Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dwupanelowy menedżer plików

Zaczęty przez mirekc, Czerwiec 14, 2019, 09:00:22 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

Cytat: TataPingu w Czerwiec 14, 2019, 09:10:51 PM
Cytat: mirekc w Czerwiec 14, 2019, 04:01:04 PM
A na pewno ma to, o co mi chodzi? Bo instalować ,,na ślepo" to już mi się nie chce.

Kolego, Tobie się nie chce, to co, my mamy to za Ciebie zrobić, czy jak !?
Tak, ale nie tak jak myślisz. Ja nie chcę, żebyście cokolwiek za mnie testowali. Natomiast pytając na forum mam nadzieję, że będziecie proponowali rozwiązania które znacie, albo przynajmniej wiecie o nich tyle, żeby z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że stanowią dobrą odpowiedź dla pytającego.
Cytat: TataPingu w Czerwiec 14, 2019, 09:10:51 PM
Nie napisałeś z jakim systemem pracujesz, ale wychodzę z założenia, że z jakimś "debianowcem", więc podpowiem Ci, jak prędko jesteś w stanie potestować sobie nasze propozycje...
- w terminalu wystarczy wbić:
sudo apt-get install xfe

Po instalacji sprawdzasz program i jeśli Ci nie odpowiada to typujesz również w terminalu:

sudo apt-get remove xfe


i ewentualnie jeszcze:

sudo apt-get autoremove


Wszystko...
- system jest czysty, jak przed instalacją Xfe
No to wykonałem proponowane przez Ciebie czynności, wszystkie aż do końca. Dlaczego? Bo menedżer nie ma funkcjonalności o którą mi chodziło i którą celowo tak szczegółowo opisałem, żeby ewentualnie zawęzić zakres poszukiwań. Poza tym przypuszczałem, że taki będzie końcowy efekt i dlatego napisałem, że mi się nie chce.

Nie rozumiesz, że odpowiedź w stylu ,,sprawdź sobie sam" nie jest żadną pomocą? To zniechęca.

mirekc

Cytat: Fibogacci w Czerwiec 14, 2019, 09:19:17 PM
Generalnie, wiem, że ludzie pytają innych o zdanie na te i inne tematy, ale ja bym wolał sam dotknąć i przetestować, niż pytać, np. Jaka dystrybucja? etc.
Bo jesteś linuksiarz, a ja ,,windziarz".  ;) Linuksiarz lubi grzebać w systemie i chce sam wszystkiego dotknąć, a ,,windziarz" – jak najszybciej skonfigurować przyjazne dla siebie środowisko i zająć się aplikacjami. Nie żebym był od tego, żeby od czasu do czasu czegoś w środowisku nie poprawić, ale nie za dużo, nie za często i najlepiej, jakby się udało znależć ,,gotowca".  ;)

pavbaranov

Cóż - brutalnie mówiąc: skoro jesteś "windziarz" i Windows Ci pasuje, to po co się męczyć z linuksem? To inna filozofia działania. Niestety tutaj niekiedy trzeba czegoś dotknąć samemu i samemu się przekonać.
(Swoją drogą, to z czystej ciekawości - jak się nazywa menedżer plików w Windows, który ma niezależną od systemu możliwość przyporządkowania programów do klawiszy funkcyjnych w zależności od typu MIME?).

Double Commander oprócz proponowanego przeze mnie rozwiązania nie dokona przypisania pod F3 i F4 funkcji, o którą Ci chodzi, albowiem w tym przypadku wywołuje wyłącznie wbudowane w program wewnętrzną przeglądarkę, bądź edytor tekstowy. Jest to zresztą opisane na stronie, którą podałem.

Istnieje szansa, że Krusader można w taki sposób oprogramować, ale głowy nie dam, a że do szczęścia mi nie jest to potrzebne, to nie chce mi się sprawdzać, czy da się tak zrobić, czy nie.
W moim systemie mam często kilka programów, które są w stanie obsłużyć dany typ MIME. Standardowo otwierane są w jednym (ustawionym systemowo) programie. Jeśli chcę otworzyć w innym, to otwieram przez PPM i wybieram z listy dostępnych programów.

Obawiam się, że jeśli nie istnieje możliwość oskryptowania jakiegoś menedżera plików, bądź nie ma on opcji przyporządkowania pod klawisze funkcyjne jakichś skrótów, to każdy inny program działanie F3 i F4 będzie miał wpisane w kod i bez jego zmiany nie będzie możliwe uzyskanie funkcjonalności, o którą Ci chodzi.

Innych pomysłów - nie mam i nie znam menedżera plików (zwłaszcza na Gtk), który miałby prostą formę konfiguracji F3 i F4 i przypisanie tu różnych programów w zależności od typu MIME.

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 15, 2019, 08:29:37 AM
Cóż - brutalnie mówiąc: skoro jesteś "windziarz" i Windows Ci pasuje, to po co się męczyć z linuksem? To inna filozofia działania. Niestety tutaj niekiedy trzeba czegoś dotknąć samemu i samemu się przekonać.
Bo wkurza mnie to, co Microsoft zrobił z Windows 10. Wydaje im się, że mogą robić na kompach użytkownika co chcą: aktualizować kiedy chcą, nadpisywać ustawienia użytkownika jak chcą, decydować, co użytkownik może ,,widzieć", a co skrzętnie przed nim ukryć itd. A co jeśli Microsoft ,,padnie" (w każdym razie nowy system, jeśli tylko wierzyć doniesieniom, ma duże szanse na spektakularną klapę)? A poza tym Windows jest drogi. Jeśli bym kupował nowy komputer, to najprawdopodobniej byłby na nim Windows i nie zastąpiłbym go linuksem (z zakusami ,,administracyjnymi" Microsoftu póki co daję radę powalczyć). Ale gdybym tak samodzielnie składał kompa (a mam to w planach) i nie miał na niego licencji Windows? Za oddanie Microsoftowi kontroli nad systemem na pewno nie zapłacę z własnej kieszeni. A te próby wprowadzenia opłat abonamentowych? To dopiero jest ,,dojenie" klienta.

Filozofię systemu linux znam. Mam z nim kontakt od lat i od lat robię różne próby. Jednakże uważam, że jest to filozofia odpowiednia dla systemów serwerowych, dedykowanych do wykonywania określonych funkcji, a nie dla desktopowych, gdzie priorytetem powinna być łatwość korzystania z aplikacji i dostosowywania systemu do różnorodnych zadań. Jednakże alternatywa dla Windows na desktopy jest moim zdaniem potrzebna. Dlatego od czasu do czasu powracam do linuksa, żeby sprawdzić, na ile już się ,,udesktopowił".

Wcale nie uważam linuksa za dobrą alternatywę dla Windows. Dla mnie ideałem byłoby coś w rodzaju ReactOS. Tylko że ten projekt się nie rozwija, a gdy się nie ma, co się lubi...
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 15, 2019, 08:29:37 AM
(Swoją drogą, to z czystej ciekawości - jak się nazywa menedżer plików w Windows, który ma niezależną od systemu możliwość przyporządkowania programów do klawiszy funkcyjnych w zależności od typu MIME?).
Właśnie w tym rzecz: nie na podstawie typu MIME, tylko na podstawie rozszerzenia nazwy pliku. A czy użytkownik nazwał plik adekwatnie do jego typu, to już sprawa użytkownika. Przy takim postawieniu sprawy prawie każdy dwupanelowy menedżer plików dla Windows posiada funkcjonalność, którą opisałem. Począwszy od ,,flagowego" Windows Commandera, poprzez liczne klony. Ja osobiście używam Multi Commandera.

pavbaranov

https://alternativeto.net/software/multicommander/?platform=linux i niestety musisz sobie to przeglądnąć. Oczywiście nie musisz szukać Multi Commander, możesz inne.
Mówiąc MIME użyłem pewnego skrótu myślowego, bo nie chciało mi się pisać dłuższego "rozszerzenia".

TataPingu

Cytat: mirekc w Czerwiec 15, 2019, 09:52:16 AM
.....

No cóż...
- winda BEEE, linux się nie nadaje...

Chyba czas kupić sobie maca, a jeśli i ten nie taki, no to trzeba będzie napisać sobie własny OS...
- oprócz kilku niszowych "egzotów" nie ma już nic innego w naszym Swiecie...

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 15, 2019, 09:59:15 AM
https://alternativeto.net/software/multicommander/?platform=linux i niestety musisz sobie to przeglądnąć. Oczywiście nie musisz szukać Multi Commander, możesz inne.
Mówiąc MIME użyłem pewnego skrótu myślowego, bo nie chciało mi się pisać dłuższego "rozszerzenia".
Ale już przerabialiśmy większość pozycji z tej listy. A co ma najwięcej ,,lajków"? DC! Dlatego zostaję przy zainstalowanym DC. Może nawet kiedyś podepnę do niego jakiś skrypt, ale na razie nie mam motywacji. A może za rok, dwa, to co jest de facto standardem w menedżerach plików dla Windows trafi wreszcie na linuksa?

mirekc

Cytat: TataPingu w Czerwiec 15, 2019, 10:22:40 AM
No cóż...
- winda BEEE, linux się nie nadaje...

Chyba czas kupić sobie maca, a jeśli i ten nie taki, no to trzeba będzie napisać sobie własny OS...
Albo zostać jak najdłużej przy ostatniej ,,dobrej" windzie, co właśnie robię...
Cytat: TataPingu w Czerwiec 15, 2019, 10:22:40 AM
- oprócz kilku niszowych "egzotów" nie ma już nic innego w naszym Swiecie...
A nie uważasz, że SZKODA? Czym mógłby dzisiaj być np. taki IBM OS/2, gdyby go nie ,,uwalono"?

pavbaranov

Cytat: mirekc w Czerwiec 15, 2019, 10:41:20 AM
A może za rok, dwa, to co jest de facto standardem w menedżerach plików dla Windows trafi wreszcie na linuksa?
Standardem nie jest, skoro nie zawiera tej funkcjonalności, standardowy menedżer plików od MS.
Druga kwestia, to po co? W linuksie ów standard, którego większość użytkowników oczekuje, to możliwość rozwinięcia pod PPM menu, z którego wybiorę tę aplikację, w której właśnie w tym momencie chcę otworzyć dany plik. W tym momencie, bowiem w każdym innym, spowoduje to otwarcie go albo w domyślnym programie, albo w wewnętrznej przeglądarce/edytorze. I chyba tego właśnie oczekują użytkownicy linuksa, skoro przez lata rozwoju programów nikt się nie pokwapił o zaimplementowanie funkcjonalności, jakiej Ty oczekujesz.
I gwoli ścisłości - jestem absolutnym przeciwnikiem "standaryzowania" różnych DE i aplikacji w dystrybucjach linuksowych rozwiązaniami z Windows. Jeśli tak się stanie - a mam nadzieję, że nie - trzeba będzie się przenieść na BSD. Dlaczego? Nie mówię, że wszystko co w Win jest złe, bo nie jest, ale po prostu użytkując linuksa chcę użytkować linuksa, a nie coś, co dostarczy mi namiastkę Win. Oczywiście jakieś rozsądne rozwiązania można podglądnąć (i to się dzieje; także w MS, który podgląda to co się w świat OS), ale bez przesady.

Czy zaś "przerabialiśmy większość"? Nie wiem. Mogę jedynie powiedzieć o sobie: mam mc, krusader, niekiedy konqueror, dolphin. Na próbę teraz zainstalowałem DC (i na pewno nie jest to menedżer dla mnie), opiekowałem się PKGBUILDem dla Qtcommander. Oprócz Krusadera, w którym być może coś takiego Ci się uda, nie znam innych.

PS: W przypadku "oskryptowania" DC to nawet za 2 lata Ci się to nie uda. Musiałbyś sobie zrobić fork i pogrzebać w kodzie, bo tu F3 i F4 są "na sztywno".

TataPingu

Cytat: mirekc w Czerwiec 15, 2019, 10:49:14 AM
A nie uważasz, że SZKODA? Czym mógłby dzisiaj być np. taki IBM OS/2, gdyby go nie ,,uwalono"?
Tu sią zgadzam, sam pracowałem ileś tam lat z OS2 (wszystkie WARPy)....
- to był chyba najlepszy OS w historii...

Ale tak na marginesie, OS2 nie "umarł", jest dalej rozwijany pod nazwą eComStation
http://www.ecomstation.com/

Już nawet kilka razy się zastanawiałem nad oficjalnym zakupem dla niektórych osób z rodzinki (ze względu na "spokój" z ich strony ;))...
- jedyne, co mnie od tego odwodzi, to "licencja", którą trzeba regularnie płacić...

I nie chodzi o to, że nie chcę płacić, tylko nie wiem co byłoby z OSem (i sprzętem) w momencie przerwania regularnych opłat (różnie może się zdarzyć) ?

Fibogacci

Cytat: mirekc w Czerwiec 15, 2019, 07:57:46 AM
Cytat: Fibogacci w Czerwiec 14, 2019, 09:19:17 PM
Generalnie, wiem, że ludzie pytają innych o zdanie na te i inne tematy, ale ja bym wolał sam dotknąć i przetestować, niż pytać, np. Jaka dystrybucja? etc.
Bo jesteś linuksiarz, a ja ,,windziarz".  ;) Linuksiarz lubi grzebać w systemie i chce sam wszystkiego dotknąć, a ,,windziarz" – jak najszybciej skonfigurować przyjazne dla siebie środowisko i zająć się aplikacjami. Nie żebym był od tego, żeby od czasu do czasu czegoś w środowisku nie poprawić, ale nie za dużo, nie za często i najlepiej, jakby się udało znależć ,,gotowca".  ;)

Nie szufladkowałbym się tak wąsko ;) Bardziej nazwałbym się, że jestem ciekawy świata, jak małe dziecko, i lubię sam mieć doświadczenia z pierwszej ręki. A w Windowsie też można grzebać...

A co do konfiguracji, kiedy trzeba, lubię od razu mieć gotową, a kiedy można, lubię zabawę.

Akurat z MX jest tak, że wstawiasz szybko ISO na USB czy instalujesz - i można działać od razu, pracować etc. Dlatego go używam i dlatego go polecam.

Ale jednocześnie, można z przyjemnością także 'grzebać'.

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 15, 2019, 11:06:09 AM
PS: W przypadku "oskryptowania" DC to nawet za 2 lata Ci się to nie uda. Musiałbyś sobie zrobić fork i pogrzebać w kodzie, bo tu F3 i F4 są "na sztywno".
Na pewno? Przecież w menu Opcje->Konfiguracja->Narzędzia w pozycjach ,,Lister" i ,,Editor" jest możliwość zaznaczenia opcji ,,Użyj zewnętrznego programu" i podania ścieżki do niego. Jeśli programu, to chyba i skryptu.

pavbaranov

Zgadza się, ale to działa w ten sposób, że albo używasz wbudowanych programów, albo używasz jakiegoś zewnętrznego programu. Dajmy na to, albo F4 wywoła Ci "internal editor", albo przyporządkujesz mu np. kate i wywoła Ci to kate. Podobnie z F3: albo będzie to wewnętrzna przeglądarka, albo np. jakiś zewnętrzny.
Ha, już wiem. Piękny skrypcik, tylko chyba prościej napisać oddzielny program: przechwytuje plik, izoluje rozszerzenie, a następnie na jego podstawie otwiera jakiś program. Jest jeden problem - co w przypadku pliku, który rozszerzenia nie ma, a wiadomo o nim, że jest to plik określonego rodzaju.
IMO - podglądnąłbym 2 rozwiązania, ale obydwa znane mi są ze świata KDE. Jest sobie taki menedżer plików jak Dolphin: https://userbase.kde.org/Dolphin (akurat zrzut jest z jednym, ale mogę mieć i dwa panele). Dolphin ma jedną fajną cechę - można dla niego pisać skrypty (usługi) i podpinać je w opcjach (zob.: https://store.kde.org/search/projectSearchText/dolphin/page/1/pci/102)
Usług - od groma, ze źródłami, a gdzieś jest też dokumentacja dla tych "services".
Akurat - wg mnie - sensu używania Dolphina w Xfce nie ma, ale być może jest jakiś tego typu menedżer plików oparty o Gtk.

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 15, 2019, 11:58:31 AM
Ha, już wiem. Piękny skrypcik, tylko chyba prościej napisać oddzielny program: przechwytuje plik, izoluje rozszerzenie, a następnie na jego podstawie otwiera jakiś program.
No właśnie to mi chodzi po głowie. A nawet nie tylko chodzi, ale już to kiedyś zrobiłem, tyle że pod Windows, w czasach kiedy jeszcze używałem Win98. Miałem taki menedżer plików, którego podstawową zaletą była darmowość, również do użytku służbowego, a podstawową wadą – możliwość podłączenia jednego zewnętrznego edytora i jednej przeglądarki. Dało się ,,załatwić".
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 15, 2019, 11:58:31 AM
Jest jeden problem - co w przypadku pliku, który rozszerzenia nie ma, a wiadomo o nim, że jest to plik określonego rodzaju.
Zmieniam nazwę pliku nadając rozszerzenie, oczywiście danym menedżerem.  ;) Brak konwencji nazywania plików w zależności od rodzaju wprowadza bałagan.
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 15, 2019, 11:58:31 AM
IMO - podglądnąłbym 2 rozwiązania, ale obydwa znane mi są ze świata KDE.
Póki co unikam rozwiązań ze świata KDE. Nie jestem aż tak zdeterminowany.

pavbaranov

Dlatego nie narzucam też rozwiązań z KDE, a jedynie wskazuję, czego alternatywy mógłbyś poszukać.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum