Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Nie włącza się instalacja Lubuntu 18.10 z pendrive'a

Zaczęty przez Wabi, Maj 13, 2019, 05:38:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wabi

Próbuję na Windows XP zainstalować Lubuntu 18.10 z pendrive'a, na którym nagrałem plik przez UNebotein, ale komputer cały czas uruchamia Windowsa. Gdy próbuję to zrobić na innym komputerze, to się udaje.

LinGruby

a czy ten komp z XP ma opcję w bios coby odpalał peny z systemem do zainstalowania?
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Wabi


Piotr_1988

A w jaki sposób włączasz komputer? Przy starcie wchodzisz w bios i wybierasz, z czego ma wystartować.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Wabi

Próbowałem przez Boot Menu wybierać po kolei wszystkie USB, ale tak, jakby nic nie widziało.

TataPingu

Cytat: Wabi w Maj 13, 2019, 10:09:51 PM
Próbowałem przez Boot Menu wybierać po kolei wszystkie USB, ale tak, jakby nic nie widziało.

To spreparuj sobie DVD (live), bo często w starszych kompach (a chyba nie należy do najnowszych, jeśli masz na nim XP), pomimo, iż w BIOSIE była taka możliwość (start z USB), to i tak nie funkcjonowało to prawidłowo (za stary "standard" - USB 1.2, a potrzebujesz co najmniej USB 2.0)

kszyhus

Można jeszcze spreparować płytkę PLOP Boot manager z którego wybierzesz Pendrive USB z systemem do instalacji:
https://www.plop.at/en/bootmanager/download.html
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

pavbaranov

Cytat: Wabi w Maj 13, 2019, 10:09:51 PM
Próbowałem przez Boot Menu wybierać po kolei wszystkie USB, ale tak, jakby nic nie widziało.
A jakie to możliwości (rozumiem, że mówimy o BIOSie)? Jakie masz w ogóle (w BIOS) możliwości bootowania systemu?

Wabi

#8
CD, USB-HDD, USB-FDD. Co to znaczy spreparować płytkę?

TataPingu

Cytat: Wabi w Maj 16, 2019, 02:15:36 PM
Co to znaczy spreparować płytkę?
:D
- po prostu, zamiast startowego (botowalnego) USB, zrób startowy DVD z obrazu ISO

pavbaranov

@Wabi - O ile pamiętam, bo pamięć bywa mocno ulotna, to BIOS Twojego komputera nie obsługuje możliwości wystartowania jakiegokolwiek systemu podłączonego do USB, który nie jest albo zewnętrznym dyskiem typu HDD, albo dyskietką (FDD). Jeśli nadto masz w systemie czytnik płyt CD a nie DVD, to w przypadku Lubuntu możesz mieć problem, bowiem rozmiar ISO tej dystrybucji przekracza maksymalną pojemność płyty CD-ROM (ok. 700MB). W takim przypadku masz trzy możliwości:
1. albo znaleźć inną dystrybucję, której rozmiar jest poniżej 700MB (i niestety takich bardzo mało),
2. wykorzystać jakiś netinstall (musisz mieć wówczas połączenie sieciowe, które będzie obsługiwane przez live-iso, najlepiej i najpewniej po kablu),
3. dokonać upgrade'u BIOSu (o ile to możliwe, przy czym nie istnieje 100% pewność, że nie ucegli to komputera w ogóle; stąd proponuję rozwiązania 1 lub 2).

kszyhus

No i jeszcze tak jak napisałem wyżej, wystartować komputer z płytki z "PLOP" i wtedy wybrać urządzenie z którego zbotujesz system do instalacji z pendriva umieszczonego w USB.
Nie trzeba mówić tsza, lecz tsza mówić trzeba.

Fibogacci

#12
Ja używam PLOP (menu wyboru różnych nośników do rozruchu), który jest w zestawie narzędzi na płycie Hiren 15.2 (jeden z moich komputerów nie ma w BIOS uruchamiania z USB, a napęd jest CD).


Ja mam tę starszą wersję, CD (uruchamia się na 32bit komputerach):
https://www.hirensbootcd.org/hbcd-v152/

Nowsza wersja jest tutaj, ale to już jest DVD (i to już jest x64):
https://www.hirensbootcd.org/download/

Można zrobić płytkę tylko z PLOP, ale polecam zapoznać się z Hiren. Może się przydać do innych rzeczy związanych z komputerem.

Wabi

Udało się zainstalować. Wystartowało z DVD, ponieważ to jest napęd DVD. Dziękuję wszystkim za pomoc.

lami07

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum