Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Szybkobootujący jedno-oknowy linux na starego złoma

Zaczęty przez PewienKmiotek, Lipiec 21, 2019, 03:54:51 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PewienKmiotek

Witam, czy znacie może jakiś Linux na bardzo starego kompa z Celeronem i 1gb RAM.

Chodzi o to że ten grat był mocno zagrywany i już nie radzi sobie po prostu z wielozadaniowością (nawet w XP bez zbędnych usług), więc pomyślałem że może znacie jakiś Linux który byłby tak jak DOS jednozadaniowy (np. sam Firefox).

Może coś podobnego do tego:
http://www.xpud.org/index.en.html
https://distrowatch.com/table.php?distribution=xpud

To mi w VBoxie z 256mb ram-u i 50% procka startuje w 10s. i nawet po Polsku,
tylko że jest już nie rozwijane i zawiera Firefoxa 3.5, bez możliwości aktualizacji.

Mógłby ktoś mądry i dobry zainteresować się tą sprawą, ponieważ także wśród moich znajomych i rodziny znajdują się podobne (a nawet starsze) graty, więc taki system, tylko aktualny byłby bardzo pożądany.
(Przykład: Xpek bez neta do Hirołsów, a szybko bootujący Linux-przeglądarka do Youtuba, opłat itp.).

Pozdrawiam.

pavbaranov

Nie ma linuksa, który nie byłby wielozadaniowy, a odpowiedzi na Twoje pytanie od groma nawet na tym forum. Antix, Puppy, Slax, Porteus...
Poszukaj sobie w necie "linux for ancient computer/s". Zdaje się, że nawet na distrowatchu jest odpowiednia kategoria.

PomPom

myk byle jak jako tako

PewienKmiotek

Rozumiem. Znalazłem taki filmik jak ktoś uruchomił Pingwina na starej Amidze.
https://www.youtube.com/watch?v=9DDoclvOAcA
Czas instalacji 16 godz. czas startu 6 minut. 

Jak by miał tyle czekać to bym chyba zbootował z buta  :)

Pewnie że da się na moim komputerze uruchomić nawet Minta z Cinnamonem, ale mi chodzi bardziej o system (może jakieś specjalny pulpit?) który by startował natychmiast (nie liczę samego startu komputera)
Takie coś jak  Linuxy w odtwarzaczach DVD czy telewizorach tylko że z nowoczesną przeglądarką.
Przecież wciskając przycisk na pilocie nikt z Was nie czeka więcej niż kilka sekund?

PomPom

Z HDD tak szybkiego startu nie osiągniesz. Z pustego to i Stallman bata nie ukręci. Wydaje mi się, że Antix będzie wystarczająco szybki, a dalej to już musisz trochę poczytać i pobawić się może jakimś Slitazem czy inną bardzo gołą dystrybucją.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Tak się zastanawiam - pytasz, otrzymujesz odpowiedź z przykładami kilku dystrybucji, które są specjalnie przeznaczone na sprzęt o niezbyt - jak na obecne czasy - mocnych parametrach. Zamiast skupić się na tym wywalasz jakiś tekst o instalacji starutkiego Debiana (Sarge ukazało się w 2005 r. - czternaście lat temu!!!), w dodatku na Amidze, na której jak sądzę nie będziesz instalował linuksa, skoro komputer dysponuje Celeronem.
Zamiast zatem filozofować - ściągnij, którąkolwiek z powyższych, lub jakąś podobną dystrybucję i sprawdź.

PS: Na Celeronie z 1GB RAM lata temu miałem... Debiana (bodaj 4.0) właśnie :) I nie - nie instalował się 16 godzin, podobnie jak i nie uruchamiał przez 6 minut.

lami07

Możesz śmiało wypróbować Sparkylinux miniGUI z Openboxem
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

LinGruby

osobiście stawiałem to
https://peppermintos.com/
na LIFEBOOK-S7110 nie jest to demon prędkości ( jedno co to dysk większy HDD chyba coś koło 300GB i RAM dołożyłem )
https://www.cnet.com/products/fujitsu-lifebook-s7110/

powiem że działa dobrze i co ciekawe na vivaldi całkiem nieźle się sprawuje streem telewizji TOYA GO ;-)
a nic z 64-bit na nim nie pójdzie tylko 32-bit...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

PewienKmiotek

Dzięki za odpowiedzi.
Na razie ściągam tego Sparky Linuxa z racji że Polski i można różne pulpity wypróbować   8)

A spytam jeszcze jak to jest na Linuxie:
Jeśli zainstalowałbym bez żadnego pulpetu (tryb DOS-owy)
to czy wtedy wpisuję Firefox i mam graficzną przeglądarkę na full screenie?
Da się tak?

PomPom

Szczegół w tym, że to nie taki "tryb DOSowy". Bez pulpetu albo menadżera okien nie odpalisz graficznych programów. Coś, co może ci świtać w głowie, to Openbox, gdzie możesz mieć pusty ekran i pod prawoklikiem mieć menu z programami.
myk byle jak jako tako

ciubaka

Wgraj któreś Puppy, albo Mx, albo Q4OS albo jakieś oszczędne Sparky. Albo jakieś mini : Slax, Portheus, coś tam inne. Nie kombinuj za dużo bo nie będzie chodzić.

pavbaranov

#11
Cytat: PewienKmiotek w Lipiec 22, 2019, 05:05:54 PM
Jeśli zainstalowałbym bez żadnego pulpetu (tryb DOS-owy)
to czy wtedy wpisuję Firefox i mam graficzną przeglądarkę na full screenie?
Da się tak?
Tryb "DOS-owy" :D :);):) Nie - nie zrobisz tego, o czym piszesz, a w każdym bądź razie tak prosto, jak Ci się wydaje.
Są dystrybucje ograniczone praktycznie wyłącznie do przeglądarki, ale te najczęściej działają tylko jako liveiso i zasadniczo nie zapisują sesji. Często taka dystrybucja wcale nie jest też taka mało zasobożerna jak się wydawać może.
Nie kombinuj, a po prostu zainstaluj sobie jakąkolwiek dystrybucję, która będzie miała albo skonfigurowane OpenBox (bez zbędnych wodotrysków, w tym także conky), FluxBox lub JWM. Wszystkie one mają bardzo znikomy apetyt na zasoby, a reszta pozostaje na aplikacje. Poprawnie skonfigurowany system np. z JWM praktycznie da Ci cały dostępny RAM na tym komputerze do dyspozycji, a nadto będzie miał znikomy (niezauważalny) apetyt na CPU. Po prostu zainstaluj jakąkolwiek dystrybucję przeznaczoną na "ancient computers". Będzie działać prawidłowo.

PewienKmiotek

Witam ponownie. Niestety SpakryLinux zawieszał się podczas instalacji. Zmieniłem na Antixa - brak wi-fi. Zainstalowałem Q4OS - bardzo fajny interfejs, ale na moim sprzęcie się zacina. Chcę wrócić do Antixa, mógłby mi ktoś podpowiedzieć co zrobić by wi-fi działało?

PS. W narzędziach Antixa do wi-fi wyskakiwały jakieś błędy. Jak zainstaluję to napiszę dokładniej, ale chyba brakuje sterowników - Gigabyte GN-WI01GS (Turbo).

pavbaranov

WIFI działa jeśłi:
1. system ma dostarczony sterownik,
2. sterownik jest "podniesiony",
3. sterownik jest prawidłowo skonfigurowany (jeśli jest to potrzebne),
4. sieć jest prawidłowo skonfigurowana.
Pierwsze najczęściej występuje w kernelu (innymi słowy wkompilowane w kernel) lub jako moduł kernela. Brak - uniemożliwia używanie wifi. Nazwa handlowa - w przypadku linuksa - na niewiele się zda, albowiem tu istotne jest chipset, na którym taka karta jest zbudowana.
Stąd podstawowa wiedza nt. udzielenia odpowiedzi na pytanie: co zrobić by wi-fi działało, jest udzielenie nam odpowiedzi na te 4 kwestie wyżej.

ciubaka

Jak q4os się zacina to wszystko będzie się wieszać. Nawet nie doradzam przejścia z antixa na mx zatem. Wgraj jakieś puppy, tyle że to się dużo trudniej obsługuje niż inne linuxy, zwłaszcza w zakresie wifi. Po prostu - całkowicie inaczej. A tak swoją drogą q4os wiesza ci się na trinity, czy nieopatrznie wgrałeś kde? Bo jak to drugie to wywal, zainstaluj od nowa na trinity. Nie powinien się wieszać w tej wersji ... A jak bryndza to mini dystrybucja - slax, portheus, cośtam ... Portheus jest w miarę przyjazny - w miarę, dopóki nie zechcesz coś dograć spoza repo ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum