Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z deinstalacją OpenSUSE Tumbleweed

Zaczęty przez korn85, Czerwiec 10, 2019, 12:17:12 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Oł maj got. Leap - stare programy - Tumbleweed - nowe. Wybór należy do Ciebie i jest zależny od Twoich indywidualnych preferencji. Gdybym miał np. współczesny komputer w AMD Ryzen, Vega - wybrałbym Tumbleweed. Gdybym chciał używać KDE - wybrałbym Tumbleweed. Jeśli nie, to byłoby to dla mnie obojętne.

korn85

#16
Przed Twoją odpowiedzią zainstalowałem Leap. Już podczas instalacji działał touchpad, czego nie było w lutym. Pobrałem Tumbleweed, Rufusem z opcją DD utworzyłem bootowalny pendrive. Instalator ruszył bez problemu. Laptop był podpięty kablem ethernet do sieci. Instalator to wykrył i zasugerował dodanie repozytoriów online. Zaznaczone były 3 pozycje tj. główne NON-OSS, główne OSS oraz aktualizacji. Po kliknięciu dalej w oknie "Zapis listy repozytoriów" nic się nie dzieje... instalator umarł... Dodam, że podczas instalacji Leap wykonałem te same kroki i nic takiego miejsca nie miało tzn. repozytoria dodały się bez problemu. Hmm...  :-\
Jeśli wypnę kabelek sieciowy instalator kończy swoją pracę, system się uruchamia. Po podłączeniu internetu po kablu łączy się z nim i od razu włączą się "szukanie aktualizacji". Po wejściu w ustawienia, yast nie da się wejść w repozytoria oprogramowania, gdyż program PackageKit blokuje funkcję zarządzania oprogramowaniem. Klikniecię "tak" w celu zakończenia tego programu nic nie daje, program nie chce się zakończyć i tylko albo ponów w nieskończoność albo anuluj  :(

pavbaranov

No to zainstaluj Leap, a nad ewentualnym późniejszym przejściem na Tumbleweed zastanawiać będziesz się później, bo można to wykonać jako swego rodzaju "upgrade" z Leap do Tumbleweed.

ciubaka

Tumbleweed ma problem z listą repozytoriów w yast, trzeba to ustawić w konsoli. Jeżeli masz z tym problem i nie potrzebujesz najnowszego oprogramowania to wgraj jeszcze raz Leap od nowa i nie męcz się. Jeżeli upierasz się na rolling to pozostaje ci forum opensuse w wersji angielskiej, tam znajdziesz rozwiązanie.

lami07

Obecnie opensuse zmaga się z awarią systemu mirrorów. Cały ruch idzie przez serwer główny, co się wiąże z jego przeciążeniem i w efekcie niskim transferem, bądź całkowitym brakiem usługi. Aby zaoszczędzić sobie frustracji sugeruję wstrzymać się z aktualizowaniem systemów , bądź instalacją w trybie online.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

korn85

Ha! Ciekawe rzeczy się działy :D Zainstalowałem Leap, repozytpria dodały się podczas instalacji. Po instalacji, może jakieś kilkanaście minut po niej pokazał się komunikat, że jest dostępnych ponad 1000 uaktualnień. Włączyłem update, na koniec restart, na ekranie wyboru rozruchu pokazał się napis tumbleweed, a nie leap, ekran zniknął i na tym koniec, wszystko zdechło :D Leap updateował się do tumbleweed po czym nie ruszył wcale. Wkurzyłem się delikatnie mówiąc, jeszcze raz na pendrive wgrałem tumbleweed, podłączyłem sieć po kablu, instalator ruszył i... repozytoria online się dodały :D Obecnie tumbleweed działa bez zakłóceń. Do wersji z lutego (oczywiście po aktualizacjach) widzę różnicę w pracy wiatraka w lapku. Przedtem przy otwieraniu kilka zakładek w firefox rozkręcał się szybko i dość głośno pracował przez chwilę jakby co najmniej Crysis był odpalany. Teraz chodzi cicho, lapek jest chłodny mimo upałów.
Dalej jestem ciekaw czy i co odpiszą fachmany z lenovo w sprawie aktualizacji biosa. Nie będę już stawiać Win10, bo to nie ma sensu żeby wszystko rozwalać z powodu jednej aktualizacji, która pewnie i tak nic nie daje. Jedyne co mi pani na czacie powiedziała to fakt, iż linuxy wymagają trybu ahci do poprawnej pracy, który nie jest już obsługiwane przez obecne laptopy lenovo.
Czy mogę jeszcze tutaj o parę spraw dopytać czy zakładać osobne tematy?  :)

pavbaranov


ciubaka

Tylko jedno pytanie - aktualizuje ci się system? A w zasadzie 2. Czy jedynie pokazuje aktualizacje i nic poza tym?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum