Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zmiana nazwy użytkownika i komputera MX [ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez stefan1980, Lipiec 18, 2019, 10:22:15 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Fibogacci

#15
Cytat: stefan1980 w Lipiec 19, 2019, 01:50:17 PM
lub pozostanę przy starej nazwie użytkownika, bardziej mi zależało pozmieniać hasła bo takie wymyślne wpisali w serwisie że aż mi sie odechciewało hehe.A co sądzisz jakby zrobić to tak jak pisałem?
# usermod -d /users/home -m -l janek jimbo
a wziąłem to z tej strony
https://pl.wikipedia.org/wiki/Usermod]
Teraz tylko chodzi głównie o zmianę nazwy użytkownika i katalogu home

Sądzę, że możesz spróbować, albo możesz nie próbować. To Twój system i Twoje decyzje (i wyniki działań) ;)

W podręczniku usermod (man usermod) możesz doczytać (jest po polsku, przynajmniej u mnie) i upewnić się, co robią konkretnie poszczególne flagi/parametry.

Edit:

Spróbuję tego na maszynie wirtualnej, za parę minut napiszę co i jak mi wyszło.

Edit 2:

Ok, zmieniło nazwę użytkownika i katalogu, hasło pozostało takie samo (jak sprzed zmiany).

użyłem:

$ sudo usermod -d /home/nowa-nazwa -m -l nowa-nazwa stara-nazwa

stefan1980

czyli jeżelii dobrze zrozumiałem
$ sudo usermod -d /home/stefan1980 -m -l stefan1980 janek
stefan1980-nowa nazwa
janek - stara nazwa
1 zmieni mi nazwę użytkownika i katalogu home czyli podpisze stefan1980/home?
2 hasło z janka zostanie przy stefan1980?

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Lipiec 19, 2019, 03:04:51 PM
czyli jeżelii dobrze zrozumiałem
$ sudo usermod -d /home/stefan1980 -m -l stefan1980 janek
stefan1980-nowa nazwa
janek - stara nazwa
1 zmieni mi nazwę użytkownika i katalogu home czyli podpisze stefan1980/home?
2 hasło z janka zostanie przy stefan1980?

W systemie plików wygląda to tak:

/home/nazwa-uzytkownika-1
/home/nazwa-uzytkownika-2

itd.

po zmianie, ścieżka do katalogu domowego powinna wyglądać /home/stefan1980

Co robią poszczególne flagi:
-d - nowy katalog logowania dla użytkownika
-m - przenieś zawartość katalogu domowego użytkownika do nowej lokalizacji
-l - nazwa użytkownika zostanie zmieniona z LOGIN na NOWY-LOGIN

Hasło powinno pozostać to samo - tak testowałem w Virtual Box, wylogowałem się i zalogowałem na nową (zmienioną) nazwę użytkownika i użyłem starego hasła do logowania.

stefan1980

Więc tak. Próbowałem tej komendy
sudo usermod -d /home/stefan1980 -m -l stefan1980 janek
jednak nic to nie dało bo użytkownik janek ma uruchomione 2256 procesów. Dobra wiec komenda
sudo pkill -u janek.
Wylogowało janka i kicha. Po powtórnym zalogowaniu komenda
sudo usermod -l sfefan1980 janek
i powtórka z rozrywki czyli JOHN ma uruchomione ileś tam procesów. Na razie odpuszczam.Lepiej poznam troche system hehe. Chyba że ktoś ma jakieś pomysły

Fibogacci

#19
Cytat: stefan1980 w Lipiec 20, 2019, 06:21:32 AM
Więc tak. Próbowałem tej komendy
sudo usermod -d /home/stefan1980 -m -l stefan1980 janek
jednak nic to nie dało bo użytkownik janek ma uruchomione 2256 procesów. Dobra wiec komenda
sudo pkill -u janek.
Wylogowało janka i kicha. Po powtórnym zalogowaniu komenda
sudo usermod -l sfefan1980 janek
i powtórka z rozrywki czyli JOHN ma uruchomione ileś tam procesów. Na razie odpuszczam.Lepiej poznam troche system hehe. Chyba że ktoś ma jakieś pomysły

Nie wiem w jaki sposób to zmieniasz i z jakiego konta, natomiast ja zmieniałem nazwy z innego konta niż docelowe.

Czyli przykładowo mając konta o nazwie alfa1, beta2, gamma3, będąc zalogowanym na koncie alfa1 zmieniałem nazwę gamma3 na delta4.

Nie zmieniałem nazwy alfa1 na inną (nową), będąc zalogowanym na alfa1.

Dodatkowo, sprawdzaj zawsze to co wpisujesz w terminalu, bo tu u góry wpisałeś np.:

'sudo usermod -l sfefan1980 janek'

'sfefan1980'

Edit:

Jeśli masz tylko jedno konto użytkownika i konto root, załóż (nawet tymczasowo) drugie konto nowego użytkownika, zaloguj się na nie i z tego konta możesz zmienić nazwę tego pierwszego konta.

Zmiana nazwy konta (tego, na którym aktualnie jesteś zalogowany), gdy się jest na nim zalogowanym, nie zadziała.

Przy czym może się zdarzyć, że gdy się wylogujesz i zalogujesz ponownie (na to konto, z którego będziesz wykonywał zmianę), pozostaną jeszcze w tle jakieś procesy tego użytkownika, którego nazwę chcesz zmienić (teraz testuję na Virtual Box). Wtedy MX Zarządzanie użytkownikiem pokaże komunikat, że nie może zmienić nazwy.

W tym przypadku trzeba je zakończyć (ja uruchamiam w terminalu $ sudo htop, znajduję i zaznaczam proces tego użytkownika i 'k' - kończy/zabija proces).

stefan1980

Przepraszam że tak długo nie odpisywałem. Więc u mnie zakończyło się to ponowną instalacją systemu i w jej trakcie podałem nazwy użytkownika oraz komputera takie jakie chciałem. Teraz w zarządzaniu użytkownikiem wyświetlają mi się 2 konta -moje i root i wszystko tutaj jest w porządku. Czemu nie było tego wcześniej to nie wiem. Dzięki Fibo za pomoc.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum