Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dwupanelowy menedżer plików

Zaczęty przez mirekc, Czerwiec 14, 2019, 09:00:22 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lami07

#30
Off-topic pod chwytliwym tytułem ''Pogawędki o Windows'' przeniesiony do Pogaduchy.

Pogawędki o Windows
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

sosza

Witam, mam takowe pytanka dotyczące Double Commandera.
1. Jak ustawić aby operacje przeprowadzane w Double Commanderze (np rozpakowywanie do plików systemowych) były przeprowadzane jako Root z automatu. po prostu aby DC miał zawsze prawa roota.
2. W Doubel Commander chciałem dodać do paska narzędzi skrót do odpalenia programów zewnętrznych. Pojawił się problem z ikonami  Doubel Commander ich nie dodaje z automatu. Jak znaleść owe ikony, a może jest jakiś inny sposób ich dodawania?

pavbaranov

Prawa roota dla jakiegokolwiek GUI są idiotyzmem.
Zainteresuj się krusaderem, którego można uruchomić w trybie root (niestety, jeszcze).
Skoro tak bardzo chcesz zdegradować swój system, to po prostu zrób sobie polecenie *.desktop, które odpalać będzie Ci DC jako root. Jest to potencjalnie niebezpieczne.
Nie rozumiem, co to jest "nie dodaje ikon z automatu" - jakich ikon?

sosza

Dzięki za podpowiedź na pierwsze pytanie.

Co do drugiego, tłumacze o co mi konkretnie chodzi:
Wchodzę do "Paska Narzędzi" => dodaj nowy przycisk (np do odpalania Gimpa) i chcę dodać ikonkę gimpa. Gdzie ją szukać?

robson75

Cytat: sosza w Kwiecień 18, 2020, 03:33:32 PM
Co do drugiego, tłumacze o co mi konkretnie chodzi:
Wchodzę do "Paska Narzędzi" => dodaj nowy przycisk (np do odpalania Gimpa) i chcę dodać ikonkę gimpa. Gdzie ją szukać?
Podstawowe pytanie, jakiego DE używasz?
Bo np. w Xfce można dodać program za pomocą aktywatora

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

sosza

Problem z ikonami rozwiązany. Dzięki za sugestie.

Wracając do Double Commandera to czy istnieje taka możliwość, że jak przeprowadzam jakąś operację która wymaga praw roota,  to żeby DC pytał mnie o hasło a nie odmawiał jej wykonania z powodu braku uprawnień? Albo czy jest  może jakiś inny menadżer dwu panelowy który ma taką możliwość?

pavbaranov

Jak wspomniałem np. krusader, mc, lub też nawet DC, ale - podobnie jak w przypadku krusadera - wywołany z uprawnieniami roota.
Być może kiedyś skończą implementację polkit w innych i będą się one zachowywać tak, jak powinny, czyli działać z uprawnieniami użytkownika, a np. wówczas gdy to bezwzględnie potrzebne, uzyskiwać uprawnienia root. Swoją drogą... Co Ty chcesz kombinować na tej "części systemu", gdzie nie masz uprawnień? Zasadniczo prawidłowo skonfigurowany system menedżera plików umożliwiającego działania wymagające uprawnień root nie jest prawie w ogóle potrzebny.

ciubaka

Ja też używałem swego czasu krusadera, właśnie ze względu na możliwość wejścia na prawach roota. Byłem zachwycony, ale za którymś razem skończyło się tak jak Paweł ostrzega - wywaliłem system i była reinstalka. Teraz nie używam dwupanelowców prawie wcale, no chyba że bardzo potrzebuję i liczę się z tym, że znowu wywalę. Czyli - najpierw bekap na partycję pozasystemową ( jeszcze lepiej - na inny dysk - ale ja nie muszę akurat, bo nic istotnego tu nie trzymam).

sosza

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 19, 2020, 11:02:19 AM
... Swoją drogą... Co Ty chcesz kombinować na tej "części systemu", gdzie nie masz uprawnień? Zasadniczo prawidłowo skonfigurowany system menedżera plików umożliwiającego działania wymagające uprawnień root nie jest prawie w ogóle potrzebny.

Chciał bym móc bez użycia terminala skopiować, przenieś,wyedytować czy utworzyć nowy plik,katalog itp. Wiem, jestem świadomy i liczę się z tym, że mogę ostro narozrabiać, (stawianie systemu to moja pasja ;D a może czasami Timeshift pomoże). Dlaczego akurat w dwu panelowym menadzeże plików? Ano od początku mojej przygody z komputerami do wszystkich możliwych operacji na plikach i katalogach, zawsze używałem nortona, pózniej windows commandera (aktualnie Total Commandera). Śmiali się ze mnie że nie potrafię używać "mój komputer". Po ponad 20 latach używania ramek billa, postanowiłem przesiąść się na linuksa i chce po prostu spersonalizować go pod siebie. Ciężko pozbyć się starych nawyków.

pavbaranov

Oprócz tego co w $USER nie robisz nic. Nie kopiujesz, nie edytujesz, nie tworzysz nowego katalogu, chyba, że jest to bezwzględnie potrzebne do pracy systemu.
Jeśli chodzi o menedżery z "rootem" - masz co najmniej 2 podane: mc lub krusader. Drugi to stajnia KDE, a zatem w zależnościach ciągnie i KF5 i Qt5. Jeśli masz DE należące do Gtk średni pomysł, ale działać będzie. Pierwszy - mc - jest semigraficzny, bardzo podobny do niegdysiejszego Norton Commander. Prawie żadne zależności, działa zawsze i jest bardzo dobrze opisany. Czy istnieje jakiś dwupanelowy, który oparty jest o Gtk - nie wiem, ale zdaje się, że zarówno Thunara jak i Nautilusa również tak można podzielić i również można je wywołać w sposób, gdy będą działać na koncie root.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum