Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Slackware- nowinki

Zaczęty przez hobbysta, Czerwiec 02, 2019, 01:00:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hobbysta

Wszyscy z niecierpliwosca juz czekaja na kolejne wydanie Slackware - najwazniejsze obecnie pytanie to czy Plasma 5 zastapi w nowym wydaniu KDE 4. Opinie sa zdecydownie podzielone - podstawowy zarzut, jest taki ze Plasma 5 jest 'ciezka' - z drugiej strony KDE 4 nie ma aktualizacji juz od blisko 2 lat - czyli jakby projekt juz umarl.

robson75

KDE 4 to już zimny trup, od dawna.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@hobbysta - KDE4 oraz Qt4, na którym jest oparte ostatnie swoje wydanie miało w roku 2014, a ostatnie poprawki w ogóle otrzymało 2 lata temu i od tej chwili nic z KDE4 nie jest już wspierane ze strony KDE jak i Qt. Jeśli w Slackware przejmą kod obu - to niech robią Slackware z KDE4. Inaczej to nabijanie ludzi w butelkę.
Czy Plasma jest "cięższa" od KDE4? Cóż tak mógł napisać ktoś, kto wyłącznie zna Plasma 5 ze słyszenia. Jest o niebo "lżejsza" (jakby to miało jakiekolwiek znaczenie).

hobbysta

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 02, 2019, 01:24:55 PM
Czy Plasma jest "cięższa" od KDE4? Cóż tak mógł napisać ktoś, kto wyłącznie zna Plasma 5 ze słyszenia. Jest o niebo "lżejsza" (jakby to miało jakiekolwiek znaczenie).
Nie zgadzam sie. Na moim kompie bylem w stanie uruchomic KDE 4 w Knoppixie w wersji Live - w ostatnim Knoppixe 8.2 moge uruchomic Gnome - ale Plasma 5 juz nie. Zamula straszliwie. Poza tym zdaje sie, ze Qt 5 rowniez dozywa starosci - i trzeba bedzie przeniesc cala Plasme na kolejna wersje Qt 6.

pavbaranov

Od końca. O ile się nie mylę, to Qt5 będzie z nami jeszcze bodaj co najmniej do 2021. Czy zatem "dożywa starości"? Wątpię. Druga rzecz, to "przenoszenie" wsystkiego na kolejną wersję Qt. Otóż w tym ostatnim przypadku Qt6 ma być niejako kontynuacją Qt5. Nie będzie tego typu rewolucji, jak z Qt3 na Qt4, czy na Qt5. Pewnie Qt6 równie dobrze mogłoby mieć kolejny numer wersji z serii 5.x i ludzie przestaliby się niepotrzebnie "jarać". Dodatkowo, jeśli spojrzysz na CMakeLists.txt paczek z KDE, to są one w dużej mierze przygotowane na Qt6. I to już od pewnego czasu.
Natomiast - jeśli nie możesz uruchomić na Knoppiksie Plasma 5, która tam muli, to miej pretensje do twórców tego OSa lub... do konfiguracji. Plasma 5 nie tylko, że ma zdecydowanie mniejszy apetyt na zasoby niż KDE4 (i GNOME3 również), to w porównaniu z pierwszymi wersjami znacznie się ten apetyt też zmniejszył. A używam jej już podaj 5 rok. Stąd też śmiem twierdzić, że jeśli ktoś obserwuje "ciężkość" Plasma 5, to problem leży bądź po stronie deweloperów OSa, z którym jest ona rozprowadzana, bądź - głównie - po stronie użytkownika, który po prostu ma ją wadliwie skonfigurowaną (zresztą wówczas praktycznie cały system).

hobbysta

#5
Zreszta spor nie ma wielkiego sensu poniewaz zasadniczo w mojej opinii Slackware nie jest dystrybucja desktopowa. Ale jakis desktop byl zawsze. Sa tez propozycje aby wyrzucic Plasme w diably - i zastapic ja przez Xfce.  Ale na dzisiaj wydaje sie, ze najbardziej kluczowa sprawa sa zaleznosci od systemd czy pulseaudio. Domyslnie pulseaudio jest - natomiat mozna je wyrzucic  i zamiast zainstalowac alsapure system.  Ale to wszystko dopiero w kolejnym wydaniu 15.0. Pojawienie sie systemd w Slackwarze jest obecnie bardzo malo prawdopodobne.

hobbysta

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 02, 2019, 01:51:41 PM
Od końca. O ile się nie mylę, to Qt5 będzie z nami jeszcze bodaj co najmniej do 2021. Czy zatem "dożywa starości"?
Zapewne - ale tu raczej chodzi o wiek Qt 5 i sposob w jaki jest zarzadzane. To zdaje sie jest kolejne zombi. NIeskonczone sa spory magow: czy aplikacja czy konfiguracja itd. Na moim sprzecie poki co Plasma 5 nie chce dzialac.

pavbaranov

No i dla takiego OSa, najlepszym wyborem jest po prostu jakiś WM. KDE w Slacku było chyba z uwagi na indywidualne preferencje "Głównego". Jest kilka takich dystrybucji, które - moim skromnym zdaniem - gdyby były realizowane z WM zamiast DE spełniałyby swoje zadanie świetnie i nie powodowałoby to problemów z odbijaniem się użytkowników od deweloperów DE w przypadku jakichkolwiek problemów.
Nie moja dystrybucja i nie do mnie należy wybór tego, co tam jest.

Tekstu o "Qt5" zombie - kompletnie natomiast nie rozumiem, jak również uwag do zarządzania Qt i "wieku" Qt5.

PomPom

Ja nie czekam, więc nie wszyscy.
Plasma 5 ciężka? Zdecydowanie bujda i opieranie się na starych informacjach, bo przecież w oprogramowaniu nic się nie zmienia. Też projekt nie umarł, a kontynuowany jest i radzi sobie doskonale, rozwijając m.in. Plasmę 5. Ze Slackware 15 będzie to, że Plasma na takiej dystrybucji średnio się odnajdzie. Slackware jest uparte do staroci i bawi mnie w ogóle rozważanie pozostania przy KDE4, ale też w sumie nikomu nie broni i już na 14.2 da się jakąś Plasmę 5 odpalić.

Kto chce Slackware i KDE Plasmę - gałąź current i paczuszki od Aliena są mocno wskazane.
myk byle jak jako tako

hobbysta

#9
Cytat: PomPom w Czerwiec 02, 2019, 02:20:10 PM
Ja nie czekam, więc nie wszyscy.
To dotyczy uzytkownikow Slackware'a. Dlatego post w tym forum.
Cytat
Plasma 5 ciężka? Zdecydowanie bujda i opieranie się na starych informacjach, bo przecież w oprogramowaniu nic się nie zmienia.
To moje doswiadczenia ale nie tylko.
Cytat
Ze Slackware 15 będzie to, że Plasma na takiej dystrybucji średnio się odnajdzie.
W tym problem. Podobnie jak Gnome, ktore ma zaleznosci od systemd. Czyli jakby dystrybucja powinna sie dopasowac do desktopu. Troche bez sensu. Szczegolnie jesli komus zalezy na stabilnosci systemu.
Cytat
Slackware jest uparte do staroci i bawi mnie w ogóle rozważanie pozostania przy KDE4, ale też w sumie nikomu nie broni i już na 14.2 da się jakąś Plasmę 5 odpalić.
Wlasnie takimi rozwazaniami zajmuja sie uzytkownicy Slackware. A jest jedna z najstarszych dystrybucji. Daj Boze kazdemu dozyc takiego wieku.
Cytat
Kto chce Slackware i KDE Plasmę - gałąź current i paczuszki od Aliena są mocno wskazane.
NIe masz pojecia o tym co to jest Slackware -current. To nie jest stabilny system. Nawet jesli masz wlasne aplikacje - to trzeba liczyc sie z tym, ze w kazdej chwili zaleznosci zostana popsute  - i aplikacje trzeba przebudowac samemu. Jak to ladnie ktos ujal Slackware -current to ruchomy cel. Alien dzis jest - jutro moze go nie byc. NIe mozna polegac tylko na nim - najlepiej na samym sobie i wlasnych umiejetnosciach. Super, ze robi to co robi. Poza tym  AlienBob ma wileu wielbicieli - niewielu natomiast jest takich, ktorzy chcieliby mu pomoc w tym co robi. Jesli wogole jest ktos taki.

PomPom

CytatW tym problem. Podobnie jak Gnome, ktore ma zaleznosci od systemd. Czyli jakby dystrybucja powinna sie dopasowac do desktopu. Troche bez sensu. Szczegolnie jesli komus zalezy na stabilnosci systemu.
Trzy różne sprawy.
1. Plasma zaraz przestanie dostawać aktualizacje, bo to środowisko rozwija się intensywnie. Dlatego Slackware nie jest odpowiedni.
2. GNOME nie wiem co tutaj robi - że to chyba jedyne środowisko powiązane z systemd (choć jest obejście tego)? No ok.
3. Nie rozumiem tego o stabilności systemu? Zakładamy folię i mówimy, że systemd, bo powody <tu link to without-systemd> i naciąganie? No ok.

Co do currenta - mam pojęcie co to jest i mam też pojęcie o dystrybucjach. Widzę, że mimo wszystko current i paczki Aliena są NAJLEPSZYM rozwiązaniem dla Slackware z Plasmą. Lepszym rozwiązaniem w ogóle jest inne distro, ale jak ktoś jest uparty, to sam to na siebie bierze. Podobnie z Debianem sid i jego byciem "rollingiem".

CytatAlien dzis jest - jutro moze go nie byc. NIe mozna polegac tylko na nim - najlepiej na samym sobie i wlasnych umiejetnociach.
Przypomnij mi - ilu jest devów w Slackware? Patrick zakaszle i już dystrybucja drży.
myk byle jak jako tako

hobbysta

Cytat: PomPom w Czerwiec 02, 2019, 02:55:08 PM
Trzy różne sprawy.
1. Plasma zaraz przestanie dostawać aktualizacje, bo to środowisko rozwija się intensywnie. Dlatego Slackware nie jest odpowiedni.
stad problemy ze stabilnoscia - intesywnie = kiepsko testowane,
Cytat
2. GNOME nie wiem co tutaj robi - że to chyba jedyne środowisko powiązane z systemd (choć jest obejście tego)? No ok.
Nikt nie bedzie sie meczyl tickami po to aby obejsc domyslna zaleznosc Gnome od systemd.
Cytat
Co do currenta - mam pojęcie co to jest i mam też pojęcie o dystrybucjach. Widzę, że mimo wszystko current i paczki Aliena są NAJLEPSZYM rozwiązaniem dla Slackware z Plasmą.
Poki co nie ma niczego takiego jak Slackware z Plasma 5.
Cytat
Lepszym rozwiązaniem w ogóle jest inne distro, ale jak ktoś jest uparty, to sam to na siebie bierze. Podobnie z Debianem sid i jego byciem "rollingiem".
Wogole nie ma co nawet komentowac.
Cytat
Przypomnij mi - ilu jest devów w Slackware? Patrick zakaszle i już dystrybucja drży.
Dokladnie jeden. Slackware obecnie to dystrybucja spolecznosciowa. AlienBob i rozne inne osoby, ktore bardzo mocna angazuja sie w rozwoj tytulowani sa mianem 'Contributor'. Czyli faktycznie jeden facet trzyma ster i okret plynie tam gdzie on pokieruje.

PomPom

1. Testowanie jest częścią rozwoju softu. Nie wiem, czy w Slackware się o tym wie, czy uznaje się, że trzeba soft testować latami.

2. Z obejściem zależności systemd się pomęczyli ludzie od Gentoo.

3. Nie ma Slackware z Plasmą 5, bo trzeba do tego dodać paczki spoza biednego repo? To chyba mało jest użytkowników Slackware, bo używają czegoś, co nie istnieje, gdy wprowadzą często potrzebne zmiany. Jak Slackware serio uprawia tutaj Debiana i się tak odcina, mając tak małe zasoby i repo, to jeszcze gorzej świadczy o tej dystrybucji.

4. No właśnie jest jeden Patrick i bez niego Slackware nie ma, a też piszesz mi o tym, żeby nie polegać na Alienie. No tak, tylko tak samo nie powinno się polegać na Patricku.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

@hobbysta - Twierdzenie: "stad problemy ze stabilnoscia - intesywnie = kiepsko testowane" jest twierdzeniem osoby, która nie korzysta i - dosłownie - nic nie wie o obecnym oprogramowaniu KDE. Nic. Zero. Null.

Jeśli chodzi o GNOME - fakt, że ma zależności do systemd, jednakże w Gentoo sobie z tym poradzili, a zatem jest przetarty szlak.

Nt. "radzenia" sobie w Slackware z KDE4 dokładnie nic nie wiem, albowiem gdyby sobie radzili, to powinni się swymi radami podzielić z innymi użytkownikami desktopów z KDE4, które jeszcze funkcjonują i udostępnić łatki np. na niezałatane błędy sprzed kilku lat. Wymagać tego od KDE, które już tego nie rozwija - nie ma sensu.

hobbysta

Cytat: PomPom w Czerwiec 02, 2019, 03:18:54 PM
1. Testowanie jest częścią rozwoju softu. Nie wiem, czy w Slackware się o tym wie, czy uznaje się, że trzeba soft testować latami.
Jasne. Pytanie tylko dlaczego wydawac software pelen bledow.
Cytat
2. Z obejściem zależności systemd się pomęczyli ludzie od Gentoo.
To juz mowi za siebie. 
Cytat
3. Nie ma Slackware z Plasmą 5, bo trzeba do tego dodać paczki spoza biednego repo?
Wogole nie ma repo. Dostajesz to co dostajesz na plycie instalacyjnej. Reszta to spolecznosc. Ludzie jak AlienBob czy wielu innych oferuja wlasne pakiety binarne - lepszej lub gorszej jakosci. Poostaje jeszcze budowanie wprost ze zrodel za pomoca skryptow slackbuild. Brzmi przerazajaco dla poczatkujacego uzytkownika - dlatego deweloperzy Salixa wymyslili Sourcery - aby ukryc kompilacje przed uzytkownikiem. Kompilacja ze zrodel ma niewatpliwie swoje zalety - ale nie zawsze jest mozliwa.
Cytat
To chyba mało jest użytkowników Slackware,
Zawsze sie miesci w pierwszej dziesiatce. Do Slackware'a trafia wielu hopperow - skacze po dystrybucjach - i w koncu znajduja to cos w Slackwarze.
Cytat
Slackware serio uprawia tutaj Debiana
nie sadze aby jakikolwiek debianista zgodzil sie, ze istnieje podobienstwo pomiedzy Debianem i Slackware'm
Cytat
mając tak małe zasoby i repo, to jeszcze gorzej świadczy o tej dystrybucji.
nie wiem o co chodzi z tym repo: ile tysiecy aplikacji zamierzasz uzywac? Ale jasne sa osoby, ktore z ciekawosci beda instalowac setki paczek aby co sie przekonac co to jest.
Cytat
4. No właśnie jest jeden Patrick i bez niego Slackware nie ma, a też piszesz mi o tym, żeby nie polegać na Alienie. No tak, tylko tak samo nie powinno się polegać na Patricku.
Byc moze mianuje nastepce ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum