Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Xubuntu , Lubuntu czy Ubuntu - Jak sprawdzić

Zaczęty przez Bult, Maj 28, 2019, 12:23:43 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bult

Witam
Mam w teorii wydawało by się dość proste pytanie ale nie znalazłem na nie odpowiedzi.
Jaką komendą jestem w stanie sprawdzić dokładną wersję systemu czy to Xubuntu czy Ubuntu czy Lubuntu mając dostęp tylko do terminala ?

robson75

Najprościej przez wpisanie neofetch lub screenfetch.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Teoretycznie: lsb_release Niemniej jednak najczęściej uzyskasz wówczas odpowiedź, że jest to Ubuntu. Zresztą w istocie praktycznie tak jest, bowiem całe "core" systemu to Ubuntu, a różnią się one jedynie środowiskami (w pewnym uproszczeniu). Zatem pewną podpowiedzią jest istnienie w systemie paczek *-desktop, gdzie za "*" występuje odpowiednio nazwa albo "dystrybucji", albo środowiska (tu niestety nie pamiętam dokładnie; raczej tego drugiego).

robson75

Ale przy komendzie neofetch lub screenfetch uzyskasz informacje jakie to jest DE, a mianowicie przy pozycji DE będziesz miał informacje jeżeli to jest Xubuntu to będzie Xfce, a jeżeli Lubuntu będzie to Lxde.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@robson75 - Jedno lub drugie trzeba doinstalować.
Wszystkie te rozwiązania mają jeden problem.
lsb_release - pokaże to co w lsb-release, na 99% będzie tu Ubuntu <WERSJA>
*fetche - pokażą natomiast aktywne środowisko; jeśli ktoś zatem zainstalował sobie Ubuntu, doinstalował Xfce4 i odpali to z neofetcha powiedzmy, to uzyska: OS - z lsb-release (Ubuntu), a środowisko zostanie odczytane jako xfce. Czy to Xubuntu? :)
Można jeszcze spróbować:
cat /etc/*release
Nic nie trzeba doinstalować (btw. chyba się pomyliłem i w Ubuntu jest os-release, a nie lsb-release).

Piotr_1988

inxi -S też wyświetla środowisko graficzne, ale trzeba doinstalować inxi.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

inxi jest w ogóle aplikacją typu "must have"; no chyba, że można zainstalować i-nex (niestety ostatnio jakby eloaders ma mniej czasu na rozwój tego; niemniej jednak aplikacja jest chyba, praktycznie skończona...

robson75

@pavbaranov
Odnośnie i-nex, jest również program gui, cpu-x, co prawda nie wyświetla on informacji o DE. Ale za to informuje o podzespołach kompa.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum