Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lekki linux na laptopa

Zaczęty przez F-lu, Lipiec 13, 2019, 07:39:44 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

F-lu

Cześć,
Potrzebuje lekkiego systemu, aby móc jak najdłużej pracować bez konieczności ładowania sprzętu. Nie szukam dystrybucji dla początkujących, troche tych pingwinów już miałem. Chciałem zainstalować Debiana/Linuxa Lite ale żaden z nich nie odpala instalacji na moim laptopie ( nie bootuja z Uefi czy co?). Nie zależy mi na ładnym interfejsie ( Ubuntu i Elementary wypadaja z automatu), może być nawet sam terminal ( o ile będzie możliwośc monitorowania stanu baterii ), bo i tak sporo czasu spędzam w konsoli.
Do czego system mi będzie służył?
Głównie programowanie w JS/Pythonie, okazjonalnie do oglądania filmów i robienia grafiki w Gimpie/Inkscapie. Znajdzie się coś dla mnie? ;)

pavbaranov

Tak, dziesiątki takich samych wątków na tym forum.
Jeśli miałeś już "trochę tych pingwinów" - zainstaluj sobie np. ArchLabs, ArchBang itp. skonfiguruj prawidłowo opcje oszczędzania energii, dodaj te dodatki, które Cię interesują do Tint2 (jeśli nie będzie) itp.

LinGruby

osobiście polecam Anarchy...
stawiałem kumplowi na lapku ( po małych zabiegach kosmetycznych ) ma Arch Linux
___
z tego co sam wyszukał jedyny linux jaki pójdzie na jego lapku to Arch ( więc na tym się skupiłem ale jedyne co dało się zainstalować w miarę szybko to Anarchy ) reszta Arch-podobnych nie chciała się zainstalować...
a ja nie miałem czasu na standardową instalację Arch'a więc wybór padł na Anarchy
kumpel zadowolony ;-)
___
a co do wyboru interfejsu to polecam i3wm lub bspwm...
mój config do i3wm jest na moim github
https://github.com/lingruby-pl/arch-i3
do bspwm jeszcze nie wrzuciłem... 

( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

F-lu

Wybór padł na ArchLabsa z openboxem, z chęcia obejrze jeszcze Anarchy, potestuje oba systemy przed wymiana baterii, dzięki za wszystkie propozycje.

pavbaranov

#4
Anarchy jest - zasadniczo - instalatorem Archa. ArchLabs natomiast oferuje preinstalowane OB wraz z pewnymi ustawieniami, których instalując Archa przez Anarchy nie uświadczysz. Będziesz to musiał dorobić sam. Masz w ten sposób większą kontrolę, ale i znacznie dłużej będzie trwać zanim dostosujesz OB pod siebie.

EDIT:
I jeszcze drobna uwaga, bo prawdopodobnie do tej pory nie miałeś Archa. Otóż w przeciwieństwie do prawdopodobnie wszystkich dystrybucji, z którymi miałeś do czynienia, Arch nie wspiera tzw. częściowej aktualizacji, do czego dojść może również przez przypadek. Stąd też prosta rada, jeśli chcesz tu cokolwiek instalować rób to z jednoczesną aktualizacją całego systemu, a zatem:
1. pacman -S paczka = źle,
2. pacman -Syu paczka = dobrze.
Możesz też skorzystać z naszego wrappera na pacmana i jednocześnie m.in. aurhelpera czyli pak.
1. wersja "stabilna": https://github.com/polaur/new-branded/tree/master/pak
2. wersja "rozwojowa": https://github.com/polaur/new-branded/tree/master/pak-git
Składania taka sama jak pacmana, ale polecenie:
pak -S paczka jest równoważne wydaniu pacman -Syu paczka
A ogólnie zapraszamy też na forum.achlinux.org.pl oraz na IRC na freenode kanał archlinux.org.pl

Zobacz najnowsze wiadomości na forum