Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Jak dograć vlc do fedory?

Zaczęty przez ciubaka, Lipiec 24, 2019, 09:44:23 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

W dnfragora nie ma takich paczek. Jest synaptic, ale po zainstalowaniu nie działa, sypie dwoma błędami. Teoretycznie to chyba nie powinno go tam być, ale jest i nie działa. A sama dnfragora to jakaś porażka - działa co 3-4 logowanie, też sypie błędami. Jak już zadziała to nawet zaktualizuje system. Ale vlc w niej nie ma :-(
Mam Fedorę Mate 64 bit.

pavbaranov

Coś źle szukasz: https://pkgs.org/download/vlc - jeśłi nie masz Fusion Free to po prostu dodaj to repozytorium.
Synaptic w Fedorze nie jest Ci kompletnie potrzebny.
Błędy - jeśli są - zgłaszaj Fedorze - będą zadowoleni.

ciubaka

To że vlc jest dla każdego systemu operacyjnego to wiadomo. Tylko że nie ma go w paczkach dnfragory, czy jak go tam zwał, ten system Fedory/Mandrivy. Spróbuję przez Fusion.

pavbaranov

Przecież jest. Zobacz na link. To, że jest w jakimś inny repozytorium nie oznacza, że nie ma takiej paczki dla danego systemu. Musisz po prostu dodać interesujące Cię repozytoria. Oryginalna Fedora jest mocno gnomocentryczna (i to małe piwo jeśli chodzi o VLC), to nadto bardzo mocno dba, by w jej repozytoriach nie znajdowały się programy, które mogą rodzić choćby wątpliwości co do legalności zastosowanych rozwiązań (i tu już problem jest). VLC nie dość, że jest oparte o Qt5, to przede wszystkim z punktu widzenia amerykańskiego prawa (a serwery Fedory i jej "siedziba" jest, o ile pamięć mnie nie myli, w USA) jest co najmniej podejrzane o łamanie amerykańskiego prawa (bodaj patentowego). Dostarczając takiego oprogramowania sama Fedora również mogłaby zostać uznana za łamiącą to prawo. Stąd też tego typu paczka nie będzie znajdować się w repozytoriach Fedory (nie ona jedna zresztą, np. kodi również nie znajdziesz).


ciubaka

Ok, dziękuję Pawle, rozumiem, pobawię się repozytoriami wieczorem. Ta wersja Mate w ogóle jest jakaś uboga, pamiętam że podczas dwóch poprzednich podejść z Gnome był wszystko w systemie (nawet Evolution) i nic się nie wieszało. A Mate wiesza się i dogrywać trzeba, najwyżej wywalę :-(


ciubaka

Coś sobie nie radzę z dodaniem repozytorium FF :-(

pavbaranov


ciubaka

#9
Zrobiłem to trochę wg poradnika a trochę sposobem:

https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/


Sposobem dlatego że nie dało rady otworzyć zalecanego pliku software installerem. Ale ogarnąłem to z poziomu dnfdragory. Ciężko szło ale poszło. VLC  zainstalowane, dodatkowe repozytorium również, większe możliwości działania są. Teraz pozostało mulenie i zwiechy Fedory, ale to temat na odrębny wątek.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum