Dystrybucje Linux > Slackware

Slackware- nowinki

(1/7) > >>

hobbysta:
Wszyscy z niecierpliwosca juz czekaja na kolejne wydanie Slackware - najwazniejsze obecnie pytanie to czy Plasma 5 zastapi w nowym wydaniu KDE 4. Opinie sa zdecydownie podzielone - podstawowy zarzut, jest taki ze Plasma 5 jest 'ciezka' - z drugiej strony KDE 4 nie ma aktualizacji juz od blisko 2 lat - czyli jakby projekt juz umarl.

robson75:
KDE 4 to już zimny trup, od dawna.

pavbaranov:
@hobbysta - KDE4 oraz Qt4, na którym jest oparte ostatnie swoje wydanie miało w roku 2014, a ostatnie poprawki w ogóle otrzymało 2 lata temu i od tej chwili nic z KDE4 nie jest już wspierane ze strony KDE jak i Qt. Jeśli w Slackware przejmą kod obu - to niech robią Slackware z KDE4. Inaczej to nabijanie ludzi w butelkę.
Czy Plasma jest "cięższa" od KDE4? Cóż tak mógł napisać ktoś, kto wyłącznie zna Plasma 5 ze słyszenia. Jest o niebo "lżejsza" (jakby to miało jakiekolwiek znaczenie).

hobbysta:

--- Cytat: pavbaranov w Czerwiec 02, 2019, 01:24:55 pm ---Czy Plasma jest "cięższa" od KDE4? Cóż tak mógł napisać ktoś, kto wyłącznie zna Plasma 5 ze słyszenia. Jest o niebo "lżejsza" (jakby to miało jakiekolwiek znaczenie).

--- Koniec cytatu ---
Nie zgadzam sie. Na moim kompie bylem w stanie uruchomic KDE 4 w Knoppixie w wersji Live - w ostatnim Knoppixe 8.2 moge uruchomic Gnome - ale Plasma 5 juz nie. Zamula straszliwie. Poza tym zdaje sie, ze Qt 5 rowniez dozywa starosci - i trzeba bedzie przeniesc cala Plasme na kolejna wersje Qt 6.

pavbaranov:
Od końca. O ile się nie mylę, to Qt5 będzie z nami jeszcze bodaj co najmniej do 2021. Czy zatem "dożywa starości"? Wątpię. Druga rzecz, to "przenoszenie" wsystkiego na kolejną wersję Qt. Otóż w tym ostatnim przypadku Qt6 ma być niejako kontynuacją Qt5. Nie będzie tego typu rewolucji, jak z Qt3 na Qt4, czy na Qt5. Pewnie Qt6 równie dobrze mogłoby mieć kolejny numer wersji z serii 5.x i ludzie przestaliby się niepotrzebnie "jarać". Dodatkowo, jeśli spojrzysz na CMakeLists.txt paczek z KDE, to są one w dużej mierze przygotowane na Qt6. I to już od pewnego czasu.
Natomiast - jeśli nie możesz uruchomić na Knoppiksie Plasma 5, która tam muli, to miej pretensje do twórców tego OSa lub... do konfiguracji. Plasma 5 nie tylko, że ma zdecydowanie mniejszy apetyt na zasoby niż KDE4 (i GNOME3 również), to w porównaniu z pierwszymi wersjami znacznie się ten apetyt też zmniejszył. A używam jej już podaj 5 rok. Stąd też śmiem twierdzić, że jeśli ktoś obserwuje "ciężkość" Plasma 5, to problem leży bądź po stronie deweloperów OSa, z którym jest ona rozprowadzana, bądź - głównie - po stronie użytkownika, który po prostu ma ją wadliwie skonfigurowaną (zresztą wówczas praktycznie cały system).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej