Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MX 17 do 18.2 [ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez stefan1980, Kwiecień 21, 2019, 10:49:01 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Kwiecień 26, 2019, 06:04:24 AM
Mx narzędzia są po polsku i mx porządki też się pojawiły. Serwer zmieniłem na Warszawę bo tak mi wyszukał najszybszy serwer. Więc wydaje się że jest to 18. Kernela moge zmienić bo pojawiła się tak jak pisałem wersja kernela mx 4.19 ale na razie nie robię tego bo może być znów problem z zbyt długim uruchamianiem. Pokombinuję jeszcze z repo z innych serwerów choć nie wiem czy jest sens.

Repo nie ma sensu chyba na razie zmieniać.

Sprawdź tak jak pisze TataPingu polecenie:

$ lsb_release -a

U mnie to wygląda tak:
Distributor ID:   MX
Description:   MX 18.2 Continuum
Release:   18.2
Codename:   Continuum

W części Description i Release będzie informacja, jaka to wersja systemu.

uname -a pokaże informacje o kernelu aktualnym, u mnie nie pojawia się info, że to MX 18, tylko aktualnie używany kernel.

stefan1980

wynik
stefan1980@filon1980:~
$ uname -a
Linux filon1980 4.13.0-1-686-pae #1 SMP Debian 4.13.13-1mx17 (2017-11-18) i686 GNU/Linux
stefan1980@filon1980:~
$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: MX
Description: MX 18.2 Continuum
Release: 18.2
Codename: Continuum

Więc chyba jest w porządku i jest wersja 18.2

PomPom

Zmień sobie jądro, bo masz już niewspierane i od dawna niełatane.
myk byle jak jako tako

TataPingu

Cytat: stefan1980 w Kwiecień 27, 2019, 08:37:31 AM
Więc chyba jest w porządku i jest wersja 18.2

Tak, system jest już aktualny i błąd tkwi w konfiguracji GRUBa (/etc/grub.d/), ale nie zmieniaj sam niczego. Po którejś aktualizacji "naprawi się samo"

Co jedynie możesz sam zrobić, to w "Narzędziach MX" znajdziesz punkt w stylu "naprawa GRUBa", czy coś w tym rodzaju i tym możesz spróbować to skorygować.

A co do jądra, to możesz sobie wybrać i wgrać jakieś nowsze...
- również w "Narzędziach MX", pod "MX Instalator Paczek" (czy coś w tym rodzaju) w punkcie "Jądra" (Kernel)..
Aktualny jest kernel 4.19...

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Kwiecień 27, 2019, 08:37:31 AM
wynik
stefan1980@filon1980:~
$ uname -a
Linux filon1980 4.13.0-1-686-pae #1 SMP Debian 4.13.13-1mx17 (2017-11-18) i686 GNU/Linux
stefan1980@filon1980:~
$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: MX
Description: MX 18.2 Continuum
Release: 18.2
Codename: Continuum

Więc chyba jest w porządku i jest wersja 18.2

Jest w porządku.

A kernel 4.19 też możesz zainstalować, myślę, że to dobra rada.

Fibogacci

Cytat: TataPingu w Kwiecień 27, 2019, 10:07:48 AM
Co jedynie możesz sam zrobić, to w "Narzędziach MX" znajdziesz punkt w stylu "naprawa GRUBa", czy coś w tym rodzaju i tym możesz spróbować to skorygować.

W spolszczeniu teraz to się nazywa MX Naprawa rozruchu.

Nie wiem, czy koniecznie kolega Stefan musi to robić, ale oczywiście może.


TataPingu

Cytat: Fibogacci w Kwiecień 27, 2019, 11:16:55 AM
Nie wiem, czy koniecznie kolega Stefan musi to robić, ale oczywiście może.

I powinien to zrobić w kolejności:
- jako pierwsze "Naprawa konfiguracji GRUB", a
- jako drugie "Zainstaluj ponownie GRUB..."

Zepsuć, niczego nie zepsuje, jedynie skoryguje mu się błąd po upgrade systemu

stefan1980

ok. to co pierwsze mam zrobic? zainstalowac najpierw kernel 4.19 i naprawa gruba z ponowna instalacją gruba czy odwrotnie ?

pavbaranov

Zainstaluj kernel.
Natomiast skąd się bierze potrzeba naprawy GRUBego - bladego pojęcia nie mam.

TataPingu

#24
Cytat: pavbaranov w Kwiecień 27, 2019, 12:37:34 PM
Zainstaluj kernel.
Natomiast skąd się bierze potrzeba naprawy GRUBego - bladego pojęcia nie mam.

Bo po upgracie systemu ma jesze starą informację w /boot/grub/config.cfg...
- jasne, wystarczyłoby update-grub, ale po co robić mętlik człowiekowi, gdy MX jest bardzo dobrze przygotowany dla niedoświadczonych...
Przepisywać na nowo MBR nie ma w ogóle potrzeby, ale, gdy to zrobi, nic złego się nie stanie...

Poza tym, nie wiadomo dokładnie, jak przebiegło to upgrade, więc taka "naprawa" na pewno przygotuje mu "czystego" GRUBa (nawiązuję do /boot/grub/config.cfg)

@stefan1980
- tak, bardzo słusznie, wpierw nowy kernel, a potem ewentualnie "naprawa"...

pavbaranov

No to update-grub i zmiana w GRUBym domyślnej wersji kernela na nowo. Po co człowiekowi robić mętlik, że to coś co powoduje konieczność "naprawy" GRUBego?

TataPingu

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 27, 2019, 02:14:10 PM
No to update-grub i zmiana w GRUBym domyślnej wersji kernela na nowo. Po co człowiekowi robić mętlik, że to coś co powoduje konieczność "naprawy" GRUBego?

W MX nie ma takiej potrzeby ("żonglować" w terminalu) , system przygotowany jest pod newbie i wszystko można zrobić w GUI...
- "naprawiając" GRUBa nie robi nic innego, jak update-grub, tylko, że w GUI...

Fibogacci

Po instalacji kernela przez MX Instalator pakietów, zmiana w GRUB jest zapisywana automatycznie.

Po ponownym uruchomieniu system uruchamia się z nowym kernelem (to znaczy jest na pierwszym miejscu w GRUB - domyślnie).

Fibogacci

#28
Cytat: TataPingu w Kwiecień 27, 2019, 02:28:42 PM
- "naprawiając" GRUBa nie robi nic innego, jak update-grub, tylko, że w GUI...

Wg opisu z wiki MX opcja naprawy to:
Repair the bootloader by regenerating the GRUB configuration file (grub.cfg). This is the most common use of this application, turned to when it is not possible to boot into any partition where the user could run:
update-grub

Napraw bootloader, regenerując plik konfiguracyjny GRUB (grub.cfg). Jest to najczęstsze zastosowanie tej aplikacji, używane gdy nie można uruchomić żadnej partycji, na której użytkownik mógłby uruchomić:
update-grub

Co jest w zasadzie tym samym (cytat z man):
update-grub is a stub for running grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg to generate a grub2 config file

Czyli różne nazwy/polecenia dla tego samego działania (czy to w CLI czy w GUI).

Przy czym wydaje mi się, że "Naprawa konfiguracji" będzie wystarczająca (plik konfiguracyjny będzie odświeżony), a ponowna instalacja GRUB nie jest konieczna (ponieważ on jest tam gdzie był). Instalacja byłaby konieczna, gdyby został nadpisany przez coś innego. Prawdopodobnie ;)

Może to być mylące takie podwójne użycie pojęć (update i repair - aktualizacja i naprawa), chociaż efekt jest chyba ten sam.

Generalnie, większość aktualizacji GRUBa (czyli w sumie update-grub) przebiega w MX automatycznie, np. po zmianie ustawień jego wyglądu itp. np. w narzędziu Grub Customizer


stefan1980

a więc po aktualizacji kernela do wersji 4.19 laptop znów uruchamiał się 6 min. Tak jak to już przerabialiśmy w jednym z wątków. Odinstalowałem tego kernela i wróciłem do 4.13.Jednak jest problem bo niby odinstalowałem 4.19 w menadżerze pakietów jednak przy starcie systemu on jest na pierwszym miejscu a 4.13 na drugim. muszę ręcznie wybierać 4.13. chciałbym go stamtąd(4.19) wyrzucić ale nie wiem jak.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum