Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

HP DV6700 - instalacja Ubuntu

Zaczęty przez sebekoo, Maj 21, 2019, 09:40:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sebekoo

Witam.
Mam starego laptopa HP DV6700 model dv6940. Chcę zainstalować ubuntu 18.04 LTS niestety nie mogę.
Problem jest w samym uruchomieniu instalatora z pendriv-a.
BIOS startuje, wybieram boot z pendriv-a ENTER i "mruga" tylko kursor. Nic więcej się nie pojawia.
Sprawdziłem pena na innym PC (stacjonarnym) i tam startuje ubuntu.
Sam BIOS jest ubogi w jakieś opcje zmian bootowania (UEFI brak)
Fabrycznie zainstalowana była VISTA.

pavbaranov

Się tak głupio spytam: BIOS w ogóle ma opcję bootowania systemu z pendrive na USB? Ustawiłeś mu takie właśnie?

sebekoo

#2
Tak, taką możliwość ma i tak ustawiłem, Mogę też przez F9 wybrać źródło botowania
W sumie jest napis Hard Drive USB

sebekoo

Jednak z pendriv-a nie czyta z dysku USB ruszyła instalacja.

pago

Jakiego programu użyłeś do utworzenia bootowalnego pendrive? Jaki jest system plików na pendrive?

sebekoo

unetbootin - tym tworzyłem.
System plików FAT32

pago

Jeżeli dobrze patrzę, to Unetbootin nie daje możliwości wyboru systemu plików. Kiedyś na swoim laptopie z Win 10 miałem problem, żeby uruchomić z pendrive Ubuntu 64 bit. Okazało się, że gdy wypaliłem Rufusem pendrive z NTFS, a nie z FAT, to Ubuntu uruchomiło się. Być może u Ciebie jest podobny problem?

sebekoo

Formatuje pod win na FAT32 następnie tworzę pod Unetbootin z ISO bootowalego pena.
Spróbuję tym Rufusem i NTFS

pavbaranov

Nie NTFS! Rufus i w nim wybór "dd". Możliwe jednak, że komputer w ogóle nie przewiduje jeszcze możliwości bootowania z pendrive'a.

sebekoo

#9
Szukam w tym Rufus powiązania z 
Cytat: pavbaranov w Maj 23, 2019, 10:29:08 AM
Rufus i w nim wybór "dd".
Może coś więcej, co to oznacza
Wersja Rufus 3.5.1497


Edit
Znalazłem. Gdy dam Start to pojawia się wybór DD


Edit
Z opcją DD mogę uruchomić instalacje z pendriva

Dziękuje za pomoc.



Drugie pytanie
Po instalowaniu ubuntu - bez podłączonego internetu nie działa wifi. Musze przewodem podpiąć się i zainstalować sterowniki własnościowe.
Czy jest opcja pobrania na penadriva  i zainstalowania sterowników z konsoli?

pavbaranov

1. Niektóre sterowniki są w jakimś katalogu na ISO - musisz przeglądnąć, bo ja już nie pamiętam.
2. Co oznacza: pobranie na pendrive i zainstalowanie z konsoli? Na "inny" pendrive"? Tak. Dodać do pendrive'a powstałego przez Rufus/dd - nie.

sebekoo

ad.1 one są jakoś oznaczone np: driver/lib czy coś w tym stylu ?
ad.2 Pobranie na "inny" pendrive i instalacja samych sterowników z konsoli
Znalazłem strone https://launchpad.net/ubuntuSą jakieś inne strony jeszcze ?

pavbaranov

ad. 1 Chodzi o sterowniki na ISO? Nie mam Ubuntu - musisz spytać kogoś kto korzysta, bądź znaleźć info w sieci (bo na pewno jest).
ad. 2. Te sterowniki są dostępne na stronie z paczkami dla Ubuntu packages.ubuntu.com bodaj. Przynajmniej duża ich część. W pierwszej kolejności musisz po prostu poznać typ chipstetu. Sugeruję programik inxi, choć uzyskasz informację również przez lspci lub lsusb (w zależności od tego, na jakim złączu jest karta).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum