Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux do gier, steam?

Zaczęty przez funn, Lipiec 12, 2019, 05:57:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

funn

Zastanawiam się nad wyborem Linuksa do gier ze steam. Chcę żeby łatwo było można zainstalować najnowsze zamknięte sterowniki graficzne. Myślę nad wyborem najnowszego Xubuntu 19.10 lub systemu SteamOS który bazuje na Debianie. I właśnie nie wiem jak Debian Stable radzi sobie z najnowszymi sterownikami?

Na Steam największy udział ma Ubuntu 18.04 na rok 2019 około 23%, potem Ubuntu 19.04 10%, są jeszcze inne dystrybucje oraz Mint i Manjaro.
https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam?platform=linux

pavbaranov

Cytat: funn w Lipiec 12, 2019, 05:57:00 PM
Chcę żeby łatwo było można zainstalować najnowsze zamknięte sterowniki graficzne.
To może najpierw przedstaw jakie masz GPU - najlepiej: inxi -Gxx (jeśli inxi nie masz - zainstaluj).

PS: Jakaś totalna zmora z tymi "zamkniętymi sterownikami" :)

funn

W laptopie mam Radeon HD 7350m, ale składam powoli desktop do gier. Polecenia inxi Ci nie pokażę ponieważ nie korzystam z AUR, a w standardowym repozytorium Arch nie ma tego pakietu. Chcę oddzielić gry na inny system, z całym tym zbiorem zamkniętych sterowników. Potrzebny mi jeszcze będzie Linuksowy odpowiednik benchmarka FurMark. PC składam na procesorze AMD Ryzen nie wiem tylko jaką kartę graficzną dobrać Nvidia czy Radeon.

PomPom

Jakiekolwiek Ubuntu 18.04 będzie dobre. Oficjalnie wspierane, stery najnowsze będą (świeży dodatek). SteamOS i Debiany sobie odpuść, bo jak tam coś nie działa związanego z grami, to się cieszą. Ps. tak było.

Może jeszcze Pop_OS, które jest lekko zmienionym Ubuntu, ale stara się oferować nowe stery pod gry.

Po nowym poście: przy AMD stery są otwarte i warto pewnie mieć distro, które ma nowy kernel, żeby jak najlepiej ogarniało sprzęt. Do Nvidii tak jak wyżej. Nie orientuję się, jak wygląda sprawa sterów przy bidografice z lapka, ale uznaję, że pytasz o system pod desktop do gier.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Cytat: funn w Lipiec 12, 2019, 06:17:17 PM
W laptopie mam Radeon HD 7350m
I tyle w temacie "wyboru zamkniętych sterowników". Po cholerę Ci one? Nie ma, brak.
Cytat: funn w Lipiec 12, 2019, 06:17:17 PM
PC składam na procesorze AMD Ryzen nie wiem tylko jaką kartę graficzną dobrać Nvidia czy Radeon.
Lepszy Radeon w takim zestawie prawdopodobnie, ale - wracając do tematu - sterowników zamkniętych, w Archu przynajmniej dla Ciebie ("nie korzystam z AUR") - brak.

Masz Archa - postaw tam steam i tyle.

Przy okazji - wszystko mocno ładnie opisane w wiki Archa, także w temacie sterowników.

Jeśli chodzi o inne dystrybucje:
- dla obecnego Radeona - nie istnieje racjonalna alternatywa dla sterownków otwartych,
- dla AMD GCN>=3 - dla platformy PC jako dla gracza - nie istnieje racjonalna alternatywa dla sterowników otwartych,
- dla Intela - sterowników innych niż Intela (otwarte) nie ma, chyba, że używa się modesetting,
- dla NVidia - sterowniki zamknięte są; pytanie natomiast, czy NVidia jest dobrą platformą dla linuksa w ogóle.

PS: Czy istnieje jakakolwiek racjonalna przeszkoda w zainstalowaniu inxi z AUR? Pewnie nie jeden raz będziesz proszony o dane dotyczące sprzętu, których inaczej prawdopodobnie nam nie podasz.

funn

Dlatego ten laptop zostawię na Archu i otwartych sterownikach. Do gier chcę prostszego systemu. Mam kilka starszych komputerów na których są Linuksy. Powoli chcę się pozbywać starego sprzętu z procesorami intela i zamieniać je na nowsze ale już z AMD. Przy budowaniu nowego PC będzie to AMD no i może Nvidia, ale Radeona też nie wykluczam. W przyszłości zmienię też laptopa na taki z procesorem Ryzen. A co do AUR to kiedyś miałem wiele problemów przy aktualizacji, właśnie przez pakiety z AUR. Teraz używam Archa bez AUR i około 3 lat nie mam żadnych problemów z systemem. Więc taki uraz mi jakoś pozostał do tego repozytorium. Myślę nad Xubuntu, a nie Ubuntu, ponieważ chcę jak najwięcej fpsów uzyskać w grach, a z Waylandem jest obecnie różnie więc Gnome mi nie będzie potrzebne. Na co dzień moje komputery są na Xfce4 i Gnome3 więc znam najlepiej te środowiska graficzne. Ostatnio przeglądałem jakieś porównania gier na phoronix i ilość klatek w grach z Wayland nie było jakoś dużo mniejsza niż pod Xorgiem. Chodzi tylko o to, że Xorg obsłuży więcej gier pod Linuksem.

pavbaranov

W przypadku układów CPU/GPU/APU ze stajni AMD najważniejszą kwestią przy wyborze dystrybucji jest dostęp do jak najnowszego kernela. Tu po prostu dzieją się najistotniejsze z tego punktu widzenia rzeczy. Lekko to wyklucza - chyba, ale ja się nie znam, poczytaj - platformę steam.
Rozsądek podpowiada zatem - jeśli chodzi o dopasowanie linuksa do AMD - jakąś dystrybucję typu rolling-release, może być Arch (ten mi się od kilku lat sprawuje doskonale), może być OpenSUSE Tumbleweed i... niewiele więcej z rozsądnych wyborów. Można też się bawić np. w *buntu i używanie kerneli typu mainline, ewentualnie nawet Debiana z liquorix, obu z xanmod itp.

Na temat NVidii pod linuksem - dobrego zdania nie mam. Uważam, że zdecydowanie lepiej mieć Windows na tej platformie. Jest o niebo mniej problematyczne. Złożeń - przemysłowo robionych - CPU AMD + GPU NVidia - nie znam, a to coś może znaczyć.

Ilość fpsów w niewielkim stopniu winna być zależna od tego, czy to Xubuntu, czy Ubuntu (czyt. GNOME).

Część gier już zaczyna chodzić na vulkanie, to tak przy okazji.

PS: Jeśli chodzi o AUR to problemy z aktualizacją wynikały z Twojej winy. Inxi ich nie powoduje.

robson75

To i może ja dodam swoje 3 grosze na temat AUR.
Odkąd używam Arch-a (wcześniej Manjaro) to nigdy ale to nigdy z aktualizacjami z AUR nie miałem problemu, no może poza ffmpeg2.8 który to konfliktował z jakąś paczką, już nie pamiętam którą.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

funn

Tutaj gość ma AMD FX 8320 @4600 MHz + Nvidia GF GTX 1060 6 GB VRam + 16 GB Ram i pod takim sprzętem bardzo fajnie mu te gry działają pod Linuksem. Nie wiem tylko czemu ma taką starą wersje Kubuntu 14.0.4, a w jego nowszych filmach 16.04.
https://www.youtube.com/watch?v=A_aOgK9lfvI

pavbaranov

Opublikowane w 2017 roku, to jaką wersję Kubuntu miałby mieć? Z roku 2019? :)
Wcześniej pisałem o produkcyjnych maszynach, a nie składakach. To dwie różne rzeczy. I nie - nie wykluczam, że CPU AMD z GPU NVidii będzie działać.
Sam wiesz w co grasz, sprawdź sobie jakieś benchmarki w tych grach na różnych platformach będziesz miał kierunek wyboru.

Osobiście preferuję AMD z jednego, prozaicznego powodu. O ile od pewnego czasu zespół AMD mocno się włączył w rozwój sterowników dla swoich układów dostarczanych bezpośrednio do kernela, to NVidia potrafi przespać nowe kernele, nowe Xy i po aktualizacji zaczyna być problem z kompatybilnością, czy wręcz działaniem. W przypadku AMD często zdarza się, że dostarczają tyle commitów do kernela, że zmiany te są rozkładane na np. dwa-trzy wydania (tak było bodaj między 4.17, a 4.19, chociażby). I nie - w żaden sposób nie namawiam nikogo do AMD, po prostu wyrażam swoje zdanie z punktu widzenia linuksiarza z długim stażem, który różne (jednak z wyłączeniem NVidii) układy na komputerach (dokładniej notebookach głównie) miał.
Oczywiście można sobie wymyślić np. jakąś platformę opartą o LTS i przeznaczyć ją do gier właśnie. Problem ze znalezieniem takiej dystrybucji, która oferuje LTSa opartego o oficjalnie wspierany kernel, bowiem we własne wsparcie innych firm dla kerneli EOL oprócz RedHata ja nie wierzę.
I oczywiście coś - za coś, albowiem jeśli taki komputer ma być używany do innych jeszcze zadań oprócz gier oraz użytkownikowi będą niezbędne nowsze funkcje, czy też nawet usuwanie błędów w starszych wersjach, to w LTS w dużej mierze można sobie o tym zapomnieć, ewentualnie próbować boksować się z jakimiś uniwersalnymi paczkami.

Jeśli interesuje Cię natomiast wyłącznie komputer jako platforma dla Steam, to rozpocząłbym tu: https://store.steampowered.com/steamos/, ale z drugiej strony rozważyłbym też i to, że SteamOS oparty był o Debiana 8, a zatem jest to absolutna już staroć i na nowych układach GPU AMD to w ogóle nie pójdzie, sam Debian 8 jest już też bodaj niewspierany, a Steam gdzieś ogłosiło, że przestaje być zainteresowane Debianem jako podstawą SteamOSa. Wcześniej, o ile pamiętam, również odwróciło się od Ubuntu.

Rozsądek podpowiada zatem: wpierw zbuduj sobie maszynę, a potem do niej dostosuj linuksa, bo w tej chwili to zastanawiamy się, czy w przyszłym roku wystąpi burza piaskowa na Słońcu oraz czy będzie miała ona wpływ na produkcję 2% mleka na Tajwanie.

funn

To na razie ogarniam Steam na Archu, odblokowałem multilib w pacman.conf zainstalowałem Steam, pobrało 350mb aktualizacji.  Pobrałem kilka gier ale nie działają, wyskakuje Steam is not running. Może to być wina waylanda, sterownika intela i słabej wydajności? Jest jakiś spis gier na forum Archa działających pod naszym systemem, ze Steam, ewentualnie jeszcze pod waylandem?
Czy istnieje jakieś magiczne poleceniem pod waylandem, aby z intela przełączyć się na grafikę radeon?

pavbaranov

Cytat: funn w Lipiec 13, 2019, 12:43:12 AMPobrałem kilka gier ale nie działają, wyskakuje Steam is not running.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Steam
Cytat: funn w Lipiec 13, 2019, 12:43:12 AM
Może to być wina waylanda, sterownika intela i słabej wydajności?
Pierwszego? Być może tak, bowiem z tego co wiem, to GNOME (a chyba to masz) ma jakieś problemy z XWayland. Intel itd. - raczej nie.
Cytat: funn w Lipiec 13, 2019, 12:43:12 AM
Jest jakiś spis gier na forum Archa działających pod naszym systemem, ze Steam, ewentualnie jeszcze pod waylandem?
Nie. Ogólnie - ma działać na platformie Steam, a dystrybucja jest wtórna.
Cytat: funn w Lipiec 13, 2019, 12:43:12 AM
Czy istnieje jakieś magiczne poleceniem pod waylandem, aby z intela przełączyć się na grafikę radeon?
Nie, ale istnieje wiki Archa: https://wiki.archlinux.org/index.php/PRIME. Nie tak dawno w AUR pojawiło się też narzędzie, które to ułatwia, ale Ty nie używasz AUR.

funn

#12
A który to dokładnie pakiet prime zainstalować? Obecnie nie wykrywa mi tych kart.

xrandr --listproviders
Providers: number : 0


pavbaranov

Załóż nowy wątek, opisz co masz zainstalowane, co zrobiłeś z tego tutorialu... Obecnie wygląda to tak, jakbyś nie miał zainstalowanych sterowników.

funn

Mam zainstalowane sterowniki, ale już nie ma sensu zakładać wątku. Ponieważ żadna z gier na Steam, które dotychczas pobrałem, nie działa mi pod Waylandem. Dopiero jak złożę PC i pojawią się problemy to założę nowy wątek. Ale prawdopodobnie będzie to Ubuntu 18.04 i Xorg.
Moje sterowniki

xf86-video-ati 1:19.0.1-1
xf86-video-intel 1:2.99.917+863+g6afed33b-1
xf86-video-vesa 2.4.0-2

Zobacz najnowsze wiadomości na forum