Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux do przechowywania plików.

Zaczęty przez mxer, Lipiec 05, 2019, 02:00:13 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mxer

Witam,

Poszukuję dystrybucji Linuxa, która idealnie nada się do przechowywania różnorakich plików, czy danych. Zdaję sobie sprawę, że praktycznie każda dystrybucja oferuję taką możliwość jednak chciałbym zainstalować coś sprawdzonego i jak 'najmniejszego' (bez żadnych zbędnych programów | + najlepiej z przeglądarką), aby więcej rzeczy mogło się zmieścić.

Pozdrawiam!

ciubaka

#1
Każdy standartowy pełny linux zajmuje na dysku od 6 do 10 GB. Oprócz Minta, który z migawkami zajmuje 20 GB. Weź jakiś prosty w obsłudze (opisany dla początkujących) i z dobrym wsparciem po polsku. Jak już bardzo się upierasz na minidystrybucję z internetem , to Slax albo Porteus. Ale to bez sensu.

Fibogacci

Cytat: mxer w Lipiec 05, 2019, 02:00:13 AM
Witam,

Poszukuję dystrybucji Linuxa, która idealnie nada się do przechowywania różnorakich plików, czy danych. Zdaję sobie sprawę, że praktycznie każda dystrybucja oferuję taką możliwość jednak chciałbym zainstalować coś sprawdzonego i jak 'najmniejszego' (bez żadnych zbędnych programów | + najlepiej z przeglądarką), aby więcej rzeczy mogło się zmieścić.

Pozdrawiam!

Pytanie, czy te dane są wrażliwe czy niekoniecznie. To znaczy, czy chcesz je po prostu przechowywać, czy np. przechowywać zaszyfrowane czyli z ograniczonym dostępem przez tych, którzy nie powinni mieć dostępu.

Jak najmniejszego czyli jaki jest Twój maksymalny limit miejsca dla systemu po instalacji na dysku (1GB, 5GB itp.?)

Inną opcją jest korzystania z Linuksa na pamięci USB (system przenośny) - wtedy całą dostępną przestrzeń dyskową masz do dyspozycji na dane. Wkładasz pendrive z systemem Live-USB do komputera, uruchamiasz, korzystasz normalnie jak z normalnego systemu na dysku, wyłączasz po pracy, wyjmujesz pendrive i tak to działa.

ciubaka

Jeśli linux z pena, to ktoraś z dystrybucji do tego przeznaczonych, na przykład knoppix, q4os, jakiś pup, może i mx albo antix ...

Fibogacci

Cytat: ciubaka w Lipiec 05, 2019, 01:32:22 PM
Jeśli linux z pena, to ktoraś z dystrybucji do tego przeznaczonych, na przykład knoppix, q4os, jakiś pup, może i mx albo antix ...

Nie wiem, bo w ostatnich czasach nie używałem, czy Knoppix, Q4OS mają opcję persistence (czyli zapisywanie danych użytkownika, zmian etc. na Live-USB)? Puppy chyba ma (nie jestem pewien). MX i antiX mają na pewno.

pavbaranov

@Fibogacci - Tu nawet nie chodzi o to. Masz np. komputer z HDD, na którym przechowujesz co się żywnie podoba. Odpalasz to z pena i masz do tego dostęp. I tu kompletnie nie jest potrzebne persistence. Slax, Porteus, Puppy itp. znakomicie się sprawdzą w takim przypadku.

Fibogacci

#6
Cytat: pavbaranov w Lipiec 05, 2019, 04:20:18 PM
@Fibogacci - Tu nawet nie chodzi o to. Masz np. komputer z HDD, na którym przechowujesz co się żywnie podoba. Odpalasz to z pena i masz do tego dostęp. I tu kompletnie nie jest potrzebne persistence. Slax, Porteus, Puppy itp. znakomicie się sprawdzą w takim przypadku.

Pytanie było bardziej przy okazji, bo może ktoś korzysta i wie.

W zależności od poziomu umiejętności pytającego i tego jak i skąd chce te dane znosić/przenosić i jaki to sprzęt, teoretycznie może korzystać z dowolnej dystrybucji. Nawet PartedMagic na starej płycie-niezbędniku Hiren 15.2 pewnie by się sprawdził (przy starszym sprzęcie, bo to stara wersja). A w praktyce jak to w praktyce.

Persistence/Remaster nie jest niezbędne, ale może być przydatne (mając na myśli system przenośny w szerszej definicji niż tylko Live-USB do odczytu) np. tworząc minimalny system na bazie antiX core albo antiX base wg swoich upodobań/potrzeb i zapisując go na USB. Ale jak wyżej, wszystko zależy od tego na ile pytający chce, może i potrafi różne rzeczy robić.

A Porteus sam planuję przetestować kiedyś, szczególnie ta wersja Kiosk Porteus mnie interesuje.

mxer

Co do twoich pytań @Fibogacci

1. Pliki nie są ekstremalnie ważne, nie potrzebuję żadnych funkcji szyfrujących - zamierzam je tylko i wyłącznie przechowywać na dysku.

2. Co do dysku. 16 GB SSD - Nie posiada on dużo, jednak dla mnie wystarczy bez większego problemu.

3. Jestem w stanie poradzić sobie z większością przeszkód - nie mam problemów z instalacją systemów, czy wykonywania innych podobnych czynności przed/podczas/po instalacji.

Piotr_1988

Rozumiem, że to będzie taki komputer z systemem, który będzie służył wyłącznie jako magazyn. Nie będziesz przy tym komputerze tak na codzień siedzieć i pracować. Potrzeby jest Ci więc system, który (1) nie jest domyślnie przeładowany duperelkami, grami, itd. i (2), który nie wymaga wiele pracy, jak np. częstego aktualizowania, itd., a będzie mógł sobie leżeć na dysku spokojnie przez bardzo długi czas.

Jeśli tak rzeczy wyglądają, być może rozwiązaniem dla Ciebie jest Debian lub CentOs:
- Nowy Debian 10 ze wsparciem do roku 2024 ukaże się jutro.  ;D
- Niebawem ukaże się też CentOS 8 ze wsparciem do roku 2029.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Slax, Porteus, Puppy, DSL itp. Uruchamiasz to z pendrive i masz dostęp do wszystkiego, a cały SSD masz na dane.

ciubaka

Slax czy Porteus mogą być z dysku. Wszystkie pozostałe z pena - to tylko 16 GB. Knoppix, LxPup, Q4OS mają persystencję. Polecam Knoppix, chociaż jak każdy linux - ma swoje narowy. Ale - najprostszy w obsłudze jak dla mnie. Puppy i Q4OS - trudniej się przegryźć. Co nie znaczy, że trudno. Trudniej. MX - dziś stawiałem pierwszy raz i na razie nie postawiłem. Moja wina, ale niesmak pozostał ... Aha - jeszcze jedno - nie każde ssd współpracuje z instalacją linuxa, więc może jednak od razu Knoppix, czy coś tam z pena :-)
Piotr 1988, jaki debian, jaki centos - !6 GB :-(

TataPingu

Cytat: mxer w Lipiec 05, 2019, 07:19:15 PM
3. Jestem w stanie poradzić sobie z większością przeszkód - nie mam problemów z instalacją systemów, czy wykonywania innych podobnych czynności przed/podczas/po instalacji.

Więc postaw sobie jakiś serwer, np. ubuntu, czy suse...
- nie wiem dokładnie (nie sprawdzałem), ale w wersji "serwerowej" takie systemy zajmują co najwyżej 1,5-2 GB (instalacyjne iso ubuntu to 845 MB)...

Ewentualnie, jakiegoś NASa, np. FreeNAS, EasyNAS itp...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum