Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux na KIANO SlimNote 14.2 w 2019 roku ?

Zaczęty przez debbixon69, Maj 02, 2019, 05:30:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

debbixon69

Witam Was drodzy linuxowicze :D

Z racji coraz większych wymagań systemowych Windowsa 10 (majowa aktualizacja), rozważam poważną przesiadkę na linuxa.

Powiedzcie mi, którą z wymienionych dystrybucji linuxa powinienem wybrać ?

1.) Manjaro z LXDE
2.) Siduction z LXDE
3.) Ubuntu MATE
4.) Kubuntu
5.) MX Linux
6.) Knoppix
7.) Q4OS

Z góry dziękuję za pomoc :) 
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

pavbaranov

Obawiam się, że cokolwiek będzie Ci trudno. Sprawdź sobie w necie info nt. osób, które próbowały to zrobić. Nie wiem, czy to dokładnie ten model, ale było nieco tekstów o problemach.

Spośród wymienionych na pewno nie:
- Siduction (to jest Debian Sid + nieco zmian; jeśli w życiu nie miałeś linuksa - zapomnij)
- Kubuntu (bo aby to rozsądnie działało na takim komputerku, konieczny jest spory tuning)
- o Manjaro nie będę się wypowiadać - jeśli już coś archowego z lekkim środowiskiem, to bliżej Archa i sporo takich, które będą jeszcze "zapas" sprzętowy mieć,
- Knoppix i Q4OS zostawiłbym w spokoju.
Rozważ sobie również któreś Sparky (z LXQt bądź LXDE), jak również jeszcze bardziej "lajtowe" dystrybucje.
W pierwszej kolejności jednak zwróć się do wyszukiwarek i przeszukaj, czy na pewno na KIANO da się w ogóle cokolwiek innego zainstalować oprócz systemu, który tam jest.

Fibogacci

#2
Cytat: debbixon69 w Maj 02, 2019, 05:30:15 PM
Witam Was drodzy linuxowicze :D

Z racji coraz większych wymagań systemowych Windowsa 10 (majowa aktualizacja), rozważam poważną przesiadkę na linuxa.

Powiedzcie mi, którą z wymienionych dystrybucji linuxa powinienem wybrać ?

1.) Manjaro z LXDE
2.) Siduction z LXDE
3.) Ubuntu MATE
4.) Kubuntu
5.) MX Linux
6.) Knoppix
7.) Q4OS

Z góry dziękuję za pomoc :)

Dobrym rozwiązaniem jest szybkie sprawdzenie czy dystrybucja uruchomi się z Live-USB i czy w ogóle się uruchomi. Pobranie ISO i wykonanie Live-USB na pendrive jest w miarę szybkie.

Do przeniesienia pliku ISO na pendrive często na Windowsa poleca się program Rufus https://rufus.ie/.

Ja polecam (bo używam) MX Linux, ale przetestuj pierwszą trójkę (zrób sobie Live-USB) z distrowatch.com czyli jeszcze Linux Mint i Manjaro.

Testować możesz wiele, ale czas bywa ograniczony.

debbixon69

Cytat: pavbaranov w Maj 02, 2019, 07:24:10 PM
Obawiam się, że cokolwiek będzie Ci trudno. Sprawdź sobie w necie info nt. osób, które próbowały to zrobić. Nie wiem, czy to dokładnie ten model, ale było nieco tekstów o problemach.
Był tu kiedyś wątek jak zainstalować linuxa na kiano, więc izi

Cytat
Spośród wymienionych na pewno nie:
- Siduction (to jest Debian Sid + nieco zmian; jeśli w życiu nie miałeś linuksa - zapomnij)
Korzystałem z Siductiona na maszynie wirtualnej i było git. Skąd założenie, że nie miałem w życiu linuxa ? XD
Cytat
- Kubuntu (bo aby to rozsądnie działało na takim komputerku, konieczny jest spory tuning)
myślę, że na 2 GB RAM'u nie powinno chodzić tak tragicznie :P
Cytat
- o Manjaro nie będę się wypowiadać - jeśli już coś archowego z lekkim środowiskiem, to bliżej Archa i sporo takich, które będą jeszcze "zapas" sprzętowy mieć,
To Manjaro nie jest archowe ? XD A co to znaczy ""zapas" sprzętowy mieć" ?
Cytat
- Knoppix i Q4OS zostawiłbym w spokoju.
A ja nie, Knoppixa wspominam dobrze, bo ta dystrybucja niejednokrotnie uratowała mi tyłek, a Q4OS to ciekawa lekka dystrybucja i  tyle :P
CytatRozważ sobie również któreś Sparky (z LXQt bądź LXDE), jak również jeszcze bardziej "lajtowe" dystrybucje.
Jak Sparky, to tylko na LXDE, LXQt wygląda jak niedopracowana nakładka na Openboxa.
CytatW pierwszej kolejności jednak zwróć się do wyszukiwarek i przeszukaj, czy na pewno na KIANO da się w ogóle cokolwiek innego zainstalować oprócz systemu, który tam jest.
OK, dzięki :)
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

debbixon69

Cytat: Fibogacci w Maj 03, 2019, 11:56:52 AM

Dobrym rozwiązaniem jest szybkie sprawdzenie czy dystrybucja uruchomi się z Live-USB i czy w ogóle się uruchomi. Pobranie ISO i wykonanie Live-USB na pendrive jest w miarę szybkie.
To wiem XD Nieraz tak robiłem :P
Cytat
Do przeniesienia pliku ISO na pendrive często na Windowsa poleca się program Rufus https://rufus.ie/.
Wolę Unetbootin ;)
CytatJa polecam (bo używam) MX Linux, ale przetestuj pierwszą trójkę (zrób sobie Live-USB) z distrowatch.com czyli jeszcze Linux Mint i Manjaro.
MX Linux spoko, tylko te XFCE, nie lubię go za bardzo, ale paradoksalnie najlepsze XFCE z jakiego kiedykolwiek korzystałem.
Jeśli chodzi o Linux Minta, to spoko pomysł, ale z MATE, Cinnamon mi się nie podoba.
A z Manjaro podobnie jak z Linux Mintem, ale wolę Manjaro z LXDE.
CytatTestować możesz wiele, ale czas bywa ograniczony.
??? XD Mnie czas nie ogranicza XD
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

Fibogacci

Cytat: debbixon69 w Maj 03, 2019, 03:55:54 PM
To wiem XD Nieraz tak robiłem
Wolę Unetbootin ;)
??? XD Mnie czas nie ogranicza XD

Tak pisałem, bo trudno poznać czy ktoś początkujący czy nie ;)

Co do innych środowisk graficznych, można doinstalowywać preferowane, ludzie tak robią.

Jakieś domyślne zawsze musi być.

pavbaranov

Zostawiłbym po prostu każde współczesne DE, które oferuje sporo, ale też ma/może mieć i spore wymagania. 2GB to bardzo mało jak na potrzeby np. GNOME czy obecnego KDE, zwłaszcza w wydaniu Kubuntu. Jeśli potrafisz sobie jednak ustawić KDE tak, by nie było tak rozbuchane jak w Kubuntu, to samo DE nie powinno mieć większych wymagań od np. XFCE, czy MATE (raczej nawet mniejsze). Trzeba jednak wiedzieć jak. Na KIANO po prostu nie porywałbym się z Kubuntu.

Manjaro jest tak samo "archowe", jak "debianowe" jest Ubuntu. Nie jeden raz pisałem, co mnie w Manjaro boli i dlaczego uważam je za jedną z gorszych dystrybucji, jakie istnieją. Tu wystarczy: ja - nie polecam. A ów "zapas" sprzętowy oznaczał jedynie, że są takie np. dystrybucje, jak choćby Obarun, oparte o OpenBox, które na takim komputerku powinny dawać "duży zapas" jeśli chodzi o zasoby, które są do dyspozycji aplikacji, a nie samego systemu.

debbixon69

Cytat: pavbaranov w Maj 03, 2019, 04:24:44 PM
Zostawiłbym po prostu każde współczesne DE, które oferuje sporo, ale też ma/może mieć i spore wymagania. 2GB to bardzo mało jak na potrzeby np. GNOME czy obecnego KDE, zwłaszcza w wydaniu Kubuntu.
Nie lubię GNOME, bo GNOME to gówno i jest brzydkie. Wyjątkiem jest Antergos, na którym GNOME wygląda ładnie. KDE Plasma nie jest aż takie ociężałe, bez przesady XD
CytatJeśli potrafisz sobie jednak ustawić KDE tak, by nie było tak rozbuchane jak w Kubuntu, to samo DE nie powinno mieć większych wymagań od np. XFCE, czy MATE (raczej nawet mniejsze). Trzeba jednak wiedzieć jak. Na KIANO po prostu nie porywałbym się z Kubuntu.
W sumie to KDE średnio mi się podoba, ale nie wykluczam dystrybucji z tym środowiskiem. :)
CytatManjaro jest tak samo "archowe", jak "debianowe" jest Ubuntu. Nie jeden raz pisałem, co mnie w Manjaro boli i dlaczego uważam je za jedną z gorszych dystrybucji, jakie istnieją.
A ja lubię Manjaro, jedyna niedebianowa dystrybucja którą ogarnąłem.
CytatTu wystarczy: ja - nie polecam.
A ja polecam manjaro początkującym, a jak manjaro przestanie być atrakcyjne dla użytkownika, to zmieni dystrybucję i tyle ;) Nie ma najlepszej/najgorszej dystrybucji linuxa.
CytatA ów "zapas" sprzętowy oznaczał jedynie, że są takie np. dystrybucje, jak choćby Obarun, oparte o OpenBox, które na takim komputerku powinny dawać "duży zapas" jeśli chodzi o zasoby, które są do dyspozycji aplikacji, a nie samego systemu.
Aha, ok :)
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

KacperCL

Ciężko z linuxem, system to da się zainstalować, ale jest maloużywalny, gdyż touchpad przestaje reagować, sam z tym walczę.

debbixon69

Cytat: KacperCL w Maj 05, 2019, 04:21:03 PM
Ciężko z linuxem, system to da się zainstalować, ale jest maloużywalny, gdyż touchpad przestaje reagować, sam z tym walczę.

Ja używam myszki, więc touchpad nie będzie problemem
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

LinGruby

Cytat: debbixon69 w Maj 03, 2019, 03:43:00 PM
...
To Manjaro nie jest archowe ?
...

A ja powiem tak dalej mu do Arch'a niż np: Archman, Arcolinux gdzie blokujesz ich repo i masz prawie czystego Arch'a
( no trzeba się jeszcze pozbyć motywów bo głównie to jest od nich, i mała kosmetyka i dopiero wtedy będzie czysty Arch )

Z Manjaro teraz już tak łatwo nie pójdzie z dużą rozbieżności w pakietach i dość spore opóźnienia w niektórych etc. itp.

ot tyle ;)

a co do Kiano fajny sprzęcik ale jak jakiś czas temu szukałem czegoś dla kumpla to poległem ( albo jednych sterów brakowało albo drugich ) może dla siebie to coś bym spłodził ale nie pamiętam już co i jak...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Albedo 0.64

Kolego debbixon69, tak na prawdę, to ty powinieneś nam powiedzieć co ci się udało zainstalować na Kiano i jak to zrobiłeś. Ten, kto nie posiada takiego sprzętu, nie jest w stanie udzielić ci prawidłowej odpowiedzi. Wypróbuj instalacje wszystkich dystrybucji ze swojej listy a jeśli to nie da zadowalającego rezultatu, idź dalej. Powiadom nas o wynikach, może komuś się to kiedyś przyda.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

funn

#12
Wiem, że opis jest do SlimNote, ale może tak samo jak w SlimStick wymagany jest 32 bitowy bootloader. Kiedyś udało mi się zainstalować Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu za pomocą tego skryptu isorespin.sh. Wystarczyło tylko zainstalować te pakiety:
sudo chmod 755 /usr/local/bin/isorespin.sh

sudo apt -y install bc curl losetup ip isoinfo mkdosfs mksquashfs rsync
sudo apt -y install unsquashfs unzip wget xargs xorriso

Pobrać jakieś iso *buntu i stworzyć nowy obraz z 32 bitowym bootloaderem. Piszę tu o 64 bitowej dystrybucji, a zresztą nawet 32 bitowa dystrybucja nie ruszy na mini urządzeniu bez tego skryptu. Teraz nie mam już Xubuntu jako głównego systemu(używam innej dystrybucji) i wyskakują mi jakieś błędy z xorriso przy tworzeniu bootowalnego obrazu. Z live CD Mint 19.1 i Xubuntu 19.04 też nie udało mi się utworzyć. Autor tego skryptu pisze w komentarzach, że trzeba go uruchamiać z zainstalowanego systemu Ubuntu, Xubuntu itp.
http://www.linuxium.com.au/how-tos

A tutaj jeszcze facet stworzył specjalny obraz iso Archa do takich mini urządzeń.
https://medium.com/@emerino/archlinux-on-the-lattepanda-32-bit-efi-bootloader-cba651b661fd

debbixon69

#13
Jakiś niecały rok temu, bo jeszcze w 2021 zainstalowałem na tym kiano debiana z lxde + pakiety non-free i powiem wam, że debian w tej konfiguracji spełnia swoje zadanie.

Ten lapek z gównolitu zyskał drugą młodość, trochę czasu mi to zajęło, żeby ogólnie zabrać się za to i powiem wam, że było warto.

Teraz piszę ten post z tego laptopa, z debianem na pokładzie.

Proces instalacji przebiegł bardzo prosto, bo poszedłem na łatwiznę, pobrałem iso debiana live z lxde i pakietami non-free, wgrałem rufusem na pena i przeprowadziłem instalację w trybie graficznym, bo skoro to był gotowiec, to po co się męczyć ?
Kupiłem sobie przejściówkę z USB na RJ-45, żeby mieć internet po kablu i żeby mieć pewność, że instalacja przebiegnie pomyślnie.

Tak, dopiąłem swego, mam distro debianowe na tym piździku w konfiguracji takiej jakiej chcę i jestem z tego dumny.

I jakby ktoś  kiedyś zapytał, jaki linux na gównosprzęt w 2019, 2020, 2021, 2022, czy 2023 roku, to moja odpowiedź brzmi: Debian z LXDE, koniecznie z pakietami non-free.
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

Zobacz najnowsze wiadomości na forum