Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Xubuntu i VirtualBox

Zaczęty przez Web1337, Kwiecień 11, 2019, 06:24:33 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Web1337

Witam, zainstalowałem u siebie na virtualboxie Xubuntu w wersji 18.04, po instalacji wszystkich niezbędnych programów rozmiar obrazu virtualbox-a wynosi około 11GB, gdzie po odpaleniu systemu pokazuje mi że używane jest około 6.5GB, wiem że przy pomocy virtualboxa mogę użyć opcji --compact i zmniejszyć rozmiar obrazu, problem w tym że podczas instalacji Xubuntu zaszyfrowałem dysk i wszystkie poradniki odnośnie --compact nie przynoszą żadnego skutku, poza rozrostem pliku .vdi do maksymalnych rozmiarów. Poszukuję pomocy z tym problemem, zaznaczę że jestem bardzo zielony jeśli chodzi o systemy Linux-owe, czy można jakoś odszyfrować ten dysk, zrobić --compact a następnie znów go zaszyfrować? Lub czy da radę po prostu zrobić drugą instancję w virtualbox-ie bez szyfrowania, przekopiować wszystkie pliki, zrobić --compact, a następnie znów przekopiować na zaszyfrowaną instancję w vb? Głównym moim problemem jest to, że po prostu potrzebuję mieć włączone szyfrowanie na tym obrazie. Jeśli któraś z tych opcji jest możliwa, lub jakaś inna, prosiłbym o pomoc.

Pozdrawiam

ciubaka

Nie wiem jak w virtualu, ale w realu xubuntu mniej więcej 11 GB zajmuje właśnie na dysku.
Ile z tego używa - nie sprawdzałem.
Ale te 9-12 GB to właśnie standartowy rozmiar desktopowego linuxa na dysku.
No oczywiście poza Mintem, który zdaje się przez swój system "migawek" potrzebuje dwa razy tyle :-)
Jeżeli potrzeba mniej to należy zastosować skromniejsze dystrybucje.

TataPingu

Cytat: Web1337 w Kwiecień 11, 2019, 06:24:33 PM
problem w tym że podczas instalacji Xubuntu zaszyfrowałem dysk.... itd

Nie, problem raczej w tym, że myślisz "życzeniowo"....
- "chcę mieć wirtualnego Xubuntu, ale nie chcę, by był większy niż..."

Kolega @ciubaka ma rację, ok. 11GB to "standard" Xubuntu. Ba, nie tylko Xubuntu, większości dzisiejszych dystrybucji z graficznym GUI !
Po prostu, planując, niezależnie od tego, czy to fizyczna partycja, czy wirtualną, trzeba sobie to założyć...

Ewentualnie, "sięgnąć" po coś "cieńszego", np. Antix...

ciubaka

Q4os, knoppix i lxpup mieszczą się u mnie na 8 GB penach z persystencją i jeszcze jest luz.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum