Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Laptop po instalacji systemu Linux Mint i Linux Ubuntu nie widzi WIFI

Zaczęty przez Krystian, Czerwiec 09, 2019, 05:19:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Krystian

Ciubaka, dziękuję za wiadomość, ale ja mam Realtek RTL8723AE a na stronie, którą podałeś nie ma tego rodzaju mojej karty sieciowej. Są inne nazwy.

Krystian

Chciałbym znalezć i zainstalować sterowniki co Chipsetu, Wifi. Myślę, że instalacja sterowników mogłaby rozwiązać problem, przynajmniej można spróbować, tylko nie umiem instalować takich sterowników na Linuxie.

pavbaranov

Myślę, że za bardzo kombinujesz :) Sterownik masz: rtl8723ae. Nieco wiekowy - podobnie jak kernel - ale taka to przypadłość Mint 19. Czy na nowszym byłoby lepiej? Nikt nie wie.
Bez logów, o które prosiłem - ciężko gdybać, choć pomysł @ciubaka dotyczący wyboru anteny (o ile są tam dwie, o ile są podłączone ;)) - nie jest zły.

ciubaka

Użyj tych samych komend do sprawdzenia, czy są dwie anteny i jeżeli tak to która mocniejsza. A potem ewentualnie się przepnij. Jak nie zadziała to stracisz 5 minut. Jak zadziała - masz problem z głowy. Do czasu aktualizacji Minta. Wtedy czeka cię powtórka z rozrywki. Ja miałem bodajże wersje BE, i tylko Mint był w stanie obsłużyć tą kartę. To tak gdyby cię kusiła zmiana dystrybucji :-)

Krystian

Ale jakich komend mam użyć?:P Tam nie ma tej karty na stronie:)
I jeszcze jedno mam pytanie. Sciągnąłem sterowniki do Realteka mojego na linuxa. Mam folder z tymi plikami na pulpicie o nazwie "rtl8723ae".
Jak mam teraz zainstalować te sterowniki? :P
W tym folderze są jakieś pliki, nie ma tam pliku instalacyjnego po kliknięciu którego uruchomi się instalator, tak jak w Windowsie:)
Pavbaranov - teraz Ci nie podam logów, bo mam internet.

pavbaranov

No, cholera jasna: dopóki nie musisz - nie instaluj niczego. Biorąc pod uwagę, że sam piszesz - jesteś zielony - prawdopodobieństwo, że będzie lepiej odpowiada wygranej w totka. Jeśli trzeba będzie - to w istocie się je skompiluje itd. (sterownik jest modułem kernela).

Jak na razie - masz linka, a w nim jest napisane:
d. Then reload it with the instruction to use antenna number 1, with this command:

sudo modprobe rtl8723be ant_sel=1

Press Enter.

e. Then check the signal strength with this command:

iwlist scan | egrep -i 'ssid|quality'

Press Enter.

f. Then test the second antenna, to find out which one has a stronger signal. For this, execute the following three commands:

sudo modprobe -r rtl8723be

sudo modprobe rtl8723be ant_sel=2

iwlist scan | egrep -i 'ssid|quality'

(toż to nawet z googlem można przeczytać).
Wykonaj - sprawdź.
Dalej - w zależności od wyniku:
g. If ant_sel=1 gives the best signal, do this (this is one line, use copy/paste to transfer it to the terminal):

echo "options rtl8723be ant_sel=1" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/rtl8723be.conf

h. If ant_sel=2 gives the best signal, do this (this is one line, use copy/paste to transfer it to the terminal):

echo "options rtl8723be ant_sel=2" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/rtl8723be.conf


Oczywiście u Ciebie wszędzie, gdzie tu jest rtl8723be będzie rtl8723ae.

PS: Dystrybucja - jest w zasadzie obojętna i nie, nie tylko Mint tym sterownikom podoła, ale to akurat nie ma nic do rzeczy.

ciubaka

To nie windows, tu nie ma exe. Użyj komend z poradnika dla wersji BE. Sprawdzić możesz jeszcze prościej.
Obok rutera wifi winno być.
Oddalenie się na jakieś 10 metrów pewnie wytnie wifi, jeżeli anteny są MIMO. Wtedy trzeba przepiąć na silniejszą i przy okazji najlepiej zmienić parametry na maximum mocy, bez oszczędzania energii. Najłatwiej to zrobić komendami z poradnika w terminalu. Ale można też inaczej, na przykład gnome commanderem. Tylko trzeba wiedzieć gdzie te parametry siedzą. A to już nie takie proste :-)
O właśnie Paweł w międzyczasie napisał jak to zrobić :-)
Inne dystrybucje na pewno to obsłużą, ale ja na testowanych przez siebie poradziłem sobie tylko Mintem. I też jestem nadal zielony ja szczypiorek na wiosnę.

pavbaranov

Ha, właśnie się zorientowałem, że w Mint niekoniecznie OTB musi być iwlist. Nie mam Minta ani Ubuntu, ale jeśli takiej komendy by nie było, to prawdopodobnie paczka zawierająca iwlist wyjdzie po komendzie:
apt-file search iwlist
Wynikową paczkę należy doinstalować. Prawdopodobnie winno to być coś jak wireless_tools itp. (choć Debian mocno miesza z nazwami swoich paczek).

I jeszcze jedna informacja - choć tu, jak powiedziałem bez logów trudno  wyrokować, czy akurat z tym przypadkiem mamy do czynienia: https://wiki.archlinux.org/index.php/Wireless_network_configuration#rtl8723ae/rtl8723be.

Można też spróbować zdiagnozować samą jakość połączenia np. używając programu wireshark (winien być w repozytorium i to w dwu wersjach - dla Ciebie lepsza ta, która oparta o Gtk). Programik rozbudowany, ale pozwala m.in. na stwierdzenie, czy nie ma jakichś interferencji z innymi sieciami, sprawdzić sygnał itp. itd. Dobre narzędzie do m.in. diagnostyki problemów.

ciubaka


Krystian

Sygnał sieci jest nawet jak wyszedłem z mieszkania i poszedłem na pierwsze piętro (mieszkam na parterze)
Chodzi o to, że po włączeniu laptopa czasami system w ogóle nie wykrywa sieci i wtedy trzeba uruchamiac jeszcze raz system, albo kilka razy. Jak znowu problem się pojawi, a podejrzewam że się pojawi to zainstaluję sterowniki. Nie wiem tylko jak to zrobić, w folderze są pliki  table.h,  trx.h,  hw.c itp... Jakoś sobię poradzę:) Moze na forum poproszę o pomoc. Jak problem będzie się często pojawiał, to moze zainstaluję Windowsa:)
Dzięki za  rady:)

pavbaranov

Raz jeszcze: niczego nie instaluj!!!. Jak na razie masz wszystko co jest Ci do szczęścia potrzebne
Masz do sprawdzenia dokładnie 2 porady stąd: https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3580.msg21322.html#msg21322
i stąd: https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3580.msg21325.html#msg21325
ew. jeszcze dodatkowe wyłączenie ips: https://wiki.debian.org/rtl819x#Troubleshooting
To jest wszystko co możesz i powinieneś wykonać ewentualnie oprócz przekazania nam logów do analizy, o które prosiłem. I nic więcej!!!. Od kompilowania modułów kernela (czyt. sterownika) obecnie ręce przecz! :)

PS: Ogólna zasada, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z linuksem. Dopóki jest jakiś element systemu dostarczany wraz z nim (w tym przypadku sterownik), to należy:
- zdiagnozować problem,
- skonfigurować poprawnie system.
Do tej pory deweloperzy dystrybucji dbają za Ciebie, by to wszystko, co jest w zasadzie zbieraniną różnych klocków, działało poprawnie. W momencie, gdy wymieniasz jakikolwiek element tego systemu (tu sterownik), to Ty przejmujesz na siebie odpowiedzialność, że ten system nie wysypie się, przy dowolnej, następnej instalacji czegokolwiek, czy jego aktualizacji.
Dodawanie, czy zamienianie elementów systemu przez użytkownika jest sensowne przede wszystkim dla kogoś, kto potrawi to ogarnąć, wie do czego to służy, będzie wiedzieć co zmienił w systemie i jaki to ma wpływ na działanie, co będzie musiał zrobić w przypadku aktualizacji i przede wszystkim, gdy takie działanie jest absolutnie niezbędne.
W Twoim przypadku - jak na razie - wszelkie odpowiedzi na powyższe pytania są negatywne. Bladego pojęcia nie masz co chcesz zrobić, jak, jaki to ma wpływ na system itd. itp., a nadto nie jest to - przynajmniej na razie - niezbędnie konieczne. Dodatkowo zadaj sobie pytanie, czy w przypadku, gdy nadal będzie coś nie w porządku, nawet, gdy uda Ci się przejść przez kompilację i instalację, to będziesz potrafił powrócić do systemowej wersji sterownika? Przy okazji - sprawdziłeś sobie wersje sterownika w systemie oraz tego, który ściągnąłeś?

ciubaka

Skoro sygnał nie ginie to nie wina anteny. Ta karta sieciowa podobno często jest uśpiona przy starcie systemu.
Trzeba ją zmusić do startu automatycznego , są na to też poradniki w necie, na forach minta i ubuntu. Nie z każdymi komputerami też współpracuje, ale podobno z toszibami zawsze. Kwestia czy nie było w laptopie jakiś modyfikacji sprzętowych? Aczkolwiek skoro ludzie miewali z nią problemy, a widać ze miewali to coś z tym realtekiem jest nie tak. Wtedy niestety pozostaje alternatywa - windows, z którym ona się kocha. Druga możliwość - network manager się nie załącza automatyczne. Mało prawdopodobne, ale możliwe. Gdyby to było wicd a nie nm, to powiedziałbym  że prawie pewne.

pavbaranov

@ciubaka - Zerknij na mój wpis z odnośnikiem do wiki Archa - tam właśnie jest porada jak spowodować, by ta karta nie wyłączała się/nie usypiała w ogóle. I nie - nie pozostaje Windows, choć w istocie niektórych przynajmniej Realteków na linuksie unikać trzeba. Jak na razie @Krystian ma bodaj 3 porady, z których winien skorzystać. Dalej jak mu będziemy doradzać, to chłopak dostanie kompletnego kociokwiku. Zwłaszcza, że z uwagi na opór materii - zdiagnozować nie możemy, a nikt z nas Dr.House nie jest ;)

EDIT:
Aha, zamiast wireshark, o niebo bardziej prosta aplikacja to linssid. Tyle, że to jest na Qt5. Tutaj masz ewentualnie alternatywy: https://alternativeto.net/software/linssid/?platform=linux. Niemniej jednak, LinSSID jest po prostu prosty w używaniu. Co najwyżej zainstaluj, a po wykorzystaniu odinstaluj z niepotrzebnymi zależnościami.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum