Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] MX 18.3 - parę problemów

Zaczęty przez mirekc, Czerwiec 04, 2019, 07:31:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

Zachęcony przez użytkowników tego forum wymieniłem na moim kompie Lubuntu na MXa, a konkretnie na wersję MX 18.3 32-bit. Nie będę się tu rozpisywał jak wspaniale działa ten system, tylko przejdę od razu do problemów, na które nie mogę znaleźć ,,eleganckiego" rozwiązania.

  • Mam analogowy tuner telewizyjny jeszcze z dawnych czasów w postaci karty PCI, który chciałbym zmusić do działania. Właściwie, to wszystko działa, z wyjątkiem dźwięku. W tym tunerze sygnał audio wyprowadzony jest zewnętrznym kabelkiem do wejścia line-in karty dźwiękowej (układ zintegrowany na płycie głównej, komputer HP workstation xw6000). Podobny problem wystąpił i w Lubuntu, tam zainstalowałem w końcu mikser Gnome i okazało się, że wejście line-in jest wyciszone. Po odblokowaniu wszystko zaczęło działać. Pod MXem nie chciałbym instalować tego miksera, bo mi naściąga mnóstwo bibliotek Gnome, z których będzie korzystała tylko ta jedna aplikacja. No dobrze, ale jak to poprawnie zrobić pod MX-em? Ani w natywnym mikserze graficznym, ani w tekstowym alsa-mixer nie mogę znaleźć odpowiedniego ustawienia.
  • Nie lubię wprowadzania polskich znaków z prawym ALTem. Przyzwyczaiłem się jeszcze z czasów DOSa, poprzez wszystkie wersje Windows, że mogę prawą ręką wprowadzać litery a lewą obsługiwać klawisze modyfikatorów i nie mam zamiaru tego zmieniać. Najchętniej widziałbym jakieś rozwiązanie, które by pozwoliło zamienić funkcje lewego i prawego klawisza ALT. Jak to dobrze zrobić pod MXem?

pavbaranov

Ogólnie - jeden wątek = jeden problem. To jest forum, które ma służyć też innym użytkownikom.
ad. 1 - Zerknij na alsamixer (konsolowy) - powinien być zainstalowany, a jeśli nie - to doinstaluj.
ad. 2 - Niekiedy tego typu rozwiązania można zrobić w samym środowisku, ale nie wiem jakie tu jest.

TataPingu

#2
Cytat: mirekc w Czerwiec 04, 2019, 07:31:55 AM
Właściwie, to wszystko działa, z wyjątkiem dźwięku.

Albo, jak pisze Kol @pavbaranov, popraw to konsolowym alsamixer, albo zainstaluj w terminalu:
sudo apt-get install gnome-alsamixer
a potem ustaw to sobie w graficznym GUI

Edit.
- może być tak, że nie masz gnome-alsamixer, ponieważ program znajduje się pod dodatkowym repo "multimedia", a, o ile dobrze pamiętam, MX nie ma tego w standardzie, ale jeśli tak jest to zainstaluj sobie inny graficzny GUI:

sudo apt-get install qasmixer

Fibogacci

#3
Cytat: mirekc w Czerwiec 04, 2019, 07:31:55 AM
Zachęcony przez użytkowników tego forum wymieniłem na moim kompie Lubuntu na MXa, a konkretnie na wersję MX 18.3 32-bit. Nie będę się tu rozpisywał jak wspaniale działa ten system, tylko przejdę od razu do problemów, na które nie mogę znaleźć ,,eleganckiego" rozwiązania.

Ad 1.

Mikser dźwięku (Kontrola głośności) w MX to pavucontrol (od Pulse Audio) - kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie głośnika w obszarze powiadomień i wybierz Otwórz mikser. Z tym wyciszaniem sam tak miałem, że nie wiedziałem, jak się to odznacza (czyli gdzie).

Po prostu ikonka jest prawie, że niewidoczna, szczególnie nie widać jej, jak nie jest wyciszona.

Tutaj na screenie poniżej zobaczysz gdzie ona jest (jeśli Twoje wejście audio jest wyciszone).



Jeśli to jeszcze coś innego, niż wyciszenie, to także poszukaj w mikserze w poszczególnych ustawieniach, być może to właśnie kwestia ustawień.

Mikser pavucontrol może wydawać się złożony, szczególnie przy pierwszym kontakcie. Ale generalnie, większość rzeczy powinno dać się ustawić - tak czy inaczej. A jeśli nie z tym mikserem, to jeszcze zapewne inaczej.

Ewentualnie jeszcze, gdybyś miał w komputerze kilka kart dźwiękowych, możesz sprawdzić czy działa/wybrać tę domyślną (menu startowe > MX Narzędzia > MX Karta dźwiękowa).


robson75

Tak jak pisze @pavbaranov, uruchom terminal i wpisz
alsamixer
Następnie F6 wybierz swoją kartę dźwiękową, i suwakami regulujesz.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Fibogacci

#5
Ad 2.

Co do zamiany Altów, nie wiem czy uznasz to za eleganckie rozwiązanie (nie spełnia w 100% Twoich wymagań zamiany Altów, ale to już jakiś start), natomiast działa zarówno w terminalu/konsoli jak i w środowisku graficznym (przetestowałem przed chwilą).

Znalezione tutaj:
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=220057

Przygotuj sobie plik tekstowy ze skryptem (np. w Geany: menu startowe > Programowanie > Geany albo w zwykłym edytorze tekstów, w MX teraz domyślny to Featherpad - ja wolę Leafpad)

#!/bin/bash
#Zamienia Lewy Alt na AltGr (Prawy Alt) dla aktualnego użytkownika

xmodmap -e "clear mod1"    #usuwa część funkcjonalności Alt, bez tego skrypt nie działaja poprawnie
xmodmap -e "keycode 64 = ISO_Level3_Shift NoSymbol ISO_Level3_Shift"   #zamienia Alt na AltGr


Możesz plik nazwać np. alt.sh

W menedżerze plików Thunar kliknij na niego prawym przyciskiem myszki, wybierz Właściwości, w karcie Uprawnienia zaznacz Uruchamianie: Zezwolenie na uruchamianie jako program.

Możesz go uruchomić w terminalu (domyślny skrót klawiszowy F4) jeśli jesteś aktualnie w katalogu, w którym znajduje się Twój plik, wpisując:
$ ./alt.sh

(Dla ułatwienia, możesz w menedżerze plików Thunar skopiować plik (albo myszką, albo CTRL+C), a następnie wkleić całą ścieżkę w terminalu CTRL+SHIFT+V i nacisnąć Enter)

Powinno działać, dla danej sesji.

Jeśli chcesz, żeby skrypt uruchamiał się automatycznie przy każdym kolejnym uruchomieniu systemu, dodaj go w:
menu startowe > Ustawienia > Sesja i uruchamianie, karta Uruchamiane programy, Dodaj.

Edit:
Nie jest to rozwiązanie w 100% - Lewy Alt daje polskie znaki, tak samo jak prawy Alt. Prawy Alt nie przywołuje menu. Trzeba dodać linijkę kolejną w skrypcie, która przyporządkuje tę funkcję prawemu Altowi.

Ale powinno dać się zrobić (tylko jeszcze nie wiem jak ;) )

Edit 2:
Ok, już wiem, coś ode mnie:


xmodmap -e "clear mod5"
xmodmap -e "keycode 108 = Alt_R Meta_R"


Tak więc cały skrypt, który możesz sprawdzić/przetestować to:

#!/bin/bash
#Zamienia Lewy Alt na AltGr (Prawy Alt) dla aktualnego użytkownika

xmodmap -e "clear mod1"    #usuwa część funkcjonalności Alt, bez tego skrypt nie działaja poprawnie
xmodmap -e "keycode 64 = ISO_Level3_Shift NoSymbol ISO_Level3_Shift"   #zamienia Alt na AltGr
xmodmap -e "clear mod5"
xmodmap -e "keycode 108 = Alt_R Meta_R"


Prawy Alt uruchamia mi w tej chwili menu w Geany, ale nie w Firefox (tylko, że testuje to w maszynie wirtualnej Virtual Box, więc nie wiem czy ma to jakiś wpływ).

Trzeba by ustawić ponownie (być może/zapewne) mod1 lub mod5. Ogólnie, metoda wymaga dopracowania. Ale myślę, że jest to do zrobienia. Robię to po raz pierwszy ;)

Inny sposób (inny niż skrypt), w zasadzie podstawowy, to utworzenie pliku .Xmodmap z odpowiednią konfiguracją (zmieniającą ustawienia Altów).

Ogólnie, możesz też poszukać (zainstalować, jest w MX Instalator pakietów) program gnome-tweak-tool, ale nie wiem, czy tam jest zamiana Altów (szukałem, nie znalazłem). Tutaj znalazłem ten pomysł:
https://askubuntu.com/questions/93624/how-do-i-swap-left-ctrl-with-left-alt-on-my-keyboard

mirekc

#6
Cytat: Fibogacci w Czerwiec 04, 2019, 11:57:28 AM
Mikser dźwięku (Kontrola głośności) w MX to pavucontrol (od Pulse Audio) - kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie głośnika w obszarze powiadomień i wybierz Otwórz mikser. Z tym wyciszaniem sam tak miałem, że nie wiedziałem, jak się to odznacza (czyli gdzie).

Po prostu ikonka jest prawie, że niewidoczna, szczególnie nie widać jej, jak nie jest wyciszona.
No to sprawa jest bardziej tajemnicza. Po uruchomieniu pavucontrol widać, że wejście liniowe nie jest wyciszone, co więcej, pasek pokazuje wysterowanie na maksa.

Ale na wyjściu nic nie słychać.

Spróbowałem konsolowego miksera alsa.

I znowu: suwak głośności na 75%, dźwięku nie ma.

Na koniec zainstalowałem wreszcie ten gnome-alsamixer zgodnie z sugestią TataPingu (choć nie chciałem tego robić) i tu niespodzianka (a właściwie to "spodziewajka"):

Wejście liniowe jest zaznaczone jako wyciszone. Po odznaczeniu tego dźwięk się pojawił i od tej pory można już regulować głośność także w konsolowym alsa-mixer (ale nie w pavucontrol: poziom wysterowania na pasku się zmienia, głośność w słuchawkach - nie).

Rozumiecie coś z tego? Czyżby bez miksera gnome nie dało się ruszyć?

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 04, 2019, 08:28:44 AM
Ogólnie - jeden wątek = jeden problem. To jest forum, które ma służyć też innym użytkownikom.
OK, poprawię się.

TataPingu

Cytat: mirekc w Czerwiec 04, 2019, 06:45:20 PM
Rozumiecie coś z tego? Czyżby bez miksera gnome nie dało się ruszyć?

To zainstaluj, jak już sugerowałem:
sudo apt-get install qasmixer
ma te same możliwości, a alsa-mixer możesz wyinstalować..,.

Fibogacci

Cytat: mirekc w Czerwiec 04, 2019, 06:45:20 PM

Rozumiecie coś z tego? Czyżby bez miksera gnome nie dało się ruszyć?

Nie mam/y dostępu (widoku) do wszystkich kart w twoim PavuControl (Kontrola głośności) i nie widzimy wszystkich możliwych ustawień, żeby stwierdzić na pewno (czy się da czy nie). A także nie wiem/y, jaka była kolejność Twoich działań (z Pavu). Trudno powiedzieć.

Przykładowo, jak podpinałem na początku słuchawki Bluetooth to jeszcze ustawiałem dodatkowo coś na karcie Konfiguracja, jest też jeszcze karta Odtwarzanie. Ja mam jeszcze coś takiego jak Echo Cancel włączony, jest Dźwięk analogowy i Monitor dźwięku analogowego, różne takie opcje.

Najważniejsze, że dźwięk działa ;)

To jest Linux - zawsze jest inne rozwiązanie...

mirekc

Cytat: Fibogacci w Czerwiec 04, 2019, 01:29:34 PM
Ad 2.
... Inny sposób (inny niż skrypt), w zasadzie podstawowy, to utworzenie pliku .Xmodmap z odpowiednią konfiguracją (zmieniającą ustawienia Altów).
No dobra. Miałem nadzieję, że jest jakieś natywne narzędzie MXa które pozwoli tylko zamienić funkcjami ALTy (w końcu jest tu kilka apek), co by pozwoliło w pełni korzystać z systemowej definicji polskiej klawiatury. Ale skoro sprawa oparła się o .Xmodmap, to pozwolę sobie zaproponować swoje rozwiązanie, chociaż uważam je za dosyć ,,brutalne". Właściwie, to ono nawet nie jest moje, podpowiedział mi je ktoś na forum Puppy Linuksa (kiedyś się trochę tym bawiłem), ja wprowadziłem tylko kilka modyfikacji.

Na początek przywracam klawiaturę amerykańską w pliku /etc/default/keyboard:

XKBLAYOUT="us"


Następnie tworzę plik .Xmodmap, który definiuje wprowadzanie polskich liter i jeszcze kilku innych przydatnych znaczków (paragraf, funt, euro, polskie cudzysłowy typograficzne):

keysym a = a A aogonek Aogonek
keysym c = c C cacute Cacute
keysym e = e E eogonek Eogonek
keysym l = l L lstroke Lstroke
keysym n = n N nacute Nacute
keysym o = o O oacute Oacute
keysym s = s S sacute Sacute
keysym x = x X zacute Zacute
keysym z = z Z zabovedot Zabovedot
!Special characters
keycode 47 = semicolon colon doublelowquotemark doublelowquotemark
keycode 48 = apostrophe quotedbl rightdoublequotemark rightdoublequotemark
keycode 20 = minus underscore endash emdash
keycode 13 = 4 dollar section cent
keycode 14 = 5 percent EuroSign sterling
!Maps the Mode key to the Alt key
keycode 64 = Mode_switch

Po restarcie mam polskie znaki z lewym ALTem, a obsługę menu – z prawym. Nie wiem, czy działa poprawnie we wszystkich aplikacjach, ale jak na razie nie znalazłem takiej, w której by nie działało. Sprawdźcie.

Fibogacci

Cytat: TataPingu w Czerwiec 04, 2019, 07:53:38 PM
Cytat: mirekc w Czerwiec 04, 2019, 06:45:20 PM
Rozumiecie coś z tego? Czyżby bez miksera gnome nie dało się ruszyć?

To zainstaluj, jak już sugerowałem:
sudo apt-get install qasmixer
ma te same możliwości, a alsa-mixer możesz wyinstalować..,.

Hehe, niektórzy mówią, że jak działa, to nie ruszać ;)

Fibogacci

Cytat: mirekc w Czerwiec 04, 2019, 08:00:15 PM
Po restarcie mam polskie znaki z lewym ALTem, a obsługę menu – z prawym. Nie wiem, czy działa poprawnie we wszystkich aplikacjach, ale jak na razie nie znalazłem takiej, w której by nie działało. Sprawdźcie.

Widziałem to rozwiązanie w sieci (szukając odpowiedzi dla Ciebie).

Zapewne działa. Ja nie będę sprawdzał, ja mam nawyki bezwzrokowe z prawym Altem dla polskich liter ;)

mirekc

Cytat: Fibogacci w Czerwiec 04, 2019, 07:59:02 PM
Cytat: mirekc w Czerwiec 04, 2019, 06:45:20 PM

Rozumiecie coś z tego? Czyżby bez miksera gnome nie dało się ruszyć?

Nie mam/y dostępu (widoku) do wszystkich kart w twoim PavuControl (Kontrola głośności) i nie widzimy wszystkich możliwych ustawień, żeby stwierdzić na pewno (czy się da czy nie). A także nie wiem/y, jaka była kolejność Twoich działań (z Pavu). Trudno powiedzieć.
Jak już zainstalowałem ten mikser GNOME, to będę go używał. Dla ,,windziarza" przynajmniej wygląda normalnie.

Fibogacci

Cytat: mirekc w Czerwiec 04, 2019, 08:08:13 PM
Cytat: Fibogacci w Czerwiec 04, 2019, 07:59:02 PM
Cytat: mirekc w Czerwiec 04, 2019, 06:45:20 PM

Rozumiecie coś z tego? Czyżby bez miksera gnome nie dało się ruszyć?

Nie mam/y dostępu (widoku) do wszystkich kart w twoim PavuControl (Kontrola głośności) i nie widzimy wszystkich możliwych ustawień, żeby stwierdzić na pewno (czy się da czy nie). A także nie wiem/y, jaka była kolejność Twoich działań (z Pavu). Trudno powiedzieć.
Jak już zainstalowałem ten mikser GNOME, to będę go używał. Dla ,,windziarza" przynajmniej wygląda normalnie.

Ja jestem pragmatykiem, jakby dla mnie działało, to bym używał. Poza tym to znowu tak dużo prawdopodobnie GNOME'owych rzeczy nie doinstalowało. To nie instaluje od razu całego środowiska, tylko to co akurat jest potrzebne do działania (zresztą jak instalowałeś, to zapewne widziałeś ile i czego dodatkowo przyszło).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum