Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dwupanelowy menedżer plików

Zaczęty przez mirekc, Czerwiec 14, 2019, 09:00:22 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

Chciałbym spróbować jakiegoś dwupanelowego menedżera plików dla linuksa. Oczywiście używam midnight commandera na konsoli tekstowej, ale chciałbym mieć coś bardziej rozbudowanego i pracującego w środowisku graficznym. Minimum funkcjonalności (oprócz ,,standardu" który daje mc) to możliwość przypisywania przeglądarek i edytorów do rodzaju pliku (a raczej do zakończenia jego nazwy – wykrywania typu pliku nie wymagam). No i jego ,,filozofia" ma przypominać tę z mc: wywoływanie funkcji przez klawisze funkcyjne, żadnego zastępowania paneli przesuwanymi oknami itp. No to od czego zacząć? Tux Commander? Nie chciałbym testować wszystkiego, żeby dopiero po paru tygodniach znaleźć program który mi odpowiada. Macie coś wypróbowanego?

Aha: moja dystrybucja to MX 18.3. Dobrze by było, gdyby program był w repozytoriach tej dystrybucji lub przynajmniej się z nią nie ,,kłócił".

pavbaranov

Najlepszy, typowy dwupanelowy, to wg mnie Krusader, ale lekko mija się z celem instalowanie go w środowisku, które nie jest oparte o Qt5 (przynajmniej) lub po prostu nie jest to KDE, bo pociągnie sporo zależności. Jeśli to jednak nie jest problem - wypróbuj. Drugi, jaki mi przychodzi do głowy to Double Commander (https://doublecmd.sourceforge.io/), który da się zbudować w taki sposób, że do wyświetlania wykorzystać może zarówno Qt, jak i Gtk. Oczywiście funkcjonalność typu 2 okna dają też niektóre inne menedżery (np. mogę tak mieć w używanym przeze mnie Dolphin).
Jeśli chodzi zaś o Twoje wymagania, to przypisanie aplikacji do określonego rodzaju plików, zwykle odbywa się w innym miejscu. Najczęściej bywa taka możliwość w samym środowisku. Można do tego zaprząc xdg.

TataPingu

Ewentualnie gnome-commander, ale, jak już Kolega @pavbaranov nadmienił, by niepotrzebnie nie "zaśmiecać" systemu, taki program powinno dobierać się do używanego żrodowiska...
- krusader, bardzo dobry, ale "ciągnie" pół KDE (Qt...)
- gnome-commander nie ma już tyle funkcji, co krusader, ale przeznaczony jest do Gnome i pochodnych (Gtk)
- Double Commander (doublecmd-gtk albo doublecmd-qt), jak widać, dobrany może być do obiu środowisk...

pavbaranov

Sprawdź sobie jeszcze to: https://ignorantguru.github.io/spacefm/ - zdaje się, że mocno konfigurowalne, gdzie można również sobie i kilka nawet paneli uruchomić (zob. na screenshoty).

mirekc

Cytat: TataPingu w Czerwiec 14, 2019, 09:35:51 AM
Ewentualnie gnome-commander, ale, jak już Kolega @pavbaranov nadmienił, by niepotrzebnie nie "zaśmiecać" systemu, taki program powinno dobierać się do używanego żrodowiska...
- krusader, bardzo dobry, ale "ciągnie" pół KDE (Qt...)
- gnome-commander nie ma już tyle funkcji, co krusader, ale przeznaczony jest do Gnome i pochodnych (Gtk)
- Double Commander (doublecmd-gtk albo doublecmd-qt), jak widać, dobrany może być do obiu środowisk...
Przeanalizowałem wszystkie odpowiedzi i sam trochę pogooglałem. Zdecydowałem się zainstalować na początek Double Commander. Z grubsza ma to o co mi chodzi, ale brakuje podstawowej dla mnie funkcji. Chodzi mi o to, że jak wskazuję w panelu plik graficzny i klikam F4 (edycja), to ma się otwierać edytor grafiki (np. GIMP) z tym plikiem przygotowanym do edycji, jak plik muzyczny – to edytor dźwięku (np. audacity), jak .odt – to LibreOffice Writer itd. Podobnie powinien działać klawisz przeglądania (F3). Funkcje te powinny być niezależne od systemowego przypisania plików (Enter), to znaczy, że mogę mieć np. pod F3 przypisaną inną przeglądarkę PDF-ów niż w systemie. Macie na to pomysł? Doble Commander pozwala tylko (tak mi się przynajmniej w tej chwili wydaje) na zdefiniowanie jednego zewnętrznego edytora i jednej przeglądarki, a to dla mnie za mało.

pavbaranov

#5
Wypróbowałem DC-qt5 w KDE i sprawdź sobie:
1. Klikasz PPM na typie pliku, który Cię interesuje,
2. Wybierasz: Otwórz z -> Inne
3. W oknie dialogowym dokonujesz wyboru i "Zapisz skojarzenie".
Nie wiem jednak, czy dokładnie taką fukcjonalność ma również DC-gtk i w Xfce (bo chyba to masz w MX).

MSki


mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 14, 2019, 12:08:59 PM
Z tego co widzę, pewne możliwości w tym zakresie (tj. własnego definiowania, ale to żmudna robota) ma Krusader. Nie wiem jednak, czy jesteś w stanie przypisać tu wszystkim (tym, które Cię interesuje) typom MIME jakieś aplikacje inne niż to ustalone przez XDG bądź w zakresie "podstawowym" (np. jest wtyczka "kolejkuj w Amarok", ale nie jestem w stanie stwierdzić, czy da się jakoś dodać np. "kolejkuj w INNYM_ODTWARZACZU_AUDIO").
Mnie nie potrzeba żadnego kolejkowania, ani nawet typów MIME, tylko akcji typu: jeżeli nazwa pliku kończy się na .odt to wywołaj Writer z tym plikiem, jeśli na .jpg – to GIMp itd. To by się nawet pewnie dało zrobić w DC przy pomocy skryptu podstawionego w miejsce zewnętrznego edytora, gdyby DC potrafił przekazać ścieżkę do pliku jako parametr (jeśli nie potrafi, to jest do bani). Tylko że ja tego nie będę robił, bo jestem ,,windziarz". Uruchamiam Windows i mam to wszystko bez cudowania.
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 14, 2019, 12:08:59 PM
Sprawdź sobie jeszcze ten SpaceFM. Wygląda na konfigurowalny, co w świecie Gtk jest dość wyjątkowe.
Ale to inna ,,filozofia", jak na moje potrzeby za dużo tam się dzieje. Nie chcę tego.
Cytat: pavbaranov w Czerwiec 14, 2019, 12:08:59 PM
EDIT:
Wypróbowałem DC-qt5 w KDE i sprawdź sobie:
1. Klikasz PPM na typie pliku, który Cię interesuje,
2. Wybierasz: Otwórz z -> Inne
3. W oknie dialogowym dokonujesz wyboru i "Zapisz skojarzenie".
Nie wiem jednak, czy dokładnie taką fukcjonalność ma również DC-gtk i w Xfce (bo chyba to masz w MX).
Tak, to działa w DC-gtk, ale to są skojarzenia systemowe. Przydatna funkcja, dobrze że jest, działa jak należy, ale nie to mam na myśli. Mnie chodzi o akcje wywoływane klawiszami F3 i F4 (i tylko o to).

mirekc

Cytat: MSki w Czerwiec 14, 2019, 01:35:23 PM
Może Xfe ?
A na pewno ma to, o co mi chodzi? Bo instalować ,,na ślepo" to już mi się nie chce.

MSki

#9
Xfe mam zainstalowanego, ale nie korzystam z dobrodziejstwa tego typu menadżerów.
Wejdź w Synaptic i jak nie chcesz instalować Xfc, to przeczytaj co ten menadżer oferuje i jak wygląda na zrzucie kranowym, choć ten zainstalowany u mnie nie wygląda tak siermiężnie jak na synaptikowym zrzucie.
Ale z tego co przed chwilą sprawdziłem, możesz ustawić drzewo i dwa panele.

TataPingu

Cytat: mirekc w Czerwiec 14, 2019, 04:01:04 PM
A na pewno ma to, o co mi chodzi? Bo instalować ,,na ślepo" to już mi się nie chce.

Kolego, Tobie się nie chce, to co, my mamy to za Ciebie zrobić, czy jak !?

Nie napisałeś z jakim systemem pracujesz, ale wychodzę z założenia, że z jakimś "debianowcem", więc podpowiem Ci, jak prędko jesteś w stanie potestować sobie nasze propozycje...
- w terminalu wystarczy wbić:
sudo apt-get install xfe

Po instalacji sprawdzasz program i jeśli Ci nie odpowiada to typujesz również w terminalu:

sudo apt-get remove xfe


i ewentualnie jeszcze:

sudo apt-get autoremove


Wszystko...
- system jest czysty, jak przed instalacją Xfe

Fibogacci

#11
Cytat: TataPingu w Czerwiec 14, 2019, 09:10:51 PM
Nie napisałeś z jakim systemem pracujesz, ale wychodzę z założenia, że z jakimś "debianowcem"

Napisał, z MX 18.3.

Tylko najszybciej by miał, gdyby sobie sprawdził i mu się chciało (zainstalować i rzucić okiem).

Generalnie, wiem, że ludzie pytają innych o zdanie na te i inne tematy, ale ja bym wolał sam dotknąć i przetestować, niż pytać, np. Jaka dystrybucja? etc.

pavbaranov

@mirekc - Jeśli nic z proponowanych nie oferuje takiej funkcjonalności, jakiej oczekujesz, to oznacza wyłącznie, że musisz sobie sam taki menedżer stworzyć, bądź poprosić ewentualnie jakiegoś twórcę dotychczasowego o dodanie takich funkcji.

BTW - Zerknij co oznacza "kolejkowanie", a potem będziesz mógł mówić, czy tego potrzebujesz czy nie :)

TataPingu


MSki

Cytat: TataPingu w Czerwiec 14, 2019, 09:10:51 PM

Kolego, Tobie się nie chce, to co, my mamy to za Ciebie zrobić, czy jak !?
Z filozoficznego punktu widzenia, lenistwo jest cechą ludzi zaradnych... wolą, aby robotę ktoś za nich zrobił  8)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum