Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Migające okno przeglądarki

Zaczęty przez blondynka, Kwiecień 25, 2019, 10:08:45 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

#30
Cytat: blondynka w Kwiecień 30, 2019, 11:34:34 AM
Dalej i enter już zrobiłam kiedyś i wyfrunęło mi w kosmos 15lat i mam uraz psychiczny ;)
;D

Kolega @pavbaranov ma rację, "zabawa" ze sterownikami grafiki może się niedobrze skończyć dla systemu...

Również podzielam przypuszczenie, że zostały tam zainstalowane "komercyjne" sterowniki (ATI), a tych "pozbyć" się ciężko...
Dla testu, czy tak jest w rzeczywistości możemy zrobić coś takiego....
- otwierasz terminal i instalujesz:
sudo apt-get install firmware-amd-graphics
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install  xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install   xserver-xorg-video-amdgpu
sudo apt-get autoremove


Po zainstalowaniu, startujesz na nowo komputer i jeśli się nic nie zmieni, mamy pewność, iż są tam zainstalowane spreparowane sterowniki AMD...

pavbaranov

Cytat: ciubaka w Kwiecień 30, 2019, 12:07:05 PM
Polecam Ubuntu Mate skoro maszyna jest wiekowa, może to właśnie przycina Ci przeglądarki.
Najn! Zerknij na wynik inxi. Problem nie jest leży ani po stronie DE, ani po stronie przeglądarek.
Swoją drogą - w jakieś 5 minut można KDE ogarnąć tak, by jego zasobożerność wynosiła mniej więcej 50% MATE :)

@blondynka - IRC proponowałem z tej przyczyny, że jest tam nieco więcej osób niż ja, przy czym co najmniej część spośród nich ma debianowate dystrybucje (zwłaszcza na #linuxiarze.pl). Ja nie mam od kilku ładnych lat. Stąd niemal każda rzecz, która komuś na debianowatych po prostu "leży pod ręką" (np. jak w Debian/Kubuntu zechcieli sobie zmienić nazwę czegoś), to dla mnie poszukiwanie w internecie tych innych nazw, tylko po to, by Tobie podać.
I doprawdy - sorry - można być blondynką, brunetką, czy brunetem wieczorową porą w jednym bucie, ale nie jestem w stanie zrozumieć co może przerastać dostanie się na IRC z poziomu webchatu, który podałem, ale krótka instrukcja:
- w pole Nick - wpisujesz cokolwiek, abyśmy Ciebie rozpoznali, to najlepiej: blondynka
- w pole Channel - wpisujesz: linuxiarze.pl
- przechodzisz przez "nie jestem robotem"
i tyle.

@TataPingu - Nie, nie zostały zainstalowane "komercyjne" sterowniki, są otwarte, ale z jakiejś przyczyny nie bardzo chcą przejąć poprawną kontrolę nad GPU.
Odnosząc się do Twojej porady natomiast, to na pewno nie ma sensu instalować xserver-xorg-video-amdgpu. To jest sterownik wyłącznie dla GPU opartych o technologię GCN przy czym nadal jeszcze dla GCN=<2 jest to eksperymentalne i wymaga włączenia w kernelu oraz przesłania kernelowi podczas startu pewnych komend. Tu nie ma bladego sensu, bowiem GPU pochodzi bodaj jeszcze sprzed czasów Radeona :)
Nie pamiętam niestety po jakiego grzyba w Debianie wymyślono rozdzielenie sterowników na ati oraz na radeon. Kiedyś to miało sens, ale obecnie jest on jeden, no ale w Debianie wiedzą lepiej :D Proponowałbym instalować z osobna jeden - jeśli nie zadziała, to drugi. Oba obecnie @blondynka ma.
A tak, czy inaczej - dać mi tego, który ten burdel jej zainstalował!!! Piórka z ogona wyrwę :) Doprawdy trzeba być niezłym idiotą, by nie dokończyć instalacji/konfiguracji i w tym stanie oddać komputer "z systemem" komuś, kto kompletnie niczego nie ogarnia.

blondynka

Cytat: TataPingu w Kwiecień 30, 2019, 12:16:22 PM

- otwierasz terminal i instalujesz:
sudo apt-get install firmware-amd-graphics
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install  xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install   xserver-xorg-video-amdgpu
sudo apt-get autoremove


Po zainstalowaniu, startujesz na nowo komputer i jeśli się nic nie zmieni, mamy pewność, iż są tam zainstalowane spreparowane sterowniki AMD...
po pierwszym poleceniu sudo apt-get install firmware-amd-graphics
[sudo] hasło użytkownika joanna:
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Pakiet firmware-amd-graphics nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.

