Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją Linux na laptopie

Zaczęty przez piotrs1978, Lipiec 05, 2019, 01:19:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

piotrs1978

Mam problem, nie wiem w jaki sposób  zainstalować Linux obok Windowsa 10 w moim laptopie. Parametry laptopa:
- Nazwa systemu operacyjnego   Microsoft Windows 10 Home
- Jednostka magazynowa systemu   LENOVO_MT_80L0_BU_idea_FM_Lenovo G50-80
- Procesor   Intel(R) Core(TM) i3-4030U CPU @ 1.90GHz, 1900 MHz, Rdzenie: 2, Procesory logiczne: 4
- Wersja/data systemu BIOS   LENOVO B0CN80WW, 2015-05-18
- Tryb systemu BIOS   UEFI
- Rola platformy   Urządzenie przenośne
-Stan bezpiecznego rozruchu   Włączone
-Konfiguracja PCR7   Powiązanie nie jest możliwe
- Katalog systemu Windows   C:\WINDOWS
- Katalog systemowy   C:\WINDOWS\system32
- Urządzenie rozruchowe   \Device\HarddiskVolume2
- Ustawienia regionalne   Polska
- Warstwa abstrakcji sprzętu   Wersja = "10.0.17763.529"
- Nazwa użytkownika   Lenovo-PC\Piotr_Sobczak
- Strefa czasowa   Środkowoeuropejski czas letni
- Zainstalowana pamięć fizyczna (RAM)   4,00 GB
Całkowita pamięć fizyczna   3,92 GB
Dostępna pamięć fizyczna   888 MB
Całkowity rozmiar pamięci wirtualnej   5,42 GB
Dostępna pamięć wirtualna   1,17 GB
Obszar pliku stronicowania   1,50 GB
Plik stronicowania   C:\pagefile.sys
Ochrona DMA jądra   Wyłączone
Zabezpieczenia oparte na wirtualizacji   Niewłączona
Obsługa szyfrowania urządzeń    Przyczyny niepowodzenia automatycznego szyfrowania urządzenia: Nie można używać modułu TPM, Powiązanie PCR7 nie jest obsługiwane, Działanie interfejsu testów zabezpieczeń sprzętowych nie powiodło się i urządzenie nie obsługuje funkcji InstantGo, Wykryto niedozwoloną magistralę/urządzenia obsługujące technologię DMA, Wyłączone zgodnie z zasadami, Nie można używać modułu TPM
Hyper-V — rozszerzenia trybu monitorowania maszyny wirtualnej   Tak
Hyper-V — rozszerzenia translacji adresów drugiego poziomu   Tak
Hyper-V — wirtualizacja włączona w oprogramowaniu układowym   Nie
Hyper-V — zapobieganie wykonywaniu danych   Tak

Windows 10 Home chodzi, ale nie jest demonem prędkości. Chciałbym wypróbować Linux obok Windowsa. Przeglądałem na Youtube film jak to zrobić, ale nie mogę zmniejszyć woluminu dysku C, aby tam później umieścić Linux. Mimo, że na dysku C ponad 700 GB wolnej przestrzeni przy próbie zmniejszenia woluminu pojawia mi się komunikat, że "Nie można zmniejszyć woluminu poniżej punktu, w którym znajdują się nieprzenośne pliki. Po zakończeniu operacji przejrzyj zdarzenia defrag w dzienniku aplikacji, aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat. Sam Windows jest na 4 partycjach. Czy może ktoś mi doradzić jak w takim przypadku zainstalować Linuxa? Myślałem o Lubuntu. Mam już pendrive z utworzonym obrazem ISO przy pomocy programu Rufus.

ciubaka

1. zrób bekap.
2. instalatory ubuntowe  same się pytają czy dograć do istniejącego systemu, czy postawić od nowa.
3. wiec wybierasz wersję 1 i jedziesz wg pytań instalatora.
4. jak się nie uda to przywracasz dane z bekapu (może ci się nie udać przywrócenie windy).
5. można co prawda najpierw się przepartycjonować programem gparted, ale dla ubuntu nie powinno to być konieczne.
6. przed partycjonowaniem też zrób bekap.
7. zrób bekap zawsze gdy pracujesz na partycjach.

pavbaranov

#2
W pierwszej kolejności - zrób defragmentację z poziomu Windowsa (chyba). Reszta - jak pisze @ciubaka - instalator sam winien zaproponować odpowiednie opcje.
Zerknij na np.: https://itsfoss.com/install-ubuntu-1404-dual-boot-mode-windows-8-81-uefi/

ciubaka

Sparky też się dogrywa do istniejącego systemu - dziś doinstalowałem 5.8 xfce bezproblemowo do 3 innych linuxów, z dodzielaniem partycji przez sparkyego. Zajęło to około pół godziny. Aczkolwiek xubuntu wydawało mi się prostsze w podobnej akcji. Mimo to oba działają.

ciubaka

I temat do przemyślenia - sparky będzie raczej szybszy niż lubuntu. Po tym jak już się włączy, linux nie odpala się prędko niestety. Ale winda też nie.

robson75

Cytat: ciubaka w Lipiec 05, 2019, 11:10:15 PM
Po tym jak już się włączy, linux nie odpala się prędko niestety. Ale winda też nie.
Co Ty opowiadasz, u mnie na HDD Xfce uruchamia się w 18 sek.
$ systemd-analyze
Startup finished in 4.350s (kernel) + 13.814s (userspace) = 18.164s
graphical.target reached after 13.812s in userspace
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

U mnie dłużej. Podobnie jak winda. Ale nie szkodzi. Ważne że potem nie zamula.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum