Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linuks pewne wymagania

Zaczęty przez panadam231, Czerwiec 21, 2019, 12:45:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

panadam231

Witam,

Potrzebuję zainstalować linuksa na kilku laptopach w sklepie. Są to sprzęty dość stare bo HP z 4GB ramu i dyskami 180 GB HD intel core i3. Moje wymagania to:
- prosty pakiet instalacji aplikacji bez kombinowania z prostymi aktualizacjami programów z możliwością szukania programów w katalogu (wszystko w jednym oknie)
- wyszukiwarka jak w MacOS czyli po naciśnięciu ALT+SPACJA okienko do uruchamiania programów, szukania nazw plików
- musi działać normalnie Google Chrome i Dysk Google najlepiej jako programy bezpośrednio od Google i aktualizować się
- stabilne i proste w instalacji bez grzebania w systemie

Testowałem MX Linuks na debianie z XFCE i wszystko jest OK bo ściągnął wszystkie sterowniki ale zarządzanie programami to koszmar i ma za dużo programów a chodzi mi o czysty system bo tam nie będzie więcej jak max 10 aplikacji. Środowisko XFCE też mi odpowiada. Bardziej minimalistycznego bym też nie chciał.

Testowałem Ubuntu ale to porażka i chcę go uniknąć. Czysty Debian nie ma sterowników jakich potrzebuję i nie działa internet po kablu tylko samo wifi.

Jeden komputer będzie miał zainstalowany WINE bo używamy tam programu magazynowego i księgowego i akurat nam to super działa praktycznie na każdym linuksie jaki testowałem.

System będzie służył do obsługi sklepów internetowych. MX Linuks ma niezłą wydajność bo przy otwartym Gimpie, Thunderbirdzie, Chrome, notatniku, przegladarce zdjęć ma niezłą wydajność. 

pavbaranov

Jeśli Ci się uda to zainstaluj cokolwiek przez tzw. netinstall i dociągnij to co potrzebne dla Ciebie. Alternatywą jest odinstalowanie tego, co nie jest potrzebne.

"Wyszukiwarka jak w MacOS" - będziesz musiał sam ustawić w systemie.

Dostęp do dysku Google'a - jak na razie - jest niemal w każdej dystrybucji dostępny. W żadnej natomiast, która nie łamie postanowień licencyjnych - nie będziesz miał Google Chrome w repozytorium. Będziesz miał natomiast Chromium, czyli wolne oprogramowanie stanowiące bazę dla Google Chrome. Możesz mieć również inne, oparte o Blink, ale nie jestem przekonany, czy dokładnie to jest tym, czego szukasz (np. Vivaldi).

Znakomita większość dystrybucji ma obecnie jakiegoś graficznego menedżera pakietów, właściwego dla systemu paczek, które w niej są.

Jeśli komputery są takie same, to można pomyśleć o zautomatyzowaniu procesu instalacji.

Fibogacci

#2
Cytat: panadam231 w Czerwiec 21, 2019, 12:45:27 PM
Witam,

Potrzebuję zainstalować linuksa na kilku laptopach w sklepie. Są to sprzęty dość stare bo HP z 4GB ramu i dyskami 180 GB HD intel core i3. Moje wymagania to:
- prosty pakiet instalacji aplikacji bez kombinowania z prostymi aktualizacjami programów z możliwością szukania programów w katalogu (wszystko w jednym oknie)
- wyszukiwarka jak w MacOS czyli po naciśnięciu ALT+SPACJA okienko do uruchamiania programów, szukania nazw plików
- musi działać normalnie Google Chrome i Dysk Google najlepiej jako programy bezpośrednio od Google i aktualizować się
- stabilne i proste w instalacji bez grzebania w systemie

Testowałem MX Linuks na debianie z XFCE i wszystko jest OK bo ściągnął wszystkie sterowniki ale zarządzanie programami to koszmar i ma za dużo programów a chodzi mi o czysty system bo tam nie będzie więcej jak max 10 aplikacji. Środowisko XFCE też mi odpowiada. Bardziej minimalistycznego bym też nie chciał.

Testowałem Ubuntu ale to porażka i chcę go uniknąć. Czysty Debian nie ma sterowników jakich potrzebuję i nie działa internet po kablu tylko samo wifi.

Jeden komputer będzie miał zainstalowany WINE bo używamy tam programu magazynowego i księgowego i akurat nam to super działa praktycznie na każdym linuksie jaki testowałem.

System będzie służył do obsługi sklepów internetowych. MX Linuks ma niezłą wydajność bo przy otwartym Gimpie, Thunderbirdzie, Chrome, notatniku, przegladarce zdjęć ma niezłą wydajność.

Przy MX Linux masz tę możliwość, że najpierw na jednym systemie, nawet Live USB, odinstalujesz te programy, których nie potrzebujesz (zrobisz sobie minimalną dystrybucję), a następnie narzędziem MX Zrzut systemu wykonujesz obraz ISO takiego systemu.

Następnie już kopiujesz ten obraz (instalujesz z niego) na dowolnej ilości komputerów (a tu jak piszesz masz więcej niż jeden) - i masz od razu przygotowany przez siebie, dostosowany i dopasowany system (czyli główną pracę wykonujesz tylko jeden raz - ustawienia, konfiguracja, instalacje, deinstalacje - później już tylko powielasz gotowy system na inne komputery czy pendrivy z Live USB)

Co do zarządzania programami (że koszmar), czy masz na myśli MX Instalator pakietów (czy może Synaptic)?

Skrót domyślny (tak jak Ty piszesz Alt + Spacja) to Alt+F3 (Wyszukiwarka programów), ale w każdej chwili można go zmienić na Alt+Spacja (aplikacja Klawiatura, karta Skróty klawiszowe).

Do naprawdę szybkiego i skutecznego wyszukiwania plików polecam zainstalowanie programu FSearch - jest o wiele szybszy niż domyślna wyszukiwarka plików Catfish (można to zrobić w MX Instalator pakietów, karta MX Test, wystarczy w prawym górny rogu w polu wpisać fsearch, zaznaczyć program i kliknąć Zainstaluj).

Google Drive w MX działa z aplikacją OpenDrive - ja używam plik AppImage OpenDrive.0.2.2.AppImage, do pobrania tutaj: https://github.com/liberodark/ODrive/releases

Ale jest też tam jak widzę plik do instalacji .deb.

Google Chrome znajdziesz w MX Instalator pakietów:

 

TataPingu

Cytat: panadam231 w Czerwiec 21, 2019, 12:45:27 PM
Testowałem MX Linuks na debianie z XFCE i wszystko jest OK

Do celów, które opisujesz, MX będzie optymalny....

A tak na raginesie, piszesz, że mają to być "sklepy internetowe", znasz to oprogramowanie ?
https://www.fakturama.info/
(jest również w jęz. polskim)

panadam231

Wybrałem MX Linuksa. Obecnie go w domu testuję na laptopie z firmy i jest OK. Sklepy internetowe mamy na Prestashop i Wrodpressie a faktury to automatycznie też przez internet.
Wstyd się przyznać ale wcześniej to na XP chodziło i pewnie działało by do tej pory gdyby nie blokada aktualizacji niektórych programów.

Mam jeszcze takie pytanie. Bo w domu prywatnie używamy Wszyscy Windows 7 z tym, że ja wyłączam aktualizacje systemowe, raportowania błędów, pomoc zdalną, centrum pomocy itp. oczywiście instaluje zamienniki i dzięki temu system działa prawie 5 lat bez reinstalacji i dość szybko. Czy są takie kruczki jeśli chodzi o MX Linuksa ? A najlepiej by było gdyby tak jak na MacOS po reinstalacji systemu automatycznie wszystkie ustawienia i programy się wczytywały automatycznie z chmury czy backupu. Za;eży mi tylko na ustawieniach nie na całym systemie. Da się to jakoś zrobić ?

pavbaranov

Da się, ale cały wic polega z linuksem na tym, że praktycznie raz zainstalowany system ma działać wiecznie. M.in. temu służą aktualizacje, które warto dokonywać, albowiem pośród nich często są tzw. aktualizacje bezpieczeństwa. O raportowanie błędów, pomoc zdalną itp. - martwić się nie musisz.

TataPingu

Cytat: panadam231 w Czerwiec 22, 2019, 09:45:08 AM
Da się to jakoś zrobić ?

Da się...
- w MX możesz tak nastawić "menadżera aktualizacji", że będzie je robić automatycznie....

Tak na marginesie, nie musisz obawiać się aktualizacji pod linuksem, a wręcz odwrotnie, jak już Kolega Pavbaranov nadmienił, powinieneś je regularnie robić....
- raz, że utrzymują Ci system w "świeżości", a dwa, i linuksy mogą mieć jakieć niebezpieczne "dziury", więc taka aktualizacja momentalnie je "łata"...

Samego procesu aktualizacji nie powinieneś się obawiać, to nie windows i na pewno niczego Ci nie "zablokuje" w trakcie aktualizacji (jak to często bywa pod windą), a sam "proces aktualizacji" trwa, zależnie od prędkości łącza, od od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund...

Zresztą, sam zobaczysz, jak to wygląda....

W każdym bądź razie, szczególnie na początku nie powinieneś ani niczego "przestawiać", a tym bardziej "wyłączać"...
- system MX przygotowany jest optymalnie i poprzez takie zmiany możesz więcej sknocić, niż poprawić...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum