Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Szukam kilku programów zamienników

Zaczęty przez pandom, Lipiec 10, 2019, 05:34:08 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pandom

Jestem użytkownikiem MX Linuksa od kilku tygodni. Nie jest źle ważne, że internet działa :) Już się przyzwyczaiłem.
Szukam kilku programów.
1. Kalendarz który działa w tle z możliwością integracji z Google Kalendarz (wydarzenia, zadania, przypomnienia) z przypomnieniami.
2. Dysk Google program do synchronizacji z możliwością wyboru folderów i tego co ściągam na dysk a co jest w chmurze.
3. Program do zarządzania listą zadań coś na wzór ToDoIst czy Things z Maca z integracją z Windows, Chrome i Iphonem.
4. Aplikacja do pisania w Markdown z możliwością zarządzania folderami i integracją z dyskiem w chmurze coś jak Ulysses czy IaWritter z Maca.
5. Aplikacja do ściągania muzyki z YT i całych playlist po podaniu linku w formacie mp3

I tylko tyle mi jeszcze do szczęścia potrzebne z resztą sobie poradziłem.



Fibogacci

#2
Cytat: pandom w Lipiec 10, 2019, 05:34:08 PM
Jestem użytkownikiem MX Linuksa od kilku tygodni. Nie jest źle ważne, że internet działa :) Już się przyzwyczaiłem.
Szukam kilku programów.
1. Kalendarz który działa w tle z możliwością integracji z Google Kalendarz (wydarzenia, zadania, przypomnienia) z przypomnieniami.
2. Dysk Google program do synchronizacji z możliwością wyboru folderów i tego co ściągam na dysk a co jest w chmurze.
3. Program do zarządzania listą zadań coś na wzór ToDoIst czy Things z Maca z integracją z Windows, Chrome i Iphonem.
4. Aplikacja do pisania w Markdown z możliwością zarządzania folderami i integracją z dyskiem w chmurze coś jak Ulysses czy IaWritter z Maca.
5. Aplikacja do ściągania muzyki z YT i całych playlist po podaniu linku w formacie mp3

I tylko tyle mi jeszcze do szczęścia potrzebne z resztą sobie poradziłem.

Dużo pytań. Mało czasu na odpowiadanie, więc odpowiem tylko na piąte pytanie.

Ogólnie, programy do pobierania wideo/audio z interfejsem graficznym to albo ClipGrab albo YouTube-DL GUI. Nie wiem, czy pobierają całe playlisty. Pobierają pojedyncze pliki (audio/wideo) z możliwością wyboru jakości pobranego pliku. Można im też podać/wkleić listę pojedynczych linków do pobrania.

Ale ja polecam znacznie szybszą i wygodniejszą metodę (przede wszystkim - działającą skutecznie).

Potrzebujesz do tego zainstalowanego programu youtube-dl. Możesz go zainstalować w MX Instalator pakietów, karta Repozytorium Stabilne.

Teraz wystarczy posiadać adres (link) playlisty na YouTube (albo sam identyfikator).

Przykład:

Krok 1. Naciśnij klawisz F4 (domyślny), wysunie się terminal. (F11 przełącza na pełny ekran)

Krok 2. Przejdź do katalogu do jakiego chcesz pobrać pliki muzyczne. W terminalu odbywa się to przez wpisanie:

cd

czyli np. chcesz przejść do katalogu Muzyka w swoim katalogu domowym, a w nim do katalogu youtube, wpisujesz:

cd ~/Muzyka/youtube

znak tyldy ~ oznacza Twój katalog domowy.

Krok 3. Pobieranie

Przykład linku do playlisty: https://www.youtube.com/playlist?list=PLWEGr0M_AkDyBUrxF_4qYPCmWcKDZAcGA

Identyfikator playlisty: PLWEGr0M_AkDyBUrxF_4qYPCmWcKDZAcGA

W terminalu wklejasz albo klikając prawym przyciskiem myszy i Wklej, albo skrótem klawiszowym: Ctrl+Shift+V

Wpisz:

youtube-dl -f bestaudio link-do-play-listy

lub

youtube-dl -f bestaudio PLWEGr0M_AkDyBUrxF_4qYPCmWcKDZAcGA

Zacznie się pobieranie plików audio w formacie .webm z całej playlisty do katalogu, który wskazałeś (ponieważ w tym przypadku .webm to najlepsza jakość audio).

Jeśli chcesz te pliki w formacie .mp3 zainstaluj np. program soundconverter (MX Instalotor pakietów, karta Repozytorium Stabilne) czyli Konwerter dźwięku - łatwy w obsłudze, zamieni pobrane pliki na .mp3 (ustaw w Preferencjach Typ pliku docelowego .mp3)

Bonus 1.

youtube-dl pobiera też pojedyncze filmy wideo z YouTube i nie tylko z YouTube. Aby sprawdzić, jakie formaty plików są do pobrania, wpisz w terminalu:

youtube-dl -F link-do-filmu-na-youtube-lub-na-innej-stronie

Bonus 2.

Jeśli zainstalujesz program mpv (który współpracuje z youtube-dl), możesz oglądać film bezpośrednio na komputerze, bez korzystania z przeglądarki, potrzebujesz tylko link do strony z filmem. To także działa nie tylko z YouTube, ale z wieloma innymi stronami.

Przykładowo bez problemu można oglądać VOD TVP (korzyści: omijasz reklamy, na starych komputerach można oglądać filmy bez korzystania z przeglądarki, która niepotrzebnie zużywa zasoby) itd. itp.

W terminalu wpisujesz:

mpv link-do-filmu-na-youtube

ewentualnie na VOD TVP trzeba użyć

mpv --ytdl-format=best link-do-filmu-na-vod-tvp

(to dlatego, że tam stosują trochę inny format, niż same cyfry jak na YouTube - jeśli chcesz zobaczyć jaki jest wybór formatów wpisz tak samo: youtube-dl -F link-do-filmu-na-vod-tvp)

To tak tylko w skrócie, dla Ciebie i dla tych, którzy tego nie znali - youtube-dl i mpv dają duże możliwości do działania.

Tak jak to już niedawno było powiedziane w innym wątku, pytasz ludzi używających Linuksa o aplikacje podobne do tych z Maca. Musiałbyś znaleźć kogoś, kto używał Maca i teraz korzysta z Linuksa, ewentualnie korzysta z obu systemów. O to może być trudno.

Generalnie, programów na Linuksa jest dużo, w każdym kolejnym tygodniu odkrywam coś nowego i zaskakującego - i są to naprawdę rzeczy wysokiej jakości i dające dużo możliwości.

Warto pamiętać, że nawet jeśli niektóre aplikacje nie są do końca lub wogóle 'jak te z Maca' czy to w wyglądzie czy w działaniu - ostatecznie może okazać się, że są znacznie lepsze - pod wieloma względami.

robson75

#3
Jeszcze dodam że super programem do pobierania filmów z YT jest 4KVideodownloader, którego sam używam.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Też polecam 4KV, tyle że ja go mam pod windą :-)

robson75

Ale 4KVideodownloader jest dostępny również dla Linuxa, w paczkach .deb

https://www.4kdownload.com/pl/download
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pandom

Dzięki pomocne odpowiedzi.

Mam tylko jeszcze mały problem.  Dużo piszę do internetu artykułów i skonfigurowałem już sobie polskie znaki ale mam coś takiego, że po naciśnięciu ALT(lewy prawy) po naciśnięciu klawisza niegramatycznego np. k,j,i wskakuje np. (...ə→) da się to wyłączyć aby reagował w ten sposób tylko na polskie gramatyczne ?

pavbaranov

Możesz nam powiedzieć co ma wspólnego z zamiennikami programów Twój ostatnio przedstawiony "problem"? Na wszystkich forach generalna zasada jest następująca: jeden wątek = jeden problem. Umożliwia to innym użytkownikom takiego forum (a miarę) szybkie wyszukanie rozwiązania problemu, z którym się spotkał. Żadne forum nie jest natomiast od tego, by ciągnąć sprawę indywidualnego użytkownika, dostosowując jego system do jego potrzeb.

Krótko - w pewien sposób da się. Nieco z tym jednak więcej roboty niż nauczyć się poprawnie korzystać z klawiatury :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum