Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Notebook Asus Eee PC 1011 PX

Zaczęty przez Maniak1997, Październik 14, 2013, 12:38:37 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Maniak1997

Witam chciał bym się was zapytać jakiego linuxa polecicie mi jako pierwszego na tego oto note booka.

Pytam się was bo wy wiecie który będzie łatwy do ogarnięcia. Na linuxa postanowiłem się przesiąść po tym jak, za nic nie moge zainstalować na nim windowsa(ciągle jakiś błąd mi wyskakuje ale mniejsza z tym).

Próbowałem już zaistalować mint 15 ale podczas bootowania za pomocą unetbootin wyskakuje mi błąd i nie wie co mam zrobić, a bład ten polega na tym że: "Program 7-zip Console przestał działać", i nie wiem czym to może być spowodowane.

Tak więc pozdrawiam was i odrazu dziękuje za jaką kolwiek pomoc. :D

sovtware

#1
Witaj miło poznać i cieszę się że skorzystałeś z Naszego zaproszenia oraz że Jesteś zainteresowany Naszymi systemami pierwsze co muszę wiedzieć aby Tobie poradzić co to dystrybucji Linux muszę wiedzieć dokładnie jaki masz sprzęt patrzyłem w necie czy czasem to jest ten ?



http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/3338602_techniczne" class="bbcode_url">http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/3338602_techniczne




Albedo 0.64

#2
Na tym sprzęciku najlepiej sprawdzi się środowisko LXDE; Lubuntu lub Unofficial Linux Mint 15 LXDE, najłatwiejsze do "ogarnięcia". LXDE posiada również pulpit "netbook" wybierany podczas logowania. Niestety, obawiam się że Twoje problemy z instalacją systemu mogą być spowodowane awarią sprzętu i może się to skończyć w serwisie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Maniak1997

#3
Dobra. Jak narazie odpaliem tego linuxa 15 z pendrive. Probowalem go zainstalowac, ale podczas instalacji usunely mi sie wszystkie partycje i niemoge tam nic zgrac zapisac, i ogolnie nic zrobic. Co zrobic?

Nie mam tu polskich znakow :(

Albedo 0.64

#4
Partycje same się nie usunęły. Jedyne co możesz teraz zrobić, to przeprowadzić prawidłowe partycjonowanie. Jeśli możesz uruchomić system z pena to uruchom instalację i spróbuj powtórnie, przewodnik po instalacji znajdziesz tu: http://linuxiarze.pl/ubuntu/

Jeśli sprzęt jest sprawny, nie powinno być problemów.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Maniak1997

#5
podzieliłem sobie oartycje tak jak trzeba ale nie wiem czy zainstalowac bo wyskakuje mi blad input/output error during read on dev sda

Albedo 0.64

#6
Błąd wejścia/wyjścia /dev/sda wskazuje na awarię dysku twardego, instalator nie może odczytać tablicy partycji lub sektora MBR. Trudno mi ocenić i doradzić na odległość. Sprawdziłbym dysk i próbowałbym powtórnego partycjonowania.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Maniak1997

#7
A jak moge sprawdzić dysk?

Albedo 0.64

#8
Możesz spróbować linuksowego Parted Magic http://linuxiarze.pl/distro-partedmagicos/  lub windowsowego Vista PE. Są to ratunkowe systemy live. Wiem, że to nie jest łatwe w przypadku EeePC bez napędu CD/DVD więc byłoby dobrze postarać się o zewnętrzny napęd USB żeby nie męczyć się z penem i wykluczyć jego błędy.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Maniak1997

#9
Ale zanim spróbowałem zainstalować linuxa to normalnie mogłe wejść i zgarć moje dane z dysku.

Albedo 0.64

#10
Kolego, nic nie dzieje się bez przyczyny. Instalowałem Linuksa wiele, wiele razy, także na EeePC z zewnętrznego napędu. Linux jest moim jedynym systemem od lat, przerabiałem różne konfiguracje sprzętowe i jedno mogę stwierdzić: na sprawnym sprzęcie nic złego się nie dzieje. Przed próbą instalacji systemu na dysku były zapisane dane, które teraz zostały usunięte przez błąd w instalacji bądź są nieczytelne z powodu awarii. Zauważ, że nie mogłeś zainstalować windowsa więc trudno powiedzieć, kiedy ten błąd powstał lub kiedy nastąpiła awaria. Tak napisałeś na początku:  "Na linuxa postanowiłem się przesiąść po tym jak, za nic nie moge zainstalować na nim windowsa(ciągle jakiś błąd mi wyskakuje ale mniejsza z tym)." Wnioskuję, że Linux nie ma tu nic do rzeczy. Możesz powalczyć samodzielnie lub udać się do serwisu. Życzę powodzenia.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

sovtware

#11
No to nie opisywałeś że masz aż taki problem że swoim lapkiem tutaj Albedo-

0.64


dobrze Tobie tutaj pisze jak czytam w końcu jest jednym z tych który zna się bardzo dobrze na systemach jak i na sprzętach którego pozdrawiam serdecznie

jak masz taki problem nawet z Linux faktycznie udaj się do serwisu lepiej poczekać te 14 dni ale za to będziesz miał sprawny sprzęt :)

Druga sprawa w Ubuntu jak i w Mint nie musisz robić partycji tylko zaznaczasz instalacja na całym dysku i system sam Tobie automatycznie robi partycje jakie potrzebuje

Kornelo98PL

#12


Quote:

Cytuj z Maniak1997 w October 14, 2013, 00:38

Witam chciał bym się was zapytać jakiego linuxa polecicie mi jako pierwszego na tego oto note booka.

Pytam się was bo wy wiecie który będzie łatwy do ogarnięcia. Na linuxa postanowiłem się przesiąść po tym jak, za nic nie moge zainstalować na nim windowsa(ciągle jakiś błąd mi wyskakuje ale mniejsza z tym).

Próbowałem już zaistalować mint 15 ale podczas bootowania za pomocą unetbootin wyskakuje mi błąd i nie wie co mam zrobić, a bład ten polega na tym że: "Program 7-zip Console przestał działać", i nie wiem czym to może być spowodowane.

Tak więc pozdrawiam was i odrazu dziękuje za jaką kolwiek pomoc. :D


ja bym polecił dystrybucję KNOPPIX lub mint/ubuntu lub sabayon (to takie ubuntu bazując na gentoo) jest bardzo fajna i łatwa a do tworzenia botowalnego pendrive to polecam program Rufus (pod windows)

btw. na początku każda dystrybucja jest trudna ... moim 1 linuksem był mint i przyznam że miałem z nim problemy ale jak teraz przypominam sobie jak banalne to mi się śmiać chce :-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum