie cp ~/Pulpit/www ~/media/krzysiek/'KARTA USB' i nie idzie !
W ogóle dlaczego on się sam montuje w media a nie w mnt ? i dlaczego jak ja go sam zamontuje w moj komputer jest taka ikona jak widać na zdjęciu a jak sam się zamontuje to takiej ikony nie ma?


pavbaranov


robson75

#2
Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale jeżeli brak jest ikony na pulpicie to uruchom managera plików, i z jego poziomu wejdź do pena.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

xprotor0

Nie rozumiecie
Ja chcę tylko uzyskać komendę jak mam skopiować pliki na pendriva po przez terminal inne kopiowanie mnie nie interesuje bo wszystko inaczej umiem zrobić

Fibogacci

#4
Cytat: xprotor0 w Sierpień 06, 2019, 10:39:18 AM
Nie rozumiecie
Ja chcę tylko uzyskać komendę jak mam skopiować pliki na pendriva po przez terminal inne kopiowanie mnie nie interesuje bo wszystko inaczej umiem zrobić

Źle wpisujesz polecenie (twoje polecenie/ścieżka to: /dev/sdb1/mnt/pen, po pierwsze nie ma tam spacji pomiędzy /dev/sdb1 a /mnt/pen - przynajmniej tak tutaj wpisałeś w poście na forum, a po drugie to błędna ścieżka dla polecenia kopiowania)

Przy kopiowaniu katalogu (katalogów) poleceniem cp trzeba podać flagę -r (recursive)

W twoim przypadku polecenie kopiowania (prawdopodobnie) powinno wyglądać tak, jak poniżej (jeśli pendrive USB jest w danej chwili zamontowany pod /mnt/pen):

$ cp -r ~/Pulpit/www /mnt/pen

lub jeśli pendrive sam się montuje w /media:

$ cp -r ~/Pulpit/www /media/krzysiek/KARTA\ USB

(możesz spróbować użyć \ przed spacją zamiast cudzysłowów/asteriksów - powinno także zadziałać)

(Uwaga: podałeś znowu złą ścieżkę, bo: ~/media/krzysiek/'KARTA USB'

~ (tylda) to oznaczenie Twojego katalogu domowego to znaczy taki skrót dla /home/krzysiek, czyli to tak jakbyś chciał kopiować do /home/krzysiek/media/krzysiek/'KARTA USB', a pendrive jest zamontowany w /media/krzysiek/'KARTA USB')

(także podałeś (prawdopodobnie) przy montowaniu niepoprawnie, bo bez spacji i być może bez uprawnień root: mount -t vfat /dev/sdb1/mnt/pen powinno być):

$ sudo mount /dev/sdb1 /mnt/pen

Wyjaśnienie poniżej.

Gdy podpinasz pendrive USB lub jakiś nowy dysk, w systemie plików Linuksa pojawia się on w folderze /dev i np. wyświetla się w ten sposób (założenie jeden dysk twardy z 3 partycjami i jeden pendrive USB z 1 partycją):

Dysk numer 1 z trzema partycjami:

/dev/sda1
/dev/sda2
/dev/sda3

Pendrive numer 1 z jedną partycją:

/dev/sdb1

Dysk ma nazwę sda, pendrive sdb - partycje to numery. Kolejne podpinane dyski/pendrivy/urządzenia będą otrzymawać kolejne litery.

Gdy chcesz ręcznie zamontować pendrive USB (jeśli pojawia się on jako np. sdb), musisz wpisać:

$ sudo mount /dev/sdb1 /media/pendrive

Zamiast 'pendrive' powyżej trzeba wpisać dowolną istniejącą nazwę folderu/katalogu, którą wcześniej utworzyłeś w folderze /media

Montujesz zawsze daną partycję (nawet jeśli jest tylko jedna) dlatego trzeba podawać zawsze na końcu jej numer czyli sdb1, a nie tylko sdb.

Obecnie Linuksy różne domyślnie montują dyski zewnętrzne w tym pendrive USB w katalogu /media.

Możesz oczywiście ręcznie zamontować go w /mnt, ale tam też musi być utworzony przez Ciebie jakiś (istniejący) folder, czyli np.:

$ sudo mount /dev/sdb1 /mnt/pendrive

Aby poznać, jakie oznaczenie ma Twój pendrive, w terminalu wpisz:

$ lsblk

Pojawi się lista wszystkich urządzeń blokowych (czyli dysków/nośników).

Link bezpośredni do screena: http://i.imgur.com/gJIAzCl.png


 
W kolumnie MOUNTPOINT będzie informacja, czy dany dysk/partycja jest zamontowana i w którym miejscu. Będziesz wiedział, czy montowanie jest poprawne.

Przy kopiowaniu katalogu (katalogów) poleceniem cp trzeba podać flagę -r (recursive), czyli np. w moim przypadku byłoby to:

cp -r /media/filip/AUDIOBOOK /media/sda8/Pobrane

Tak samo jeśli chciałbyś usunąć katalog poleceniem rm (remove) należy dodać flagę -r czyli w moim przypadku np.:

rm -r /media/sda8/Pobrane/AUDIOBOOK

Bonus:

Jeżeli planujesz kopiować przez terminal wiele plików, jeśli jeszcze nie znasz, przetestuj sobie program w terminalu mc (Midnight Commander) - ułatwia operacje kopiowania plików i nie tylko, jest wygodny i oferuje bardzo wiele przydatnych możliwości.

Link bezpośredni do screena:
http://i.imgur.com/axVsCOZ.png

 

pavbaranov

xprotor0 - "Nie idzie" (cokolwiek za tym "stoi") bowiem - jak Ci wyjaśnił @Fibogacci - "iść" nie może. Po prostu wszystko robisz źle co jest wynikiem totalnego braku wiedzy nt. tak samych poleceń w linuksie, jak i przede wszystkim struktury katalogow. Proponuję zatem zacząć od zgłębienia podstawowej wiedzy, bowiem wypisując bzdurne komendy (a za chwilę skoro "nie idzie" zaczniesz je wypisywać z uprawnieniami roota) zrobisz krzywdę swojemu systemowi, swojemu komputerowi lub pendrive. Oby swojemu :)

Np. uparcie wpisujesz ścieżki ze znakiem tyldy (~), która w linuksie oznacza (czyt. zastępuje), że coś co po niej następuje jest w katalogu danego użytkownika, czyli np. dla użytkownika "user":
ls ~
da to samo co:
ls /home/user/
itd. itp.
Oczywiście można montować (z palca) urządzenia gdzie się mniej więcej żywnie podoba, jednakże we współczesnych systemach za montowanie urządzeń najczęściej odpowiada "jakieś coś". Często jest to udev/udisks. Wówczas montuje on takie urządzenie do katalogu, jaki został mu zdefiniowany i niekoniecznie musi to być taki sam katalog, który "z palca" podajesz.
Dodatkowo montowanie "z palca" czegoś w /dev/sdXY/mnt jest lekkim idiotyzmem. Urządzenia widoczne w /dev/ to zupełnie inna bajka, którą też lepiej poznać w domowym zaciszu.

xprotor0

Do jasnej ciasnej moze się mało znam ale jeśli chodzi mi że by kopiować w terminalu tzn. że czegoś się uczę dzięki wielkie za zaangażowanie ale wasze posty dalej nic nie pomogły
I przy komendzie takiej $ cp -r ~/Pulpit/www /mnt/pen czy takiej $ cp -r ~/Pulpit/www /media/krzysiek/KARTA\ USB
I robie spację w komendach to tu tak wygląda
Jeszcze raz moje montowanie pendriva $ mount -t vfat /dev/sdb1 /mnt/pen w katalogu "pen" który mieści się w katalogu "mnt"
I zamontowanie pendriva jak najbardziej wszystko w porządku wszystko działa pendrive zamontowany
I teraz chce przekopiować do tego pendriva katalog "www" który mieści się na moim pulpicie
I teraz wpisuje komendę cp -r-też wpisuje lub bez r cały czas bez skutku ok jeszcze raz cp -r ~/Pulpit/www(spacja)/mnt/pen (jak dodam /dev/sdb1 czy /dev/sdb żadna różnica.
Aha i też wiem że dysk czy pendrive to /dev/sdb czy sda a partycje są numerowane cyframi.
Przy zamontowaniu pendriva automatycznie ścieżkę już znacie komendę też pisałem wyżej też nie idzie
Cały czas mam taki komunikat "nie można wykonać stat na '/root/Pulpit/www': Nie ma takiego pliku ani katalogu"
Czyli cały czas jest coś źle w /Pulpit/www ale katolog "www" naprawdę isnieje na pulpicie ?




Fibogacci

#7
Cytat: xprotor0 w Sierpień 06, 2019, 02:52:21 PM
Do jasnej ciasnej moze się mało znam ale jeśli chodzi mi że by kopiować w terminalu tzn. że czegoś się uczę dzięki wielkie za zaangażowanie ale wasze posty dalej nic nie pomogły
I przy komendzie takiej $ cp -r ~/Pulpit/www /mnt/pen czy takiej $ cp -r ~/Pulpit/www /media/krzysiek/KARTA\ USB
I robie spację w komendach to tu tak wygląda
Jeszcze raz moje montowanie pendriva $ mount -t vfat /dev/sdb1 /mnt/pen w katalogu "pen" który mieści się w katalogu "mnt"
I zamontowanie pendriva jak najbardziej wszystko w porządku wszystko działa pendrive zamontowany
I teraz chce przekopiować do tego pendriva katalog "www" który mieści się na moim pulpicie
I teraz wpisuje komendę cp -r-też wpisuje lub bez r cały czas bez skutku ok jeszcze raz cp -r ~/Pulpit/www(spacja)/mnt/pen (jak dodam /dev/sdb1 czy /dev/sdb żadna różnica.
Aha i też wiem że dysk czy pendrive to /dev/sdb czy sda a partycje są numerowane cyframi.
Przy zamontowaniu pendriva automatycznie ścieżkę już znacie komendę też pisałem wyżej też nie idzie
Cały czas mam taki komunikat "nie można wykonać stat na '/root/Pulpit/www': Nie ma takiego pliku ani katalogu"
Czyli cały czas jest coś źle w /Pulpit/www ale katolog "www" naprawdę isnieje na pulpicie ?

Ja akurat kiedy piszę jakiś komentarz/poradę, zakładam, że zawsze piszę do początkującego, bo nie wiem ile czytający już wie. Poza tym mój komentarz/porada nie jest wyłącznie skierowana do Ciebie, ale i dla przyszłych pokoleń ;) - być może ktoś to jeszcze kiedyś będzie czytał i komuś się jeszcze przyda (bardziej początkującemu) - więc weź poprawkę (i miej cierpliwość) na to, że tak piszę, mimo, że możesz już wiele wiedzieć.

Po raz pierwszy podajesz jaki komunikat błędu Ci się pojawił.

Czy wpisujesz te polecenia jako użytkownik root? (po wydaniu polecenia su)?

skoro ~ wskazuje na katalog domowy użytkownika root (administratora) czyli /root to znaczy, że może tak być

Jeżeli pojawia się informacja, że w /root/Pulpit/www nie ma takiego katalogu, to pewnie go tam nie ma ;) ale to oznacza, że aktualnie (prawdopodobnie) korzystasz z konta root.

Wyjdź z konta root albo wpisując w terminalu:
$ exit

albo naciskając skrót Ctrl+D

Ale chyba najbardziej praktycznie będzie, jeśli nie będziesz używał ~ tylko zastosujesz od razu pełną ścieżkę czyli:

/home/krzysiek/Pulpit/www

wtedy nie będzie miejsca na dwuznaczności.

xprotor0

BINGO komenda

$ cp -r /home/krzysiek/Pulpit/www /mnt/pen  ale trzeba byc zalogowany jako root

kopiuje mi pliki na pendrive

A wcześniej robiłem z rootem i bez po prostu brakowało /home/krzysiek i tyle

Dzięki wszystki za uwagę temat można zamknąć uważam jako rozwiązany w moim przypadku ale napewno wielu osobom jeszcze się przyda

@Fibogacci to dzięki tobie rozwiązany a jakieś tam sugestie to miałem do @pavbaranov a nie do Ciebie

Pozdrawiam




Fibogacci

#9
Cytat: xprotor0 w Sierpień 06, 2019, 05:02:24 PM
BINGO komenda

$ cp -r /home/krzysiek/Pulpit/www /mnt/pen  ale trzeba byc zalogowany jako root

kopiuje mi pliki na pendrive

Trzeba być zalogowanym (chociaż zwykle lepszą praktyką jest nie logować się jako root, a wykonywać polecenie dodając przed nim sudo, jeśli trzeba coś wykonać z uprawnieniami root), ponieważ (prawdopodobnie) katalog /mnt/pen ma uprawnienia zapisywania wyłącznie dla użytkownika root (administratora).

Tak więc możesz tam kopiować pliki jako root lub zmienić uprawnienia dla tego katalogu dla zwykłego użytkownika (tak, aby możliwe było zapisywanie do katalogu).

xprotor0

Ok pokąbinuje nad tym
Głownie chodzi mi o to że by z pulpitu czy z katalogu pobrane kopiować na dyski wiele plików jedną komendą
np. w katalogu jest uzbierane dajmy 23 filmy o rozszerzeniu avi i że by to jedną komendą *.avi skopiować wszystko na dysk 
Ale ok bazę już mam myślę że do tego dojdę już sam

pavbaranov

@xprotor0 - Czy mógłbyś uruchomić sobie słownik języka polskiego w przeglądarce i stosować się do jego podpowiedzi?

xprotor0

Ja nie rozumiem takich ludzi jak @pavbaranov do forum nic nie wnoszą a tylko piszą jakieś bzdury co nikogo to nie interesuje ani nie pomaga.
Zapamiętaj na przyszłość @pavbaranov jak się pytam na forum o komendę to jak znasz odpowiedz to piszesz a jak nie znasz to się w ogóle nie odzywasz !

pavbaranov

@xprotor0 - Zapamiętaj sobie na przyszłość - tak w Polsce, jak i na tym forum używamy i posługujemy się językiem polskim, a zatem jeśli chcesz uzyskać jakąś informację to takim językiem się posługujesz. Nikt nie ma powodów domyślać się co chciałeś napisać.
Oczywiście pozostaje się Ci cieszyć z faktu, że to Ty na forum coś wnosisz.
EOT.

lami07

#14
Ktoś ma zamiar dodać coś konstruktywnego do tego wątku ? Jeśli tak to poproszę wiadomość na priva . Temat zamykam.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum