Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

instalacja Sparkyego CLI na dysku

Zaczęty przez RaM, Wrzesień 10, 2013, 05:33:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

RaM

zainstalowałem na dysku. instalator super wygodny, jednak dwie rzeczy mnie denerwują.

konieczność wybrania swap. w przypadku, gdy inna dystrybucja jest już na dysku swap nie jest widoczny. nie jest to problem, ale później trzeba ręcznie podmieniać uuid do swapa w pierwszej z dystrybucji.

druga rzecz, to grub. jak poprzednio. jeżeli już jest dystrybucja na dysku, to korzystam z zainstalowanego gruba. brak opcji wyboru instalacji/nieinstalacji gruba. niby nie problem, a męczy.

jako narzędzie jest super, a mc (kiedyś w czasach dosowskich był norton) - powalający. jeszcze tylko brak programów podobnych do chiwritera, word perfekta i kilku innych.

moim celem było zrobienie sobie takiej dystrybucji minimalnej sparky+mate. zainstalowałem mate-core. ale nie potrafię tego odpalić. jest może jakiś manual?

a jak sobie to wszystko wgram, zainstaluje, to jest możliwość zrobienia iso, by wgrać na drugim komputerze?pozdro,na marginesie, jak bym miał wiedzę, to sam chętnie napisałbym jakiś manual do tego, bo jest to bardzo użyteczne narzędzie.w uzupełnieniu. właśnie znalazłem temat na forum mate http://forums.mate-desktop.org/viewtopic.php?f=5&t=1506#p4197" class="bbcode_url">http://forums.mate-desktop.org/viewtopic.php?f=5&t=1506#p4197 i widzę, do którego miejsca doszedłem. w nocy doinstaluję resztę. jednak inne pytania nadal są aktualne.

pavroo

#1
Czy wraz z mate-core zainstalowałeś również jakiś menadżer logowania, np. lightdm?

Do zrobienia iso służy sparky-system-backup, jest w naszym repo.

Manual może być pomocny dla innych, jeśli masz chęć.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

RaM

#2
po mate zainstalowałem lightdm. on pociągnął xorga.odpaliłem i działa.mam teraz debiana testowego z mate. chciałem zainstalować network-managera i network-managera-gnome, ale ten ostatni chciał mi pociągnąć mnóstwo pakietów gnomeowych. teraz nie wiem jak system się łączy z siecią (nie mam żadnej ikonki, ustawiłem sobie na pasku aplet sieciowy mate i widzę połączenie). wcześniej zdefiniowałem ustawienia w ceni (w wersji bez pulpitu łączyłem się przez ceni i ustawienia pozostały). dodałem też iceweasela (w repo jest ostatnia, 23cia wersja).to jest dobra zabawa do zbudowania sobie odchudzonego systemu (na razie mam zainstalowanych ca 1150 pakietów). działa nawet stabilnie i bezproblemowo. system w zupełności wystarczający do codziennej domowo-biurowej pracy.jeszcze żebym z tego potrafił zrobić iso do zainstalowania na następnym komputerze (przetestuję podany powyżej program albo trzeba będzie powtórzyć procedurę).

pavroo

#3
Doinstaluj pakiet "sparky-backup-sys" i "sparky-remsu".

Uruchom program z menu-> System-> SparkyBackup-System, wybierz opcję "Backup".

Gotowe iso znajdziesz w katalogu /home/remastersys/remastersys/

Przed rozpoczęciem tworzenia iso upewnij się, że masz około 4-5GB wolnej przestrzeni na partycji domowej.

p.s.

Zamiast network-manager-gnome możesz zainstalować wicd.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

RaM

#4
dzięki za instrukcje. wieczorem jeszcze pogłówkuję. zainstalowałem całe mate z extrasami, na razie system wygląda tak

http://i.minus.com/ibyugl0dUpU7Bz.png" class="bbcode_url">http://i.minus.com/ibyugl0dUpU7Bz.png

jeszcze paru rzeczy brakuje, ale nie jest źle  8-) .uzupełnienie (18.09)

trochę jeszcze doinstalowałem. ale w zasadzie, to koniec. zabawa fajna, bo widać zależności między poszczególnymi grupami oprogramowania. a przy okazji można sobie zrobić wycieniowany system na miarę (dla tych, dla których ważne są liczby, 64 bitowy sparky w spoczynku bierze poniżej 200 MB ramu)http://i.minus.com/iuUUx0HnpNw9S.png" alt="iuUUx0HnpNw9S.png" class="bbcode_img" />spojrzałem na repozytoria i zastanawia mnie, dlaczego w sparky'm są one tak pomieszane. jessy i sid. zawsze uczyłem się, że powinno być homogenicznie (chyba coś przeoczyłem, a chciałem mieć Debiana testowego, bo stabilnego używam w http://pointlinux.org/" class="bbcode_url">http://pointlinux.org/, a sida w http://semplice-linux.org/" class="bbcode_url">http://semplice-linux.org/).jak by ktoś chciał eksperymentować, służę pomocą.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum