Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Bezpieczny i stabilny Linux dla początkującego

Zaczęty przez maciej03, Czerwiec 15, 2019, 03:11:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

maciej03

Witam
W związku z tym, że wparcie dla Windows 7 niestety się wkrótce kończy, a 10 to wciąż wersja beta pomyślałem o Likuxie. Trafi na laptopa z i7-6700hq, 8 GB Ramu i GTX 970m. I mam kilka pytań:
1) Jak wygląda kwestia aktualizacji różnych dystrybucji? Jak często są aktualizowane pod kątem dziur i bezpieczeństwa? Czy przykładowo Ubuntu w wersji 18.04 i 19.04 otrzymują łatki w podobnym czasie?
Co też można wyłączyć jeżeli chce system do podstawowych zadań?
2) Windows zostaje na 100% jako drugi system do bardziej zaawansowanych rzeczy. Czy można jakoś w miarę skutecznie oddzielić Windows jako ten potencjalnie mniej bezpieczny? Np stosując system plików niewspierany przez Windows?
3) Jak wygląda nowoczesność Likuxa? Czy wspiera np partycje GBT, SSD NVMe i tego typu rzeczy? Czy nie jest pod tym względem zacofany?
4) Sterowniki i programy. Wszędzie widzę je jako jedną pozycję opisaną "Linux". One są uniwersalne czy może tyczą się jakieś jednej gałęzi dystrybucji?
5) Moja jedyna styczność z Linuxem to Android i szybkie instalacje Ubuntu czy Minta na sprzedawany sprzęt żeby coś było. Więc do opcji muszę mieć łatwy graficzny dostęp, bez kombinowania z terminalem.

pavbaranov

Cytat: maciej03 w Czerwiec 15, 2019, 03:11:29 PM
1) Jak wygląda kwestia aktualizacji różnych dystrybucji? Jak często są aktualizowane pod kątem dziur i bezpieczeństwa? Czy przykładowo Ubuntu w wersji 18.04 i 19.04 otrzymują łatki w podobnym czasie?
Różnie. Zbyt ogólne pytanie by odpowiedzieć. Ogólnie - poprawki bezpieczeństwa podstawowe dystrybucje uzyskują w podobnym czasie.
Cytat: maciej03 w Czerwiec 15, 2019, 03:11:29 PM
Co też można wyłączyć jeżeli chce system do podstawowych zadań?
Nie bardzo rozumiem. Można nie robić aktualizacji.
Cytat: maciej03 w Czerwiec 15, 2019, 03:11:29 PM
2) Windows zostaje na 100% jako drugi system do bardziej zaawansowanych rzeczy. Czy można jakoś w miarę skutecznie oddzielić Windows jako ten potencjalnie mniej bezpieczny? Np stosując system plików niewspierany przez Windows?
Tak.
Cytat: maciej03 w Czerwiec 15, 2019, 03:11:29 PM
3) Jak wygląda nowoczesność Likuxa? Czy wspiera np partycje GBT, SSD NVMe i tego typu rzeczy? Czy nie jest pod tym względem zacofany?
Tak, Windows względem linuksa jest zacofany. Obsługatego o co pytasz jest.
Cytat: maciej03 w Czerwiec 15, 2019, 03:11:29 PM
4) Sterowniki i programy. Wszędzie widzę je jako jedną pozycję opisaną "Linux". One są uniwersalne czy może tyczą się jakieś jednej gałęzi dystrybucji?
Sterowniki? Temat woda. Czego sterowniki? Oczekujesz od nas informacji o pierdyliardzie urządzeń i czy są dla nich sterowniki? Daj konkret - to - jeśli będziemy znać odpowiedź - udzielimy Ci.
Cytat: maciej03 w Czerwiec 15, 2019, 03:11:29 PM
5) Moja jedyna styczność z Linuxem to Android i szybkie instalacje Ubuntu czy Minta na sprzedawany sprzęt żeby coś było. Więc do opcji muszę mieć łatwy graficzny dostęp, bez kombinowania z terminalem.
Bardzo duża ilość dystrybucji oferuje możliwość pracy praktycznie bez terminala. Prędzej, czy później docenisz jednak, że terminal daje absolutnie wspaniałą kontrolę nad tym co chcesz zrobić.

maciej03

Więc jaką dystrybucje wybrać? Oprócz Ubuntu, bo wydaje mi się taki przeładowany i zamulony.
Co do sterowników miałem na myśli np grafiki od nVidia, do wyboru kilka wersji Windows i jedna pozycja Linux. To będzie pasować niezależnie od dystrybucji czy nie wiadomo?

TataPingu

#3
Cytat: maciej03 w Czerwiec 15, 2019, 03:11:29 PM
2) Windows zostaje na 100% jako drugi system do bardziej zaawansowanych rzeczy.

A co Ty rozumiesz poprzez "zaawansowane rzeczy", te kilka najnowszych gier, które na pewno na linuksie nie pójdą ?, a może M$ Office i jakieś "antywirusy" ?
- osobiście nie znam jakiegoś, bardziej "zaawansowanego" oprogramowania pod windę...

Jedynie co, to istnieją tak preparowane programy pod windę, żeby nie było możliwości ich uruchomienia pod linuksem. Nic poza tym. I o żadnym "zaawansowaniu" nie ma tutaj mowy...

A z opisu widzę, iż Kolega potrzebuje czegoś pewnego i łatwego przy instalacji i w obsłudze...
- na początek można spróbować np. z SUSE, ew. wypróbować MXa, do takich wymagań są optymalne...

pavbaranov

@maciej03 - Zamiast "wydaje mi się" - po prostu zainstaluj. Dobre systemy na początek to np. rodzina *buntu, OpenSUSE, Fedora... Sterowniki masz w repozytorium i program instalujący winien - w takich "prostych" dystrybucjach - dobrać odpowiedni sterownik podczas instalacji. Niczego nie ściągasz ze stron producentow sprzętu.

PomPom

Ubuntu zamulone i przeładowane miałeś, jak se narysowałeś. Dawno i nieprawda powtarzana nie wiem przez jaką grupkę. Wczoraj znajomy w pijanym natchnieniu wgrał Ubuntu i jest bardzo zadowolony. Ubuntu ma narzędzie, które pomoże ci wgrać odpowiednie sterowniki do GPU. Jak nie chcesz mieć powgrywanych domyślnie programów typu LibreOffice, to po prostu instaluj z opcją minimalną, którą oferuje instalator.

Windowsa sobie trzymaj na zdrowie i nie tłumacz, bo kto nie rozumie, ten nie musi.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum