Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja na dysku przenośnym pod jeden komputer

Zaczęty przez mazak32, Maj 07, 2019, 01:56:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Ale Kolega Mazak uparł się na instalację na zewnątrz, ma mu służyć na innych komputerach jako własny system, nie udostępniany jako gościowi, nie tylko w domu jako domowy ...

MSki

A jak się taki system (przykładowo MX) zainstalowany na penie/zew. HDD będzie uruchamiał/zachowywał w przypadku podpięcia urządzenia na którym i za pomocą którego (np. laptop) ta instalacja się odbyła, gdy pen/zew. HDD podepniemy do laptopa który posiada inna specyfikację sprzętową ?

ciubaka

U mnie to działało jak wgrywałem na pena różne dystrybucje przez firmowego della z i3 i odpalałem na starym lenovo oraz nowiutkim hp z amd. Niezależnie czy  w wersji 32 czy 64 bit. Oczywiście pod warunkiem że zadziałało na tym dellu, bo te dystrybcje które na nim nie poszły nie chodziły i na pozostałych laptopach. Na przykład wszystkie okołomandrivowe. Tyle że większość zamulała, to muszą być specyficzne dystrybucje do obsługi z zewnętrznej pamięci, te które łatwo ładują się do RAM albo  niewiele RAM wymagające do poprawnej obsługi.

TataPingu

Cytat: ciubaka w Maj 08, 2019, 12:22:58 PM
Ale Kolega Mazak uparł się na instalację na zewnątrz, ma mu służyć na innych komputerach jako własny system
No cóż, że on się "uparł", czy tak by chciał, nie znaczy, że ma to sens, czy w ogóle jest wykonalne...
- jeśli tak chce, to niech się bawi....

Ciekawy jestem po ilu próbach zrezygnuje...?
Abstrachuję już od tego, że przy okazji tych jego "zabaw" może prędko pozbyć się dotychczasowych rzeczy...
- weź pod uwagę, że nie ma zbyt wielkiego doświadczenia z linuksem....

ciubaka

Ja mam i nie to że zrezygnowałem, bo mam. Ale nie używam, bo faktycznie nie mam po co, mam przecież kompa z czterema innymi pełnymi linuxami :-)
Mam "do mania" trzy peny - Knoppixa, Q4OS i LxPup. Jestem ich posiadaczem, bo nie użytkownikiem :-)

mazak32

Ogólnie z pomocą kolegi @Fibogacci ogarnąłem wszystko co w moim stanie wczorajszego wieczoru mnie ubawiło 😁😂
A więc tak : Lajwa (liva) wbiłem (zainstalowałem) na pendku i jest to wersja która nie zapisuje zmian a więc od nowa cały czas idę, ale w sumie nie chodziło o to a wyszło lepiej niż zamierzenia 😉
Na dysk zewnętrzny zawitał kolega eMiX z tym że najpierw podzieliłem dysk na partycje gdzie na mx'a zostawiłem 18 (chyba ponad 20 jest ograniczenie, ale byłem w niezłym ratuszu więc tylko kojarzę że tak kolega Fibagocci tak mówił) dodatkowo zostawiłem 50gb dla plików które mogę otwierać tylko w linuxie a reszta została w ntfs'ie. Niestety podczas instalacji z liva zaznaczyłem aby grub poszedł na dysk z windą ale i to ogarnę jak będę mógł usiąść na złomku 😊
W każdym bądź 4azie wszystko hula jak talala i mnie się podoba takie rozwiązanie, a ewentualne problemy po aktualizacjach będę rozwiązywał reinstalką.....na zapas nie będę się martwić 😉😁
Niemniejednak dziękuję wszystkim za pomoc, a ewentualne dodatkowe pytania będę zamieszczać i oczywiście czytać forum aby dotrzeć do celu jaki sb założyłem 😊
Pozdro ✌️

lami07

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

ciubaka

Faktycznie do celu trochę daleko. Skoro gruba masz na dysku z windowsem to równie dobrze mógłbyś mieć tam cały system linux - przynajmniej by działał po ludzku.
A tak wyszła proteza - masz linuxa na zewnętrznym dysku i gruba w komputerze - znaczy że będziesz go mógł obsłużyć go tylko z poziomu tego komputera, a chciałeś go mieć przenośnego. Na dokładkę będziesz miał ograniczenia szybkościowe z powodu złącza usb.
No i masz linuxa na pedrive, ale  w wersji live, czyli takiego do pooglądania jak on wygląda. Nic w nim nie zapiszesz.
Dobra rada - zrób to od nowa.
Pozdrowienia.

MSki

Ja instalowanie systemu na dysku HDD robiłem tak, a było to wtedy, kiedy jeszcze nie znałem innych metod "systemowych".
Dysk HDD uległ uszkodzeniu na skutek zbyt wysokiej temperatury procesora, a w starych lapkach Dell'a to się czasami zdarza, gdyż HDD jest fabrycznie montowany w niebezpiecznie bliskiej odległości od wylotu powierza z procesora.
Miałem iso Linuksa wypalone na DVD;
- uszkodzony HDD wyjąłem z lapka,
- podpiąłem przez USB zewnętrzny dysk HDD,
- płyta z iso w napęd i z Live system rozpoznaje dysk zewnętrzny na którym zainstalowałem go (wraz z Grub'em), oczywiście mogłem ręcznie zakładać partycję, ale zdałem się na automat, gdyz na szybko chciałem mieć używalny, a tymczasowy system.
- restart z podpiętym HDD, chyba nawet w Biosie nic nie zmieniałem i system wystartował bez żadnych problemów.

TataPingu

Cytat: MSki w Maj 09, 2019, 08:30:22 AM
Dysk HDD uległ uszkodzeniu na skutek zbyt wysokiej temperatury procesora, a w starych lapkach Dell'a to się czasami zdarza, gdyż HDD jest fabrycznie montowany w niebezpiecznie bliskiej odległości od wylotu powierza z procesora.

Niezależnie od tego, czy to Dell, czy inny producent, czy HDD "siedzi" blisko od źródła wys. temperatury, czy nie, przy wszystkich nośnikach danych typu HDD (SSD) powinno się jedną rzecz uwzględniać:
- t.j. "nie, czy w ogóle HDD "siądzie", tylko kiedy "siądzie"...

Fibogacci

Cytat: ciubaka w Maj 09, 2019, 07:36:23 AM
No i masz linuxa na pedrive, ale  w wersji live, czyli takiego do pooglądania jak on wygląda. Nic w nim nie zapiszesz.
Dobra rada - zrób to od nowa.

Ma w wersji Live, ale robionego Rufusem.

Jeśli sobie skombinuje drugiego pendriva i zrobi Live-USB spod MXa dedykowanym narzędziem - tzw. w pełni funkcjonalne Live-USB - będzie mógł uruchamiać tryb Persistence i wszystko będzie się zapisywało, będzie normalny przenośny system.

Takie Live-USB jest wtedy dwufunkcyjne - bez uruchamiania Persistence jest takie jak oryginalne, z uruchomioną opcją Peristence uruchamia się ze zmianami użytkownika.

Rufus umieszcza ISO korzystając z dd (jeśli dobrze myślę).

ciubaka

Fibo, to proponowałeś Mazakowi 07.05, ale nie posłuchał :-(

Fibogacci

Cytat: mazak32 w Maj 08, 2019, 10:14:35 PM
Na dysk zewnętrzny zawitał kolega eMiX z tym że najpierw podzieliłem dysk na partycje gdzie na mx'a zostawiłem 18 (chyba ponad 20 jest ograniczenie, ale byłem w niezłym ratuszu więc tylko kojarzę że tak kolega Fibagocci tak mówił) dodatkowo zostawiłem 50gb dla plików które mogę otwierać tylko w linuxie a reszta została w ntfs'ie.

Nie do końca się może zrozumieliśmy, albo ja nieprecyzyjnie napisałem.

20 GB (jeśli ja dobrze pamiętam, a chyba dobrze) to obecny limit dla systemu plików w trybie Persistence na Live-USB (w MX, antiX).

Przy instalacji MX tradycyjnej/normalnej na dysku, nie ma takiego ograniczenia co do wielkości partycji.

Ja mam u siebie 44GB na laptopie (root + home).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum