Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[Rozwiązany] Co zamiast firmowych narzędzi do drukarki?

Zaczęty przez mirekc, Czerwiec 17, 2019, 02:45:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

Mam urządzenie wielofunkcyjne HP Desjket 1050, a na kompie linuksa MX 18.3. Wszystko niby fajnie, urządzenie drukuje i skanuje bez problemów, tylko że ja samodzielnie dopełniam kartridże tuszem i brakuje mi oryginalnych narzędzi HP. Konkretnie chodzi mi o wydruk informacji diagnostycznych, który w odróżnieniu od wszelkich innych stron testowych pozwala ocenić stan każdej dyszy z osobna, oraz o funkcję czyszczenia głowic, bez czego przy samodzielnym napełnianiu ani rusz.

Jak do tego podejść? Kombinować coś z oryginalnym programem i Wine? Ale to się prawdopodobnie odwołuje do firmowego sterownika i wykonuje jakieś niestandardowe, dwukierunkowe transmisje po USB. Próbował ktoś tego?

TataPingu

#1
A jaki interfejs jest w użyciu, USB (nie znam drukarki)?

A poza tym, zainstalowałeś HPlip-Toolbox (hplip)?

Fibogacci

Cytat: TataPingu w Czerwiec 17, 2019, 03:28:02 PM
A jaki interfejs jest w użyciu, USB (nie znam drukarki)?

A poza tym, zainstalowałeś HPlip-Toolbox (hplip)?

Dostępne w MX Instalotor pakietów:


 

TataPingu

#3
Cytat: Fibogacci w Czerwiec 17, 2019, 03:44:22 PM
Dostępne w MX Instalotor pakietów:

Wiem, co jest dostępne w MX...
- są to najczęściej użytkowane programy pod linuksem...

Normalnie jednak, programów pod Debiana jest ok. 50-60 tysięcy (tak, nie pomyliłem się)!
Oczywiście, są to wszystkie programy, które kiedykolwiek wchodziły w skład całego OSa.
Użytkowych jest dużo mniej, ale nawet, gdy to jest 1% z w/w sumy, to i tak nie miałoby sensuintegrowanie wszystkich w instalatorze MX (to byłoby ok. 550)...

Do tego są inne narzędzia, jak np. Synaptic i tam je znajdziesz...
Istnieje również inny, bardzo szybki sposób instalacji, w terminalu typujesz:
sudo apt-get install hplip
- po instalacji w menu pojawi Ci się narzędzie do obsługi drukarek HP...

Ps - oczywiście, u Ciebie wystarczy odhaczyć i zainstalować to narzędzie (HP-Printing)

Fibogacci

#4
Cytat: TataPingu w Czerwiec 17, 2019, 04:23:23 PM
Cytat: Fibogacci w Czerwiec 17, 2019, 03:44:22 PM
Dostępne w MX Instalotor pakietów:
Wiem, co jest dostępne w MX...
- są to najczęściej użytkowane programy pod linuksem...

To bardziej była podpowiedź dla mirekc, skorzystałem tylko z cytatu.

A te 50000 (ponad), one tu są, Repozytorium Stabilne, nie trzeba Synaptic:


 

pavbaranov

Dla HP - w większości HPLip. To narzędzie rozwijane przez HP dla linuksa. Jeśli jakiejś funkcjonalności nie ma, nie znajdziesz na jakimś gicie (bo ktoś się pokusił zrobić), to programu, którego szukasz - po prostu nie ma. Biorąc pod uwagę, co jest prawdopodobnie konieczne do zrobienia czegoś takiego, proponowałbym zawęzić poszukiwania do HP. Szukaj tu i pytaj: https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing

mirekc

Cytat: Fibogacci w Czerwiec 17, 2019, 03:44:22 PM
Dostępne w MX Instalotor pakietów:


 

No właśnie: tak i tylko tak! Bo jak póbowałem tak:
sudo apt-get install hplip
to mi się te graficzne toolsy nie instalowały.

No ale teraz już mam ten HPLIP Toolbox i pierwsze wrażenia nie są ,,powalające". Po pierwsze strona testowa, to nie jest ta strona diagnostyczna, którą można wydrukować z poziomu narzędzi pod Windows. Wprawdzie jest znacznie lepsza niż strona CUPS, można bardzo dobrze ocenić jakość druku, ale sprawności poszczególnych dysz ocenić się nie da. Ponadto funkcja czyszczenia głowic wydaje się nie robić niczego poza wydrukiem strony testowej. Jak pod Windows uruchamiam tę funkcję, to coś się dzieje: głowice się przesuwają, mechanizm pracuje dosyć długo, dopiero po pewnym czasie pojawia się opcja wydruku strony testowej. Pod linuksem – od razu idzie wydruk. Sprawdzę to jeszcze dokładniej (jak mi się głowica trochę przytka), ale chyba się jednak nie mylę.

Da się jeszcze coś ,,wycisnąć"?

pavbaranov

Mylisz pojęcia. CUPS to serwer. HPLip to narzędzie.

TataPingu

Cytat: Fibogacci w Czerwiec 17, 2019, 05:15:58 PM
To bardziej była podpowiedź dla mirekc, skorzystałem tylko z cytatu.

Sorry, byłem przekonany, iż odpowiadam Koledze @mirekc...
- newsy czytam tylko "z doskoku", więc skupiam się naprędce na treści i jakoś tak wyszło...

TataPingu

Cytat: mirekc w Czerwiec 17, 2019, 05:26:32 PM
No właśnie: tak i tylko tak! Bo jak póbowałem tak:
sudo apt-get install hplip
to mi się te graficzne toolsy nie instalowały.

Jest jeszcze coś takiego, jak hplip-gui
- OK, tego mogłeś nie wiedzieć

Cytat: mirekc w Czerwiec 17, 2019, 05:26:32 PM
No ale teraz już mam ten HPLIP Toolbox i pierwsze wrażenia nie są ,,powalające".

A to już nie do nas, to przygotowywał HP...

Cytat: mirekc w Czerwiec 17, 2019, 05:26:32 PM
Ponadto funkcja czyszczenia głowic wydaje się nie robić niczego poza wydrukiem strony testowej. Jak pod Windows uruchamiam tę funkcję, to coś się dzieje: głowice się przesuwają, mechanizm pracuje dosyć długo, dopiero po pewnym czasie pojawia się opcja wydruku strony testowej.

A oczywiście, oczywiście, HP wie co robi...
Przy każdym "czyszczeniu" zużywane jest co najmniej 1-2% atramentu...
- przecież dzisiaj producenci nie zarabiają na sprzęcie, a na atramencie....

Współczesne drukarki to nic innego, jak "opakowania do sprzedawanego atramentu"...
- szczególnie te pod windę...

Cytat: mirekc w Czerwiec 17, 2019, 05:26:32 PM
Da się jeszcze coś ,,wycisnąć"?

Drukować, drukuje...
- innych funkcji producent (HP) nie przewidział...

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 17, 2019, 06:13:37 PM
Mylisz pojęcia. CUPS to serwer. HPLip to narzędzie.
Jejku!!! A poprawność formalna przede wszystkim, tak? Pisząc o ,,stronie CUPS-a" miałem na myśli stronę testową drukarki wydrukowaną z poziomu WEB-owego nadzędzia administrowania systemem CUPS. Taki skrót myślowy, miałem nadzieję, że wszyscy ,,załapią".

Zobacz najnowsze wiadomości na forum