@Piotr_1988 - Wiem, że zeszliśmy w tym wątku na manowce, ale proponuję tego typu pytania zadawać oddzielnie, bo więcej osób skorzysta.
Niemniej jednak - pytanie do Pawła, ale zdaje się, że w Sparky 4 są też dostępne również inne wersje. Zanim jednak odpowiem Ci na pytanie, to zadam inne: po co Ci jest potrzebny inny, nowszy kernel. Kernel z linii 4.9 jest nadal wspierany, choć jego obecna wersja - upstreamowa - to 4.9.181, 4.9.0 to jakaś zamierzchła przeszłość i na pewno były jakieś aktualizacje tego kernela.
Teraz tak: wersje kerneli, kernele LTS itp.
Jeśli chodzi o wspierane przez upstream kernele nie mam powodów do obaw. Te kernele zachowują się mniej więcej tak:
1. Zawierają takie wsparcie sprzętowe, jakie miały w chwili wejścia; próżno zatem np. w 4.9 szukać wsparcia dla AMD Ryzen, czy AMD Vega. Jednak jeśli jakiś sprzęt był w tej wersji obsługiwany, nie uległ zmianie, to będzie on obsługiwany co najmniej na takim samym poziomie przez cały czas życia takiego kernela.
2. Otrzymuje wsparcie w zakresie wykrytych luk bezpieczeństwa, jak każda następna wersja. Trzeba jednak taki kernel z wersji "podstawowej" aktualizować do nowszej. To owe cyferki po drugiej kropce.
3. Zwykle otrzymuje też łatki w zakresie wykrytych błędów w fukcjonalności. Oczywiście tego, co jest dostarczane w ramach tej linii.
Mowa oczywiście o kernelu upstreamowym, a nie kernelu od Debiana, Ubuntu itp., albowiem te dystrybucje mają swoje pomysły na życie. Długo by rozmawiać, ale ich punkt widzenia jest po prostu wadliwy. Koniec, kropka.
Nowsze wersje kerneli oferują zwykle inną funkcjonalność. Może się ona przejawiać w obsłudze innego hardware'u. Może polepszać, czy zmieniać działanie dotychczasowego wsparcia.
Instalacja nowego kernela zawsze ma sens, jeśli dotyczy "trzeciej cyferki po drugiej kropce". Zawsze - wg mnie - gdy kernel traci wsparcie upstreamu (we wsparcie dystrybucyjne po prostu nie wierzę). Nowa wersja kernela jest natomiast zawsze konieczna, jeśli w ten sposób uzyskuje się wsparcie dla sprzętu, który do tej pory nie był właściwie obsługiwany.
Konsekwencje z nowego kernela? Żadne, jeśli żadne z dodatkowych sterowników (tych, których nie ma w kernelu) nie są w systemie używane bądź są one w wersji dkms. W przeciwnym przypadku wymagają również przebudowania. Klasycznym przykładem mogą być sterowniki własnościowe nvidia, które niekiedy z nowymi kernelami odmawiają współpracy.
PS: Budowa kernela samodzielnie ma sens niemal wyłącznie, gdy chcemy uzyskać cokolwiek innego niż to, co oferowane jest w dystrybucji.