Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dla początkujących - Fedora czy Ubuntu?

Zaczęty przez xarx, Czerwiec 08, 2022, 06:33:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

sovtware

#15
Cytat: pavbaranov w Lipiec 11, 2022, 07:12:54 PMŻaden Debian. Dlaczego? Bo z tak starym oprogramowaniem nowego użytkownika szlak nagły zaraz trafi. Jedyne co będzie miał takie samo do d*** jak w przypadku MS to podejście devów.

Z logicznie rozwijanych systemów, gdzie nie ma takich - dla nowego użytkownika - problemów z zamkniętymi kodekami itp. jak w Fedorze (bo inaczej ją bym polecił), to OpenSUSE.

Nie wiem Kolego z kąd takie zdanie o Debianie z Twej strony jak i gdzieś indziej że Debian jest trudny dla początkujących ... nie trawi szlak nikogo jeżeli będzie chciał mieć system stabilny i mocy a moim zdaniem na Stable jest mniej problemów jak nie ma ich wcale w porównaniu to Testing jeżeli chodzi o sterowniki można zainstalować płytę firmware która w moim przypadku na moim ASUS działa lepiej niż zwykła płyta i nie zawsze nowsze programy działają lepiej od starszych co starsze oprogramowanie mi w niczym nie przeszkadza a działają lepiej od nowszych a jak piszesz że Debian nie ponieważ ma stare oprogramowanie to może poleć Archa co ma najnowsze oprogramowanie i nie raz są jakieś problemy ? co faktycznie początkujący beż Nas nie poradzi sobie pozdrawiam

wiem że temat zamknięty lecz musiałem napisać swoje zdanie 

a dlaczego wolę Debiana od Ubuntu ponieważ Ubuntu wymusza instalacje Snap a Debian ma same Apt

PomPom

Nie chodzi o wiek programu, a kwestię poprawek błędów innych, niż te bezpieczeństwa. Błąd w Debianie stable zostanie już raczej do końca życia tego wydania.
Inna sprawa, że jak popatrzeć na powodu niechęci do Windowsa, to statyczne systemy zdecydowanie wygrywają - mało się dzieje, nic się nie zmienia; robisz swoje, wyłączasz. Kiedyś byłem do Debiana zrażony, ale teraz uważam, że jest spoko. Może niekoniecznie bym go polecił, bo nie polecałbym Linuxa wcale, ale ten system ma swoje zastosowania.

Cytat: sovtware w Wrzesień 10, 2022, 02:55:56 AMa dlaczego wolę Debiana od Ubuntu ponieważ Ubuntu wymusza instalacje Snap a Debian ma same Apt
Nie jestem entuzjastą argumentu "bo jest inaczej niż na X". Pomiędzy tymi systemami jest więcej różnic niż snap, chociażby kwestia tego pozostawiania błędów.

Tej części o firmware nie rozumiem, ale powiem, że Debian dopiero niedawno postanowił coś z tym zrobić i politykę zepchnąć trochę na dalszy plan, w końcu rozumiejąc, że niedziałający wolny system jest dużo gorszy od działającego nie do końca wolnego. Jakoś niedługo powinni w końcu uznać istnienie niewolnego softu i wrzucić pewne elementy do oficjalnego iso, żeby działały takie nowoczesne cuda techniki jak wifi.
myk byle jak jako tako

MSki

Na tytułowe pytanie "Fedora czy Ubuntu ?" dałem odpowiedź wskazującą na Ubuntu, ale jeśli chodzi o Debiana, to jednak Siduction.
Z Debianem zawsze miałem jakieś problemy, z Siduction-em nigdy żadnych ..mimo, że to rolling. Kolejne kernele wchodzą bez problemu, a po codziennych aktualizacjach system jest cały czas stabilny jak skała.

microsofter

#18
Cytat: PomPom w Wrzesień 10, 2022, 02:07:56 PMNie chodzi o wiek programu, a kwestię poprawek błędów innych, niż te bezpieczeństwa. Błąd w Debianie stable zostanie już raczej do końca życia tego wydania.
Na pewno? Od czego są kolejne kompilacje, 7.1, 7.2, 7.3 ... One powinny służyć usuwaniu błędów.

Cytat: sovtware w Wrzesień 10, 2022, 02:55:56 AMnie zawsze nowsze programy działają lepiej od starszych co starsze oprogramowanie mi w niczym nie przeszkadza a działają lepiej od nowszych
Elegancko napisane w temacie. Dodam świeży przykład z domowego podwórka. Miesiąc temu postawiłem nowy system, w wielu miejscach zrobiłem zamierzony krok do przodu (np. UFS -> ZFS). Chciałem przejść na Apache 2. A tu klops, okazało się, że w wersji 2, został usunięty tryb pracy inetd. Musiałbym korzystać z trybu standalone, który w moim przypadku jest bez sensu (mam małą stronkę z niewielkim ruchem). Marnowałoby mi tylko zasoby. Musiałem zostać na Apache 1. Nowsze nie zawsze znaczy lepsze.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

linux4ever

Debian+ flatpak oraz appimage i system będzie dość aktualny.

Najbardziej przydaje się płyta live ze sterownikami.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum