Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

ekran zamarza w lubuntu i ubuntu

Zaczęty przez Nimtuch, Kwiecień 08, 2019, 07:04:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Nimtuch

Witam! ostatnio odkopałem starego laptopa fujitsu siemens amilo xi1546 pochodzącego z 2007 roku.
Zainstalowany był tam windows XP , który nie był zbyt szybki. Zainstalowałem więc ubuntu.Działał on w miarę płynnie , do czasu. Co jakiś czas pojawiały się czarne kreski na ekranie. Zbytnio nie zwracałem na to uwagi.
parę dni później podczas korzystania z przeglądarki laptop przestał reagować na wszelkie komendy , pomyślałem ,że to coś w stylu windowsowego (brak odpowiedzi) , ale nagle na ekranie zaczął pojawiać się efekt przypominający parującą szybę , lub lustro. Zdecydowałem czekać . Czekałem dobre pół godziny , a laptop nic. Dopiero wyłączenie go ręcznie za pomocą przycisku i restarcie problem zniknął.Niestety owy efekt zaczął pojawiać się coraz częściej.
Bywało także tak ,że ekran robił się czarny przez minutę , a potem wracał do normalności. Zdecydowałem zainstalować lubuntu , bo podobno mniej obciąża komputer. Przez pierwsze 3 godziny użytkowania wszystko działało dobrze , lecz potem problem wrócił wraz z nowym efektem ,czyli ekran zastyga na pewnym momencie , a dźwięk wskazuje jakby wszystko było dobrze . Nie działało żadne alt+tab , alt+f4.tylko restarty działały , ale tylko na maksymalnie 20 minut. Laptop jest używany tylko do przeglądania internetu i gry w stare gry za pomocą emulatora retropie. Robiłem już wiele reinstalacji systemu , ale nic nie pomaga.

Proszę o szybką pomoc :)

pavbaranov


Nimtuch

We wszystkim. Kiedy używam retropie, przeglądarki, to cały system nie odpowiada

pavbaranov

To wiem, ale przeczytaj to co napisałeś. Zero informacji oprócz opisu jakiegoś zachowania się systemu po instalacji. Zacznijmy od tego "jakiego"?
FS Amilo - w zależności od bebechów - było dość miłe lub nielubiące linuksa. Zatem jakie masz?
Bez informacji od Ciebie, po opisie: "nie działa/działa wadliwie" możemy powiedzieć tyle: tyle ile istotnych informacji od Ciebie - tyle od nas. Czyli brak.

Nimtuch

#4
Jeżeli chodzi o bebechy, to po pierwsze lapek jest 32 bitowy, 2 gb Ramu, procesor Intel core 2 duo, dysk HDD 112 gb, karta graficzna : amd ryzen 5 2600

pavbaranov

AMD Ryzen 5 to jest... CPU, a nie GPU :) Oryginalnie w FS Amilo na 100% takiego nie było, bowiem tego CPU jeszcze nie było. Często tam funkcjonował jakiś Celeron, a grafiką była VIA Chrome. Debilian się z tym mocno nie lubił (GPU).
Objawy, o których pisałeś mogą pochodzić od jakiejś wady już tego komputera. Mi po jakichś 4 latach padła płyta. Ot, zależy od szczęścia, bo inne FS, nawet tej serii były mocno pancerne.

Nimtuch

To szczerze sam się zdziwiłem, ponieważ we właściwościach pisało, że ma takie specyfikacje, a Windows kiedy używałem parę dni temu przed zainstalowanie ubuntu działał dobrze,nie niał żadnych błędów i niereagującego ekranu lecz bardzo wolno działał, więc zdecydowałem się na linuxa

pavbaranov

Jeśli mogę sobie wyobrazić ów "efekt parującej szyby", to z takim czymś spotkałem się raz i był on zapowiedzią psucia się APU. Być może jednak problem lezy w tym, że *buntu niewłaściwie dobiera sobie sterowniki itp.
Fakt, że XP działa - nic kompletnie nie oznacza. To dwa różne systemy.
Zacząć należy od poznania komputera, a z Twojego opisu wynika, że masz dość słabą o tym wiedzę. Najsensowniej - zainstalować inxi i wydać polecenie:
inxi -Fxx
Zobaczymy co ma i co jest do obsługi hardware'u stosowane.
Druga rzecz, odpuściłbym sobie wszelkie *buntu i skupił na dystrybucjach linuksa na tzw. stare komputery. To jednak krok drugi. Wpierw poznajmy efekt pierwszego.
Jak na razie sugerowałbym również używanie tego komputera wyłącznie w celach zdobycia informacji o nim i ewentualnego późniejszego albo doboru odpowiednich opcji w obecnym Lubuntu, albo instalacji innej dystrybucji.

Nimtuch

#8
Dobra zaraz to zrobię

Zobacz najnowsze wiadomości na forum