Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] OpenMediaVault

Zaczęty przez aruszaba, Czerwiec 25, 2019, 11:39:18 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

aruszaba

Witam. Na początek wybaczcie jeśli ten post trafił w złe miejsce ale nie znalazłem lepszego.
W czym rzecz:
Otóż zaczęło się od tego że mojego nas-a nie był widać w jednym kompie w10, a na drugim bez problemu, wiec zacząłem grzebać w ustawieniach sieci serwera i ustawiłem static ip na 192.168.0.192 oraz maskę 255.255.255.252, brame standardowo na 192.168.0.1 przy zapisie konfiguracji wystąpił błąd i od tego czasu nie mogę załadować panelu admina html, mam dostęp do konsoli serwera.
Jak naprawić ustawienia sieci pomóżcie proszę.     

TataPingu

#1
Cytat: aruszaba w Czerwiec 25, 2019, 11:39:18 AM
Otóż zaczęło się od tego że mojego nas-a nie był widać w jednym kompie w10, a na drugim bez problemu, wiec zacząłem grzebać w ustawieniach sieci serwera i ustawiłem static ip na 192.168.0.192 oraz maskę 255.255.255.252, brame standardowo na 192.168.0.1 przy zapisie konfiguracji wystąpił błąd i od tego czasu nie mogę załadować panelu admina html, mam dostęp do konsoli serwera.

Trochę niezrozumiałe, ale wychodzę z założenia, że chodzi o NASa...
- OpenMediaVault bazuje na debianie, więc sieć możesz konfigurować w pliku
/etc/network/interfaces

No, chyba, że coś zmieniono w samej konfiguracji NASa (nie znam OpenMedia), ale powiedzmy, że to debian, więc na pewno plik powinien zawierać:

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

i to zostawiasz w spokoju.

Jeśli przekonfigurowałeś sieć na stałe IP, to w dalszej części plik wygląda w ten sposób:

iface eth0 inet static
        address 192.168.0.111
        netmask 255.255.255.0
        gateway 192.168.0.1
        dns-search somedomain.org
        dns-nameservers 192.168.0.1


Oczywiście, musisz wszystko dopasować do swojej konstelacji sieci....

Jeśli chciałbyś automatycznie przydzielać ip (poprzez DHCP), to w/w powinno tak wyglądać:

iface eth0 inet dhcp

aruszaba

Dziękuję bardzo, będę próbował, odezwę się czy się udało :)

aruszaba

#3
no więc ani z poziomu użytkownika, ani z root-a nie mam dostępu przez konsolę do /etc/network/interface
przyznaję że jeśli chodzi o linuxa to zieloniutki jestem.
Jak się dostać do tej konfiguracji?

TataPingu

Cytat: aruszaba w Czerwiec 25, 2019, 02:25:59 PM
przyznaję że jeśli chodzi o linuxa to zieloniutki jestem.

Po pierwsze, opisz nam dokładniej sprzęt, w jaki sposób masz dostęp do terminala (poprzez ssh, bezpośrednio ?) itp, a po drugie, powinieneś poznać podstawowe komendy:
https://maker.pro/linux/tutorial/basic-linux-commands-for-beginners

Na razie, to musiałbym się domyślać...

aruszaba

#5
OK. Serwer zrobiłem ze starego laptopa, (magazyny) dyski zewnętrzne podłączone przez usb, w laptopie dysk z systemem, po uruchomieniu i zalogowaniu (użytkownik/root) mam dostęp do terminala bezpośrednio na laptopie(serwerze).

TataPingu

Cytat: aruszaba w Czerwiec 25, 2019, 04:47:55 PM
OK. Serwer zrobiłem ze starego laptopa.....

W takim razie nie ma problemu, ściągnij sobie jakieś dystro live, przygotuj botowalnego "pendraka", lub DVD (o ile masz ten napęd w lapku) i popraw plik konfiguracyjny (na lapku)  z wystartowanego systemu live

aruszaba

na to kurcze nie wpadłem ;D, a z ciekawości (jaka/czy) jest metoda aby edytować go z poziomu konsoli ?

aruszaba

No cóż, dziękuję ślicznie za pomoc. ?gdzie się tu zamyka temat?

lami07

Oznacz wątek jako [ROZWIĄZANY] , a wtedy go zamknę.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum