Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux na słaby laptop

Zaczęty przez kly, Lipiec 11, 2019, 12:23:59 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kly

Witam

Poszukuje dystrybucji na mojego lapka. Postawiłem peppermint ale nie jestem zadowolony, mam wrażenie że Windows 7 działał lepiej(yt szło oglądać na 480p a na linuxie max to 360p). Teraz pytanie do was co polecacie?  Lapka używam do przeglądania neta, oglądania yt, programowania. Z racji tego że miałem bardzo małą styczność z linuxem nie chciałbym jakiejś nietypowej dystrybucji. Tak przy okazji - jakaś lżejsza/szybsza przeglądarka(aktualnie używam  Firefox).
Sprzęt(bardziej złom):
Asus k53u
Cpu amd c-50 1ghz
4gb ram
Hdd 320gb

Pozdrawiam i z góry dzięki za poświęcony czas!

pavbaranov

Wpierw przeglądnij forum, bo tego typu tematów od groma. Odpowiedz też na pytanie, czy może to być linux z czymś takimjak OpenBox (pooglądaj sobie np. na YT jak to wygląda choćby w takiej dystrybucji jak BunsenLab). Odpowiedz też, czy jesteś w stanie "z palca" to sobie stuningować (czyt. przy użyciu konsoli). Jeśli masz tam jeszcze tego linuksa, to doinstaluj inxi i podaj wynik:
inxi -Fxx

kly

#2
System:    Host: komp Kernel: 4.18.0-18-generic x86_64 bits: 64 gcc: 7.3.0
         Desktop: N/A dm: lightdm Distro: Peppermint Ten
Machine:   Device: laptop System: ASUSTeK product: K53U v: 1.0 serial: N/A
           Mobo: ASUSTeK model: K53U v: 1.0 serial: N/A
           BIOS: American Megatrends v: 216 date: 08/26/2011
Battery    BAT1: charge: 18.1 Wh 57.0% condition: 31.8/56.2 Wh (57%)
           volts: 10.6/10.8
           model: TOSHIBA PA3533U serial: 41167 status: Discharging
CPU:       Dual core AMD C-60 APU with Radeon HD Graphics (-MCP-)
           arch: Bobcat rev.0 cache: 512 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4a ssse3 svm) bmips: 3991
           clock speeds: min/max: 800/1000 MHz 1: 802 MHz 2: 962 MHz
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Wrestler [Radeon HD 6290]
           bus-ID: 00:01.0 chip-ID: 1002:9807
           Display Server: x11 (X.Org 1.20.1 )
           drivers: ati,radeon (unloaded: modesetting,fbdev,vesa)
           Resolution: 1366x768@59.99hz
           OpenGL: renderer: AMD PALM (DRM 2.50.0 / 4.18.0-18-generic, LLVM 7.0.0)
           version: 3.3 Mesa 18.2.8 (compat-v: 3.1) Direct Render: Yes
Audio:     Card-1 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Wrestler HDMI Audio
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:01.1 chip-ID: 1002:1314
           Card-2 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA)
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:14.2 chip-ID: 1002:4383
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.18.0-18-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCIE Gigabit Ethernet Controller
           Card-2: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express)
Drives:    HDD Total Size: 320.1GB (2.7% used)
           ID-1: /dev/sda model: ST9320325AS size: 320.1GB serial: 6VDD8V0X
Partition: ID-1: / size: 293G used: 8.1G (3%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
RAID:      System: supported: N/A
           No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
           Unused Devices: none
Sensors:   System Temperatures: cpu: 48.5C mobo: N/A gpu: 48.0
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 165 Uptime: 2 min Memory: 390.9/3547.3MB
           Init: systemd v: 237 runlevel: 5 Gcc sys: 7.4.0
           Client: Shell (bash 4.4.191 running in sakura) inxi: 2.3.56


Myślę że linux z openbox i terminal to nie problem. W końcu chcę postawić linuxa żeby się nauczyć czegoś nowego :)

pavbaranov

Jakakolwiek dystrybucja, która będzie:
a. w miarę nowa (ale tu chodzi wyłącznie o w miarę nowe aplikacje, które po prostu mogą Ci zapewnić lepszą użyteczność/funkcjonalność),
b. ma któreś z następujących środowisk graficznych: LXDE, LXQt, Enlightenment, Lumina, ewentualnie XFCE, MATE bądź minimalną wersję Plasma; alternatywa - OpenBox. Moja córka na podobnym komputerze ma Arch Linux + MATE (lekko lepszy procesor, a w zasadzie nowszy); nie jest to demon możliwości, ale do tego samego zastosowania, o którym piszesz (z wyjątkiem programowania) - jej wystarcza (a o programowaniu - niżej).
Sam musisz sobie oglądnąć jak wyglądają powyższe środowiska i zobaczyć co Ci pasuje, a potem po prostu przetestować 2-3 dystrybucje z wybranym środowiskiem. Jeśli przez przypadek zdecydowałbyś się na KDE/Plasma, to warto byłoby to lekko odchudzić w czym możemy pewnie pomóc, przy czym jeśli dystrybucją bazową dla takiego wyboru będzie Debian (i pochodne), to ja niestety odmawiam współpracy, albowiem boksować się z tym systemem i jego implementacją w nim KDE - nie mam zamiaru. Wolę czas przyjemniej spędzić. Niemniej jednak nie jestem tu jedyny, a zatem może ktoś inny się nad tym pochyli.

Nie licz również, że to APU da Ci komfort oglądania zasobów wideo w wyższych rozdzielczościach. Dobrze nie będzie, ale znośnie. "Normalny" film można oglądnąć i nie powinien się zacinać (przynajmniej nie z powodów leżących po stronie komputera).

Teraz ostatnie - piszesz, że komputer używasz do programowania. O ile samo programowanie nie jest w żaden sposób raczej zasobożerne, to jeśli myślisz o kompilowaniu programów pisanych przez siebie, to... musisz się uzbroić w cierpliwość. C-60 będzie kompilować dość długo, a jeśli nie poskromisz kompilatora przydzielając mu odpowiednie zasoby, to już niczego innego praktycznie w tym samym czasie nie zrobisz (tj. będzie to mocno uciążliwe).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum