Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Mageia 3 czy Linux Mint 15? Lub wcale?

Zaczęty przez Tenebrael, Październik 10, 2013, 06:36:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tenebrael

Witajcie.



Jako że piszę w tym dziale, to zapewne wiecie, jakie będzie pytanie. Noszę się z zamiarem przejścia z Windows 7 x64 na Linuxa. Po wstępnym researchu doszedłem do wniosku, że w moim przypadku jedynie Linux Mint 15 (KDE lub Cinammon) i Mageia 3 (KDE) wchodzą w grę. Poczytałem również o samym Linuxie, sposobie jego działania itd. Posprawdzałem na LiveDVD, jak działa Min (Magei nie udało mi się uruchomić, jakiś błąd płyty). Dlatego proszę Was o pomoc w wyborze, który z tych systemów wybrać, i czy w ogóle, przy moich oczekiwaniach, przechodzenie na Linuxa ma sens. Mianowicie, czego oczekuję od systemu:



1. Prostej obsługi. Choć nie jestem jakimś kompletnym komputerowym laikiem, uważam, że system operacyjny powinien mi życie ułatwiać, a nie utrudniać. Jasne, zdaję sobie sprawę, że przesiadka będzie wymagała pewnej nauki, jednak nie mam czasu na wertowanie setek podręczników i tutoriali, by wykonać najprostszą czynność. Dlatego też potrzebuję systemu, który będzie na tyle jasny i samowyjaśniający, abym mógł bez problemu zacząć w nim pracę.



2. Pełnego środowiska graficznego. Czyli tego, bym wszystko, co obecnie mogę zrobić w Windows, mógł wykonać w Linux'ie bez tykania linii komend. Wybaczcie, jesli kogoś to urazi, ale wyznaję pogląd, że linia komend byłą dobra, ale za czasów DOS'a.



3. Braku konfliktów ze sprzętem i czytelnej instalacji. Nie używam sprzętu jakichś niszowych firm, sterowniki pod Win są prosto dostepne, tego samego oczekiwałbym po moim rpzyszłym Linux'ie. Tzn by zainstalowanie sterownika zabierało mi 2 minuty, a nie 2 godziny :)



4. Funkcjonalności. O ile wiem, że większość programów ma Linux'owe odpowiedniki (z których zresztą często korzystam pod Win, jak Blender czy GIMP), jednak nie wiem, jak np. jest ze Skype. Co więcej, nie interesuje mnie korzystanie z Wine czy innych tego typu programów emulujących. Miałem co nieco do czynienia z emulatorami i wiem, że wydajność w nich leci na łęb na szyję, a i wiele rzeczy działa co najwyżej jako-tako.



5. Automatyzacji. Czytałem, że Linux automatycznie aktualizuje oprogramowanie. Bardzo na to liczę.



I teraz moje pytanie: czy któraś z wyżej wymienionych wersji jest w stanie spełnić moje oczekiwania? Jeśli tak, to która? Czy może lepiej, abym pozostał przy Windowsie?



Z góry dzięki za pomoc :)

Albedo 0.64

#1
Witaj. Najpierw zadaj sobie pytanie po co chcesz zmieniać system i co przez to osiągniesz? Chcesz całkiem zrezygnować z W7 czy będziesz używać Linuksa obok Windows?  Wszystkie Twoje wymagania spełni Linux Mint ale również kilka innych dystrybucji, do wyboru masz także kilka środowisk graficznych, nie tylko KDE czy Cinnamon. Moja rada: nie śpiesz się z instalacją, wypróbuj co najmniej kilka dystrybucji w trybie live, jeśli wszystko będzie działać z płyty, to zadziała również na dysku. Sterowników nie musisz doinstalowywać osobno, są zawarte w jądrze systemu. Wiele też zależy od konfiguracji sprzętowej Twojego komputera. Na ostatnie pytanie odpowiedz sobie sam bo nikt nie zrobi tego lepiej.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Tenebrael

#2
@Albedo-0.64



Co chcę osiągnąć? Hmm, w zasadzie kilka rzeczy. Po pierwsze, dużo pracuję w Blenderze i GIMPie, a słyszałem, że te programy chodzą znacznie szybciej i stabilniej pod Linuxem. Po drugie, skusiła mnie automatyczna aktualizacja oprogramowania pod Pingwinem. Po trzecie, odczuwam pewną potrzebę odmiany po ok. 15 latach korzystania z Okienek. Po czwarte wreszcie, poszukuję szybkiego, stabilnego systemu. A po piąte, jako że jestem graczem i widzę, do czego zmierza Valve ze Steamem, czuję, że niedługo Linux może stać się mocnym graczem na rynku systemów dla graczy, więc chcę się przygotować i przesiąść zawczasu :)



Czy chcę całkiem zrezygnować z W7? Tak, a przynajmniej docelowo. Uważam, że "jak się bawić, to na całego" - jak już instalować Linuxa, to Windows idzie do śmieci.



Co do środowisk graficznych, to wiem, że są różne, jednak GNOME mnie kompletnie odrzuca, natomiast inne wydają się albo nieco zbyt biedne, albo troszkę zbyt skomplikowane czy "dziwne"  (z mojego punktu widzenia). KDE i Cinnamon są na tyle zbliżone do tego, z czego korzystałem dotychczas, że przesiadka nie powinna być bardzo bolesna.



Co do specyfikacji PC, to Core i7-3770, GeForce GTX660, 8 GB RAM - to tak z grubsza. Więc myślę, że z płynnością problemu nie będzie.



Ale żeby jeszcze pomęczyć i może ukierunkować to, czego bym się chciał dowiedzieć, kilka pytań pomocniczych:



1. Czy Mint i Mageia posiadają pełne spolszczenie? Wiem, że Mageia jakieś spolszczenie posiada, co do MIna nie wiem.

2. Jak jest ze sterowanikami? Czy są aktualizowane na bieżąco, czy trzeba swoje odczekać, zanim nowe wersje pojawią się na Linuxie? (mam na mysli sterowniki oficjalne, nie home-made :))

3. Czy Steam jest dostępny na Mincie? Wiem, że na Mageia jest, więc tu nie pytam.

4. Czy na obu systemach da się zrobić co najmniej to, co na Win, bez korzystania z konsoli?

5. Jak to jest z tym oprogramowaniem, repozytoriami itp? Bo im więcej czytam, tym mocniej się gubię. Czy można dowolnie dodawać sobie repozytoria? Czy wtedy soft też się aktualizuje na bieżąco?

6. Jak jest z dostępnością Skype na Linuxie? Lub czy jest możliwość łączenia się z ludźmi ze Skype za pomocą jakiegoś zamiennika?

7. Jak się sprawa ma z aktualizacją systemu? Czy jest możliwośc, by system aktualizował się automatycznie z wersji na wersję, bez ingerencji w zainstalowane programy/pliki? Chodzi mi o wersje o długim wsparciu, nie wersje rozwojowe.

8. Co z tą szybkością Linuxa? Czy faktycznie jest (trochę/dużo) szybszy od Windowsa? Mówię o wersjach ze środowiskiem KDE lub Cinnamon.



I na koniec pytanie mocno otwarte: na jakie problemy może natrafić użytkownik Windows, przechodząc na Linuxa? Do czego najtrudniej się przyzwyczaić, czego może brakować, co razić? (Wolę się z góry przygotować na to, co mnie może czekać ;)).



I to tyle. Z góry dzięki za czas i odpowiedzi :)

Albedo 0.64

#3
Widzę, że masz konkretne podejście do tematu co bardzo mi się podoba. Dlatego też postaram się jak najdokładniej odpowiedzieć na Twoje pytania.

Faktycznie, programy w Linuksie działają szybciej a całe zainstalowane oprogramowanie (system+sterowniki+programy) aktualizowane jest automatycznie (lub ręcznie jeśli ustawisz taką opcję w menedżerze aktualizacji).  Doświadczalnie stwierdziłem, że sam Windows działa równie szybko wirtualizowany w Linuksie jak po instalacji na dysku. Wykorzystując wirtualizację możesz korzystać także z tego systemu (lub kilku innych). Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że Linux z wypasionym środowiskiem zajmuje kilka GB na dysku  i wykorzystuje ok 200-300 MB RAM. Ile dysku i pamięci zajmuje W7 sprawdź sam. I wciąż puchnie...

Twoja maszyna jest tak mocna, że pociągnie wszystko aczkolwiek lepiej lżej niż ciężej a KDE to już niezły klocek. Lepszym wyborem będzie Cinnamon lub MATE (moje ulubione). Każde z nich upodobnisz do Windows, ustawisz dowolne kolory, panele i ich zawartość według życzenia lub fanaberii, w tym prawie nie ma ograniczeń.

Odpowiedzi na pytania pomocnicze:

1. Żaden Linux nie ma polonizacji na 100% (Windows też nie). Mint bazuje na Ubuntu więc tu będziesz miał najlepszą polską lokalizację systemu i programów.

2. Sterowniki aktualizują się razem z jądrem, jeśli będą Ci potrzebne inne (własnościowe) to znajdziesz je w repozytorium i doinstalujesz samodzielnie i będą aktualizowane razem ze wszystkimi programami (kiedy twórcy udostępnią nową wersję).

3. Steam jest najlepiej wspierany w Ubuntu więc także w Mincie. Do nich znajdziesz też najwięcej programów z zewnątrz w pakietach deb.

4. Konsola nie jest straszna i nie gryzie ale nie musisz jej używać jeśli nie chcesz. Bez konsoli zrobisz wszystko.

5. Repozytoria to zbiory pakietów (programów, bibliotek itp.) z których są pobierane i instalowane w systemie przez menedżera oprogramowania i aktualizowane na bieżąco. Dotyczy to również repozytoriów dodatkowych. Nie można ich dodawać dowolnie i "od czapy" bo każda dystrybucja ma swoje. Mint korzysta z repo Ubuntu oraz można dodać dodatkowe ppa. W sumie oferują najwięcej dostępnego softu.

6. Skype dostępne w repozytorium Minta (tak jak kilka innych komunikatorów).

7. Można aktualizować z wersji na wersję po kolei, przeskok z lts na lts (po dwóch lub więcej latach) wymaga czystej instalacji. W razie potrzeby opiszę to obszerniej innym razem.

8. Linux jest szybszy i lżejszy od W7 z każdym środowiskiem. KDE jest najcięższe (300 MB RAM) Cinnamon/Gnome3 zużywa ok 200 MB RAM, lżejsze MATE, XFCE mieszczą się poniżej 200 MB RAM a leciutkie LXDE nawet poniżej 100 MB. Porównaj to z Windowsem a będziesz miał obraz sytuacji. Dochodzi do tego brak upierdliwego rejestru i antywira co daje dodatkowe korzyści.

Nie wiem jak odpowiedzieć na ostatnie pytanie. Mnie w Linuksie niczego nie brakuje a więcej rzeczy razi mnie w Windows kiedy mam z nim do czynienia. Jedynym poważnym problemem może być brak jakichś szczególnych programów, nie wszystko jest dostępne dla Linuksa (niezależnie od wersji) i trzeba czasami podpierać się wirtualizacją. Przygotuj się na pewne niedogodności na stronach internetowych które używają technologii MS Silverlight i DRM. Reasumując; Linux sprawia mniej problemów na codzień niż Windows.

Więcej informacji znajdziesz na tym portalu, czytaj więc do woli.

http://linuxiarze.pl/felieton/

http://linuxiarze.pl/instalacja/

http://linuxiarze.pl/repozytoria/

http://linuxiarze.pl/akcesoria/

http://linuxiarze.pl/programy/



MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Tenebrael

#4
@Albedo-0.64



Serdeczne dzięki za odpowiedzi. Powiem szczerze, że coraz mocniej się do Linuxa przekonuję :) Mam jeszcze kilka dodatkowych pytań (tutaj tylko zaznaczę, że nmoje dopytywanie nie wynika z braku chęci do samodzielnego poszukiwania wiedzy, a raczej z tego, że większość wyjaśnień, na które natrafiam w internecie, pisane jest dość technicznym językiem, przez co obecnie nie do końca są dla mnie zrozumiałe).



1. Chciałbym, załóżmy, mieć przez jakiś czas i Windowsa i Linuxa. Obecnie mam dwie partycje sformatowane na NTFS: jedna na system i programy (około 500 GB) i druga na pliki (500 GB). Nie chciałbym ruszać partycji na pliki, a jednocześnie cały czas mieć do nich dostęp z poziomu Linuxa. Z drugiej strony, jestem zadowolony z obecnego stanu, w jakim mam Windows, dlatego nie chciałbym instalować wszystkiego od zera, a jedynie zmniejszyć partycję Windowsową (powiedzmy, ograniczyć o połowę), a na powstałej wolnej przestrzeni zainstalować Linuxa. Czy jest to możliwe bez reinstalacji Win7? A jeśli tak, jak cała operacja może wpłynąć na działanie systemu, dostęp do plików na drugiej partycji (partycja z danymi)?



2. Załóżmy, że pierwszy krok został osiągnięty, jednak po pewnym czasie chciałem zrezygnować z Windows, wywalić całą partycję Windowsową i dołączyć powstałe wolne miejsce do partycji linuxowej. Czy jest to możliwe bez reinstalacji systemu? Jak wpłynie na całość działania systemu?



3. To samo co wyżej, ale przy rezygnacji z Linuxa. Da się względnie bezproblemowo?



4. Czytałem gdzieś, że jeśli zainstalowało się Linux, a następnie chce się przywrócić Windows, konieczne są jakieś dodatkowe kroki (że nie wystarczy po prostu włożyć płytki wWindows, sformatować całą partycję i zainstalować na nowo). Czy rzeczywiście? Jakie kroki i na ile jest to skomplikowane?



5. Posiadam płytę główną z UEFI. Skądinąd wiem, że czasem mogą być z tym problemy. Jak to wygląda w Mint? Czy mógłbyś, bardziej "laickim" językiem, przybliżyć problem (lub powiedzieć, ze go brak? :P)



I na koniec jeszcze dwa pytania czysto gamingowe:



1. Czy w Mint da się korzystać z pada od X360 z PC-towym adapterem USB?



2. (tutaj ponowię pytanie) Czy na Mint dostępna jest aplikacja Steam? Wiem, że jest na Magei, natomiast co do Minta nie mam pojęcia.



Jeszcze raz z góry dzięki i sorry za zamęczanie pytaniami :)

Albedo 0.64

#5
Forum linuxiarzy jest po to, by zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi. Wsparcie dla UEFI i Steam jest w Mincie bazującym na Ubuntu (oraz samym Ubu, rzecz jasna). Weź pod uwagę, że Ubuntu jest systemem w którym Steam pojawił się w pierwszej kolejności a przygotowywany przez Valve SteamOS jest zbudowany na Ubuntu właśnie. Nie znajdziesz lepszej dystrybucji ze Steam niż Ubuntu/Mint. Co do pada to nie mam pojęcia. Gry mnie nudzą, na dysku nie mam nawet pasjansa więc na ten temat się nie wypowiadam. Instalując najnowszą wersję Ubuntu/Mint masz duże szanse na najnowsze linuksowe sterowniki. Nie pomogę Ci w instalacji z UEFI bo nie mam takiego sprzętu, używam starszych maszynek bez tego "wynalazku". Instalacja Linuksa obok W7 została opisana wielokrotnie, poszukaj w sieci bo nie chce mi się pisać tu całej książki od nowa. Główna zasada jest taka: Linux potrzebuje minimum dwóch partycji: / - ok 10 GB na system plików; swap - partycja wymiany o rozmiarze 1-2 GB (powyżej 2 GB RAM podobno niepotrzebna, miałem taką instalację na 2 GB RAM i system działał bez tego) oraz opcjonalnie /home na ustawienia i pliki użytkownika. W Twoim przypadku wygospodarowałbym 20 GB wolnej przestrzeni w dowolnym miejscu na dysku w wskazałbym instalatorowi jako partycję root ( / ) i po wszystkim. Partycje NTFS będą zamontowane automatycznie z pełnym dostępem zapis-odczyt. Nie używam takiego układu ponieważ wolę wirtualizować dowolną wersję Windows na Vbox. Na początek radzę Ci to samo, zainstaluj Vbox w Windows i wypróbuj kilka dystrybucji/wersji Linuksa zanim wykasujesz sobie dane z dysku przez głupi błąd. Przywracanie poprzedniego układu po skasowaniu Linuksa ogranicza się do przywrócenia bootloadera windows i skasowania linuksowych partycji. Wskazane jest więc utworzenie kopii zapasowej sektora rozruchowego MBR. Są też inne metody bootowania linuksa (z pendrive lub partycji /boot) więc szukaj i czytaj. Całkowite pozbycie się Windows będzie wymagać przepartycjonowania dysku i świerzej instalacji Linuksa. Reasumując; na początek zapoznaj się z Ubuntu, Mintem i Mageią przy pomocy Virtualboxa i wybierz to co Ci pasuje najlepiej, nie śpiesz się z instalacją i partycjonowaniem zanim nie posiądziesz wiedzy o tym. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

MiroZarta

#6
Tenebrael

Jeśli chodzi o dzielenie dysków to do tego celu bardzo dobrym narzędziem będzie program: Partition Manager 12 Free Edition (pod Windows) , można w nim dowolnie modyfikować partycje bez ich wcześniejszego formatowania, te pod linuxa też. Tutaj opis: http://www.paragon-software.pl/products/free/id,256

Sam z niego korzystam i pomógł mi już wiele razy w zmianie rozmiarów partycji czy też łączeniu wielu partycji w jedną.


sovtware

#7
Tenebrael

Ja osobiście nie polecałbym Minta Ubuntu a szczególnie Mageia mimo że te systemy mają wsparcie dla płyt z UEFI

jeżeli chcesz mieć system który jest łatwy prosty polecam Sabayon że środowiskiem Mate które jest najlepszym i najbardziej konfiguracyjnym pulpitem graficznym i nie zabiera wiele zasobów system ma pełne wsparcie dla UEFI jak i dla Secure boot

co to komunikatorów masz w repozytach skype jak i Pidgin znakomity program i dobra konkurencja dla Windowsowego programu Gadu



pisałeś w ten sposób cytuję :



4. Czytałem gdzieś, że jeśli zainstalowało się Linux, a następnie chce się przywrócić Windows, konieczne są jakieś dodatkowe kroki (że nie wystarczy po prostu włożyć płytki wWindows, sformatować całą partycję i zainstalować na nowo). Czy rzeczywiście? Jakie kroki i na ile jest to skomplikowane?



Gdzie Ty to czytałeś ? wcale nie ma żadnych problemów lecz gdy nauczysz się podstaw i obsługi Linuxa nigdy nie powrócisz na system Windows



Ja nie używam Steam więc nie wiem gdzie i w jakiej dystrybucji jest



tutaj MiroZarta podał Tobie znakomity programik który podzieli Twój dysk :)



napisałeś także że cytuję :



1. Czy w Mint da się korzystać z pada od X360 z PC-towym adapterem USB?



w każdej dystrybucji jest taka możliwość jeżeli podepniesz do USB i używasz pada beż problemów



muszę jeszcze się wtrącić za co przepraszam nie polecam KDE po to pulpit graficzny naprawdę bardzo obciążający lapka mimo że mamy po 8 Gb ram itp: rzeczy



decyzję pozostawiamy Tobie co wybierzesz dla Siebie ale tak jak tutaj napisał Albedo-

0.64


popróbuj na virtual każdy z systemów i wybierz ten na którym Tobie najlepiej się będzie pracowało



to chyba tyle przepraszam że się wtrąciłem po tutaj chłopacy już odpowiedzieli Tobie ale taki już Jestem i muszę od siebie parę zdań dodać pozdrawiam

Tenebrael

#8
Uff, jestem po testowaniu kilku wersji Linuxa. Ostatecznie padło na Linux Mint KDE. Gnome odpadło w przedbiegach ze względu na nieodpowiadający mi interfejs. Cinnamon wydaje mi się zbyt młody i niedopracowany. Z kolei MATE i podobne - zbyt ubogie. Zależy mi na szybkości działania, jednak nie aż do takiego stopnia. Z kolei zarówno sam Linux Mint, jak i w szczególności KDE mnie po prostu zachwyciły. Więc klamka zapadła, w kolejny weekend instalacja. Zdecydowałem się od razu na podmianę Windows na Linuxa, w myśl zasady, że jak już coś robić, to na całego - dwa systemy, wirtualne maszyny itp mnie nie przekonują, wolę za 2 tygodnie robić kolejny format, jeśli z jakichś przyczyn Linux mi nie przypasuje (choć po kilku próbach jest to raczej mało prawdopodobne :)).



A jako że już większość mam przemyślane, to jeszcze kilka bardziej szczegółowych drobiazgów:



1. Zauważyłem, że w KDE nie mam możliwości dodania nowego folderu na pulpicie poprzez kliknięcie PPM i wybranie opcji. Mogę co najwyżej dodać skrót do już istniejącego folderu. Czy dobrze myślę, i jest to związane z nieco innym podejściem do kwestii pulpitu niż w Windows? Czy też ja nie mam czegoś ustawionego odpowiednio?



2. Zauważyłem, że pewne programy są zainstalowane odgórnie, razem z dystrybucją. Czy nie będzie problemu (i czy to w ogóle możliwe), jeśli np. wywalę KMail, gdyż wiem, że będę używał Thunderbird?



3. Z jakichś przyczyn nie działa mi przełączanie między pulpitami. W ustawieniach zauważyłem, że jest to ustawione pod scrollem myszki, jednak nic to nie daje. Czy to kwestia braku wgrania odpowiedniego sterownika? A może najpierw taki pulpit musi zostać utworzony? Powiem szczerze, że założyłem, że działa to podobnie jak w Androidzie, gdzie pewna pula pulpitów jest z góry utworzona, niezależnie, czy coś się tam znajduje, czy nie.



4. W wersji odpalanej z płytki (LiveDVD) spolszczenie było bardzo fragmentaryczne. Nieraz częśc opcji byłą po polsku, część po angielsku. Zdarzało się też, że jeden komunika był w PL, inny w ANG. Czy to kwestia braku pełnej instalacji, czy tak też jest w całym systemie, po zainstalownaiu an dysku i wgraniu polonizacji? Bo powiem szczerze, że obecnie jest to raczej wersja "polskawa" niż polska.



5. Dla upewnienia: katalog "Home" jest czymś w rodzaju odpowiednika "Moich dokumentów" z Windowsa - dobrze myślę? Jesli nie, to pls, poprawcie.



6. Czy jest możliwość wyłączenia konieczności ciągłego wpisywania hasłą użytkownika przy zmienianiu jakichkolwiek opcji w systemie? Wprawdzie w wersji z LiveDVD tego nie było, jednak widziałem kilka prezentacji, i tam było to nagminne. Powiem szczerze, że byłoby to dla mnie strasznie irytujące, i wolę zrezygnować z pewnego poziomu zabezpieczenia na rzecz wygody użytkowania.



I to tyle. Wybaczcie, że cały czas dopytuję, ale powoli zaczyna mi się klarować wizja (w dużej mierze już się wyklarowałą, teraz to ostatnie szlify).



Pozdrowienia

sovtware

#9
Napisałeś

2. Zauważyłem, że pewne programy są zainstalowane odgórnie, razem z dystrybucją. Czy nie będzie problemu (i czy to w ogóle możliwe), jeśli np. wywalę KMail, gdyż wiem, że będę używał Thunderbird?



oczywiście żadnych problemów nie będzie sam nie raz odinstalowywałem i instalowałem swoje programy :)



1. Zauważyłem, że w KDE nie mam możliwości dodania nowego folderu na pulpicie poprzez kliknięcie PPM i wybranie opcji. Mogę co najwyżej dodać skrót do już istniejącego folderu. Czy dobrze myślę, i jest to związane z nieco innym podejściem do kwestii pulpitu niż w Windows? Czy też ja nie mam czegoś ustawionego odpowiednio?



powinieneś mieć taką opcję klikając w pulpit prawym klawiszem myszki i - otwórz katalog



3. Z jakichś przyczyn nie działa mi przełączanie między pulpitami. W ustawieniach zauważyłem, że jest to ustawione pod scrollem myszki, jednak nic to nie daje. Czy to kwestia braku wgrania odpowiedniego sterownika? A może najpierw taki pulpit musi zostać utworzony? Powiem szczerze, że założyłem, że działa to podobnie jak w Androidzie, gdzie pewna pula pulpitów jest z góry utworzona, niezależnie, czy coś się tam znajduje, czy nie.



Ja to samo miałem i mam w każdej dystrybucji Linux że w lapku ( nie wiem jak to się nazywa więc niech będzie mysz ) nie mogłem przesuwać stron na dół i w górę chyba że najadę na kreskę po prawej stronie przytrzymam ją i wtedy mogłem ruszać przytrzymując lewy klawisz i też mi przełączanie pulpitu myszką nie działało szczerze nie wiem w czym tkwi problem dlatego proponowałem środowisko Mate ponieważ na tym środowisku wszystko działa sam się tym bawiłem więc już wiem niestety w najnowszych lapkach w tej chwili to jest największy problem każdej dystrybucji Linux i innych środowisk graficznych niż Mate

a w jeszcze innych systemach jak np: Mageia by poruszać się dogodnie musiałem używać myszki że starego Pc co kiedyś miałem



4. W wersji odpalanej z płytki (LiveDVD) spolszczenie było bardzo fragmentaryczne. Nieraz częśc opcji byłą po polsku, część po angielsku. Zdarzało się też, że jeden komunika był w PL, inny w ANG. Czy to kwestia braku pełnej instalacji, czy tak też jest w całym systemie, po zainstalownaiu an dysku i wgraniu polonizacji? Bo powiem szczerze, że obecnie jest to raczej wersja "polskawa" niż polska.



zazwyczaj tak własnie jest w wersjach live dopiero po instalacji systemu na dysku twardym i ustawień w czasie instalacji języka polskiego masz cały system spolszczony



5. Dla upewnienia: katalog "Home" jest czymś w rodzaju odpowiednika "Moich dokumentów" z Windowsa - dobrze myślę? Jesli nie, to pls, poprawcie.



nie wiem jak Ja bym to nazwał ;) napiszę po swojemu katalog Home jest Twoim katalogiem (Katalog użytkownika) gdzie masz swoje filmy dokumenty itp: rzeczy



6. Czy jest możliwość wyłączenia konieczności ciągłego wpisywania hasłą użytkownika przy zmienianiu jakichkolwiek opcji w systemie? Wprawdzie w wersji z LiveDVD tego nie było, jednak widziałem kilka prezentacji, i tam było to nagminne. Powiem szczerze, że byłoby to dla mnie strasznie irytujące, i wolę zrezygnować z pewnego poziomu zabezpieczenia na rzecz wygody użytkowania.



Nigdy się z tym nie spotkałem aby można było to wyłączyć a na konto root się nie loguj lepiej ponieważ można strasznie w systemie namieszać jak się nie znamy :)

w Dystrybucjach Linux to nazywam akurat największym + ponieważ nikt Tobie nic nie zainstaluje i nie zrobi w systemie nie znając Twego hasła jak ktoś Tobie wejdzie na lapka :)



myślę że troszkę odpowiedziałem na Twoje pytania i zrozumiałeś

Tenebrael

#10


Quote:

Cytuj z sovtware w October 13, 2013, 19:32

Ja to samo miałem i mam w każdej dystrybucji Linux że w lapku ( nie wiem jak to się nazywa więc niech będzie mysz ) nie mogłem przesuwać stron na dół i w górę




Ja właśnie siedzę na stacjonarce, nie na lapku, ale problem podobny. Choć domyślam się, że najpewniej dotyczy braku odpowiedniego sterownika zainstalowanego (mysz Razer Mamba 2012 wireless)



Quote:

nie wiem jak Ja bym to nazwał ;) napiszę po swojemu katalog Home jest Twoim katalogiem (Katalog użytkownika) gdzie masz swoje filmy dokumenty itp: rzeczy




Ale czy poza tym katalogiem mogę gdzieś przechowywać swoje pliki, czy jest to jedyne miejsce, gdzie mogę je trzymać?



Quote:

Nigdy się z tym nie spotkałem aby można było to wyłączyć a na konto root się nie loguj lepiej ponieważ można strasznie w systemie namieszać jak się nie znamy :)




Rozumiem, że bez logowania na konto Root mogę bez problemu instalować programy, zmieniać opcje, zmieniać swoje uprawnienia do np modyfikacji katalogów itp? Tak dla pewności pytam :)



Quote:

w Dystrybucjach Linux to nazywam akurat największym + ponieważ nikt Tobie nic nie zainstaluje i nie zrobi w systemie nie znając Twego hasła jak ktoś Tobie wejdzie na lapka :)




Na lapku jak najbardziej, jednak ja działam na stacjonarce, do której dostęp mam tylko ja, więc akurat o tego typu bezpieczeństwo się nie martwię :) Z kolei wpisywanie hasłą za każdym razem, kiedy chcę wgrać dowolną pierdółkę czy aktualizację, byłoby nieco irytujące (wiem to choćby z doświadczeń z Androidem)



Quote:

myślę że troszkę odpowiedziałem na Twoje pytania i zrozumiałeś




Nawet więcej niż troszkę, dzięki :)

sovtware

#11
Tenebrael

mogę wszystko opisać odpowiedzieć jak chcesz :) ale w końcu nie o to chodzi masz się Sam wszystkiego nauczyć ;) u Nas na stronce linuxiarze.pl masz dosłownie wszystko opisane jak masz chwilkę popatrz sprawdź sobie gwarantuję

że znajdziesz odpowiedz na wszystkie Twoje pytania jak byś miał problem że znalezieniem lub w czasie korzystania z systemu pomożemy jak najbardziej a Twoje zadanie jest nauka podstaw a to wcale dla chętnego trudne nie jest :)

odpowiem na jedno Twoje pytanie tutaj niestety czy chcesz czy tez nie na systemach Linux hasło musi być administratora



zacytuję Tobie tutaj z Naszego forum odpowiedź też nowego użytkownika systemów Linux :)





Witam pavroo i sowtware - Wasze spostrzeżenia i rady rozwiązały mój problem. Sovtware - WinRAR kompresował obraz systemu. Otworzyłam ścieżkę: Ulubione/Ustawienia/zakładka Integracja, tam w oknie "Skojarz WinRARa z plikami" były zaznaczone wszystkie rozszerzenia plików, łącznie z iso. Usunęłam zaznaczenie i wszystko jest w porządku. Pavroo - masz rację, nie ma w linukxiarze.pl dystrybucji zapisanych inaczej niż w formacie .iso, ale zobaczyłam to dopiero po wprowadzeniu zmian w ustawieniach WinRARa. Poradniki o nagrywaniu płyt i instalacji są świetne, nawet ja rozumiem ;) - a poważnie - naprawdę napisane z myślą o osobach, które dopiero uczą się. Dla mnie to bardzo ważne. Tzw. szkoły/szkolenia to nieporozumienie, a mnie potrzebne jest w pracy rozeznanie w podstawach informatyki. Próbuję je wypracować..., może nawet zakończę wysiłki jakimś egzaminem/dokumentem... Póki co będę stałą czytelniczką linuxiarze.pl i "oglądaczem"/"użytkownikiem" dystrybucji Linuxa. Bardzo dziękuję za pomoc!! Pozdrawiam serdecznie!!




Więc jak widzisz wszystko jest u Nas musimy tylko chcieć ;):)




Zobacz najnowsze wiadomości na forum