E: Pakiet firmware-amd-graphics nie ma kandydata do instalacji


Reszta zero doinstalowanych, coś wyleciało, idę reset.

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 30, 2019, 12:41:17 PM
....

Ogólnie zgoda, tylko, jeśli zainstaluje ten cały "niepotrzebny balast" nic się nie stanie, a jesteśmy w stanie w 100% sprawdzić, czy czasem nie brakowało jakiejś biblioreki, czy innej zależności...

Gdyby po takiej instalacji wszystko "zadziałało", to można potem po kolei wywalać to "zbędne"...

TataPingu

Cytat: blondynka w Kwiecień 30, 2019, 01:08:21 PM
E: Pakiet firmware-amd-graphics nie ma kandydata do instalacji

Mea culpa, powinienem podpowiedzieć (blondynce ;))
zrób jeszcze tak:

sudo apt-get update
sudo apt-get install firmware-amd-graphics


Jeśli pojawi się ten sam komunikat, to już nie wiem co tam "buntowcy" pokombinowali...

pavbaranov

No właśnie chcę jej wywalić te zbędne, a w zasadzie wszystkie. Niech się uruchomi na modesetting.

blondynka

Cytat: TataPingu w Kwiecień 30, 2019, 12:16:22 PM

sudo apt-get install firmware-amd-graphics
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install  xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install   xserver-xorg-video-amdgpu
sudo apt-get autoremove


Po zainstalowaniu, startujesz na nowo komputer i jeśli się nic nie zmieni, mamy pewność, iż są tam zainstalowane spreparowane sterowniki AMD...

Po restarcie pomogło :D

Bardzo dziękuję za pomoc i obawiam się, że to dopiero początek moich problemów.

Nauczona smutnym doświadczeniem jak mi się udało wywalić pakiety systemowe obiecuję konsultować co bardziej ryzykowne pomysły :) i będę wdzięczna jak ktoś mi podpowie jak zrobić 6 ekranów w formie kostki do gry.

pavbaranov

Jeden temat - jeden wątek, ale krótko - tych 6 ekranów nazywa się "kostka pulpitu". Musisz mieć ustawionych kilka. Używasz? :)

blondynka

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 30, 2019, 02:13:09 PM
Jeden temat - jeden wątek, ale krótko - tych 6 ekranów nazywa się "kostka pulpitu". Musisz mieć ustawionych kilka. Używasz? :)
Zdecydowanie ułatwia mi to życie. Przynajmniej kiedyś ułatwiało. Ale biorąc pod uwagę moje umiejętności chyba założę osobny wątek w tej kwestii ;)

blondynka

Zaktualizowałam pakiety, problem wrócił. Help.

pavbaranov

Jakie pakiety?
Może czas pomyśleć o normalniejszej dystrybucji? :)

blondynka

Cytat: pavbaranov w Maj 03, 2019, 04:03:57 PM
Jakie pakiety?
Może czas pomyśleć o normalniejszej dystrybucji? :)

te co system pokazywał jako aktualizację

a dystrybucja może i być normalniejsza o ile ktoś mi to fizycznie zainstaluje bo ja się boję jak jest ktoś chętny z Wrocławia to podjadę gdzie trza ;)

pavbaranov

@blondynka - Moja szklana kula mówi, że absolutnie nie mam dostępu do Twojego komputera, a wobec powyższego nie mam bladego pojęcia "co system pokazywał jako aktualizację".

Zostań przy Kubuntu. To był żart związany z tym, że gdy z niego przeszedłem na coś innego, to zobaczyłem ile problemów generuje samo distro. W tym przypadku Kubuntu.

blondynka

Szklana kula by mi się przydała bo ja też nie wiem i nawet nie wiem jak to sprawdzić. Mój błąd, że zamiast ubuntu z kde chciałam kubuntu bo się z nim nie umiem dogadać. Ubuntu jakoś mnie bardziej lubiło. Naprawdę będę wdzięczna jak ktoś mi fizycznie to zamieni. Albo będę musiała poprosić jakiś serwis o pomoc, bo mnie to przerosło.


pavbaranov

#44
Nie ma "Ubuntu z KDE". Jest Kubuntu, które wykorzystuje te same paczki "bazowe", ale ma inne środowisko od obecnego w Ubuntu GNOME.

EDIT:
Na początek - pokaż ponownie to, o czym już tutaj napisałem: https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3482.msg20449.html#msg20449
Zawartość ma być obecna, a nie ta sprzed kilku dni.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum