Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Szybkobootujący jedno-oknowy linux na starego złoma

Zaczęty przez PewienKmiotek, Lipiec 21, 2019, 03:54:51 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Fibogacci

#15
Cytat: PewienKmiotek w Sierpień 01, 2019, 10:00:55 AM
Witam ponownie. Niestety SpakryLinux zawieszał się podczas instalacji. Zmieniłem na Antixa - brak wi-fi. Zainstalowałem Q4OS - bardzo fajny interfejs, ale na moim sprzęcie się zacina. Chcę wrócić do Antixa, mógłby mi ktoś podpowiedzieć co zrobić by wi-fi działało?

PS. W narzędziach Antixa do wi-fi wyskakiwały jakieś błędy. Jak zainstaluję to napiszę dokładniej, ale chyba brakuje sterowników - Gigabyte GN-WI01GS (Turbo).

Oprócz antiXa wypróbuj też MX Linux (na początek na Live USB):
https://mxlinux.org/download-links/

Ewentualne problemy (jeśli będą) związane np. z WiFi może być łatwiej rozwiązać.

1 GB RAM (i dodatkowo po instalacji np. 3 GB SWAP) dla MX wystarczy spokojnie. Ważniejszy jest procesor - im więcej, tym lepiej (jaki ten Celeron masz?)

Mam MX na takich sprzętach jak:
laptop ASUS 1,7 GHz i 1 GB RAM
stacjonarny DELL 1,8 GHz i 512 RAM (SDRAM 133 MHz)

Może w antiX nie brakuje Ci WiFi tylko nie wiesz jak/nie udaje się uruchomić (skonfigurować połączenie z siecią)? W antiX (alternatywnie) można skonfigurować WiFi korzystając z Ceni - program do uruchomienia w terminalu. Czasami narzędziami graficznymi nie udało mi się połączyć/znaleźć sieci, ceni zazwyczaj działało.

W antiX w terminalu masz specjalny skrypt ułatwiający wiele rzeczy, uruchomisz go wpisując:
antiX-cli-cc

Jeśli masz uruchomiony antiX po polsku, skrypt będzie w polskiej wersji.

Po uruchomieniu przejdź do sekcji Aplikacje Internetowe, będzie wyglądać podobnie do tego (to moja wersja/przeróbka skopiowana z antiX do MX):


Pozwoli Ci to na łatwe sprawdzenie sieci i np. skonfigurowanie jej.

PS. Jeszcze co do przeglądarek, na starych kompach Firefox się nie sprawdza (przy pamięci poniżej 1 GB).

Natomiast sprawdza się dobrze Slimjet (oparty na Chromium).

Przy ekstremalnie niskich zasobach skuteczna jest przeglądarka Uzbl, ale do niej trzeba się przyzwyczaić (obsługa tylko z klawiatury), natomiast wyświetla wszystkie strony prawidłowo (w porównaniu do innych bardzo lekkich, które czasami nie wyświetlają tak jak trzeba).

PS2. YouTube na starych kompach można oglądać, ale lepiej nie przez przeglądarkę (dodatkowe niepotrzebne zużycie zasobów). W antiX i w MX domyślnie zainstalowany jest program SMTube - pozwala wyszukiwać i uruchamiać wideo z YouTube bezpośrednio w systemie i przy odpowiedniej konfiguracji można bez problemu oglądać YouTube na tyle (tzn. w takiej maksymalnej rozdzielczości), na ile pozwalają zasoby.

Jest też parę innych tricków, jak korzystać z YouTube. Jeśli będziesz zainteresowany, w tym wątku na forum znajdziesz więcej informacji:
https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3637.msg21734.html#msg21734

Przy starych sprzętach trzeba czasami kombinować z różnymi rzeczami, ale da sie to zrobić korzystając z Linuksa ;)

Fibogacci

Cytat: ciubaka w Sierpień 01, 2019, 10:38:27 AM
Jak q4os się zacina to wszystko będzie się wieszać. Nawet nie doradzam przejścia z antixa na mx zatem.

antiX i MX mimo, że rodzina, to jednak dwa różne, osobne systemy. Może się zdarzyć, że tam gdzie antiX ma problem, MX da sobie radę lepiej niż antiX.

Co do uruchamiania/wieszania się danego systemu na danym sprzęcie, jedynym ostatecznym testem i sprawdzianem jest fizyczne sprawdzenie danego systemu na danym sprzęcie. Inaczej to tylko teoria.

PewienKmiotek

Już wi-fi jest ok. Zainstalowałem Antix Full zamiast base.  8)

pavbaranov

Czyli prawdopdobnie nie miałeś całości potrzebnych paczek. Ogólna rada dla kogoś, kto zaczyna się z linuksem bawić: lepiej instalować "nadmiarowo" niż bazowe wersje. Te drugie są dla tych, którzy wiedzą jak ustawić sobie system, a te pierwsze po prostu mają działać.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum