Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ubuntu czy Deepin [ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez lunatyk, Kwiecień 21, 2019, 09:17:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

#15
Cytat: PomPom w Kwiecień 22, 2019, 01:49:22 PM
NIE. LMDE to LMDE, a czysty Debian to czysty Debian. Nie ma po co na siłę mieszać nazwami, żeby później wprowadzać ludzi w błąd, gdy wychodzi jakaś różnica. Lepiej od razu poprawnie rzeczy nazywać.

Wiec upewnij sie Kolego, zanim cos skrobniesz, bo wg. Ciebie np. "Fiat Punto", to "Fiat Punto", a nie Fiat, a tym bardziej to nie samochod osobowy...!

MintLMDE pochodzi od nazwy:
LinuxMint "DEBIAN" i to nic innego, jak linux oparty na Debianie (i paczkach DEB)...

A jesli chcesz to dokladnie sprawdzic, to zaintaluj sobie wirtualnego LMDE i sprawdz co znajduje sie w "sorces"...

Dopisek:
- no i oczywiscie rozumiem, iz zgodnie z Twoja retoryka, SPARKY to SPARKY i z Debianem nie ma nic wspolnego....

PomPom

Jak chodzi o miód dla oczu, to KDE Plasma da sobie radę, jak skonfigurujesz, a to środowisko z konkretnym zapleczem. Tylko dobrze dobierz dystrybucję, najlepiej coś Arch-based albo OpenSUSE, żeby mieć to środowisko łatane.

Pingu, może się nazywać Debian Tylko Lepszy, a nadal nie będzie Debianem, tylko dystrybucją opartą. Chyba że masz absolutnie wywalone na Debiana i jego założenia, to wtedy możemy tak się bawić.
Coś do poduczenia się:
http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=20&t=135610
Nie wiem, czy zaglądasz czasami na jakieś forum Debiana... No i nadużywanie nazwy "czysty Debian" też jest, ale to chociaż mniej upierdliwe.
myk byle jak jako tako

lunatyk

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 02:21:10 PM
Co masz w Deepin, czego nie masz w innych? Sorry, ale Deepin, to jedno wierutne badziewie. Jeśli taki neptyk jak ja jest w stanie stwierdzić, że ktoś, kto to robi nie ma wszystkich klepek, to zwłaszcza Ty możesz to ocenić.
Deepin pewnie osiągnie jakąś popularność, co i tak nie stanowi o tym, że jest to środowisko pomyślane i przemyślane z głową od początku do końca.

Po prostu uważam że DDE to najbardziej spójne i estetyczne środowisko graficzne z jakim się spotkałem. Lepiej i przyjemniej mi się pracuje z ładnym systemem. Nie twierdzę że to najlepsza dystrybucja, bo z pewnością tak nie jest, dlatego szukam stabilniejszej, pewniejszej alternatywy o równie przyjaznym (powtórzę - moim zdaniem) DE.

PomPom

Pobierz sobie Manjaro z deepinem i poużywaj chwilę na live (bez instalowania), może się akurat zrazisz :) Bo ładnie wygląda na obrazku, ale w użytku jest męczące i nie wiem czy aby takie spójne, szczególnie, gdy wyjdziesz poza to, co jest domyślnie.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

@PomPom - NIE!!! Tylko nie Manjaro Deepin :) Na live może być.
@lunatyk - Fajerwerki są fajne na początek. Weź jakieś okiełznane środowisko. Takie, które "na rynku" jest już długi czas, ma dobre wsparcie. Mniejsza o to, czy będzie to GNOME, Plasma, XFCE, MATE, czy cokolwiek innego. Deepin - NIE!!!
I to na dłuższą rozmowę dlaczego, ale - skoro bawisz się w programowanie - zaglądnij na ich github i spróbuj dociec o co chodzi i dlaczego to jest po prostu głupie środowisko.
PS. Bardzo zbliżone masz np. Budgie.

MSki

I w mojej ocenie PomPom ma rację pisząc - "Ja polecam Ubuntu MATE, ale w wersji LTS, która ma dłuższe wsparcie i powinna robić mniej problemów." - bo jest to .deb dystrybucja powodująca faktycznie najmniej problemów, zwłaszcza problemów które mogą występować po kolejnych aktualizacjach systemu.
Zwrócił bym Waszą uwagę jeszcze na .rpm-owy PclinuxOS (z sysV), który to system z wydania na wydanie wydaje się być coraz to bardziej dopracowanym OS-em na desktop. To taki "czarny koń" w moim rankingu systemów ;)

pavbaranov

@MSki - DEB sam w sobie, to jeden wielki problem :)

MSki

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 22, 2019, 04:02:14 PM
@MSki - DEB sam w sobie, to jeden wielki problem :)
Dostrzegając to o czym piszesz, zaczynam szukać i dlatego wspomniałem o "zapomnianym" PCLinuxOS-ie ;)
I moje obserwacje po kolejnych aktualizacjach np. MX-18.2 czy zachwalanego przeze mnie niegdyś Pinguy-a "wnioskują" tym, że skoro systemy te stają się "nieprzewidywalne" w działaniu, to należy przejść i zapoznać się z innymi systemami, których te przypadłości nie dotyczą, lub tylko nieznacznie im one podlegają i że użytkownik w prosty sposób da sobie z nimi radę.
Brak rozeznania rynku Linuksów może wynikać z faktu, że .deb systemy, które są oparte na Debianie nie są takie do końca desktopowe, a ich popularność wynika jedynie z ich mnogości i łatwości instalacji. Taki system robi za użytkownika wszystko i pozbawia go możliwości samodzielnego myślenia.

pavbaranov

@MSki - Nie pisałem o dystrybucji. Tę możemy oprzeć o co nam się żywnie podoba. Fakt - forki Debiana łatwo się robi. Stąd ich mnogość. Mi chodzi o sam DEB. To - AD 2019 - jest nieporozumienie.

MSki

Może niezręcznie to opisałem, ale wiem co masz na myśli.
Jedno jest pewne, skoro "system" pakowania .deb jest taki jaki jest, to wszystkie pochodne debianowe są właśnie takim "nieporozumieniem".

pavbaranov

Ok, odbiegamy od tematu. Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że opinia na temat DEB jest wyłącznie moją. Kolega @lunatyk winien natomiast wybrać sobie to, co mu pasuje.

lunatyk

Mam miesiąc na testowanie, bawienie się dystrybucjami. Spróbuję Arch'a itp., jeśli się nie przekonam wrócę do Debiano-pochodnych.

pavbaranov

#27
Wypróbuj przede wszystkim OpenSUSE. Skoro i tak stawiasz to na VB, to postaw sobie Leap oraz Tumbleweed i zobacz jak się przez ten miesiąc obie będą zachowywać. Będziesz wówczas w stanie stwierdzić, czy bliżej Ci do wydawniczych (Leap), czy rolling (Tumbleweed). Potem zdecydujesz, co i tak nie wpływa na możliwość instalacji/wypróbowania innych.
Arch i pochodne są dla dość doświadczonych użytkowników. Przyjdzie i na to czas. Choć z drugiej strony - przy odrobinie dobrej woli i samozaparcia - po prostu poznasz system niejako od podszewki i niemal każdy inny nie będzie Ci obcy.

lunatyk

Jeśli Arch nadaje się także do codziennego użytkowania to sprawdzę go w pierwszej kolejności :)

robson75

#29
Z mojej strony mogę polecić, niezmiennie Anarchy, jest to distro oparte na Arch-u. (albo raczej instalator Arch Linux-a)
https://www.anarchylinux.org/download/
Tyle że bez zbędnego szajsu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum