Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian Instalacja - Plik Wymiany

Zaczęty przez Pardus, Marzec 27, 2019, 12:28:19 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pardus

Chciałbym zainstalować Debiana Stabilnego czyli teraz wersję 9. Bo taki mi się podoba.
Ubuntu 18.04 i + podczas instalacji automatycznie robi Plik Wymiany i to mi się podoba. Tylko, że to Ubuntu, a ja chciałbym Debiana.

Którą wersję Debiana powinienem zainstalować aby instalator zrobił mi automatycznie Plik Wymiany tak jak robi to Ubuntu ?

gosc

Instalator Debiana raczej nie obsługuje takich wynalazków, możesz to zrobić później po instalacji.

TataPingu

Cytat: Pardus w Marzec 27, 2019, 12:28:19 PM
podczas instalacji automatycznie robi Plik Wymiany i to mi się podoba

Tzn., co Ci się w tym podoba, nazwa pliku, jego lokalizacja, a może jeszcze coś innego ?

Cytat: Pardus w Marzec 27, 2019, 12:28:19 PM
Którą wersję Debiana powinienem zainstalować aby instalator zrobił mi automatycznie Plik Wymiany tak jak robi to Ubuntu ?

Tylko po co, czy możesz mi przybliżyć zalety takiego rozwiązania ?

Pardus

Dzięki za odpowiedź.

Odpowiadając na Twoje pytania:
- podoba mi się to, że robi to automatycznie instalator. Dzięki temu nie musi robić tego użytkownik (istnieje możliwość zrobienia czegoś źle) i nie trzeba robić partycji wymiany.

- ponieważ wcześniej czytałem, ze Ubuntu opiera sie na Debianie miałem nadzieję, że może i Debian też będzie miał taką funkcję, takie udogodnienie. Myślę, że taka funkcja w instalatorze to dobra rzecz.

gosc

Ubuntu opiera się o Debiana, ale ta cała automatyka to już produkt developerów Ubuntu.

pavbaranov


Pardus

#6
Cytat: pavbaranov w Marzec 27, 2019, 07:57:11 PM
Wprawdzie inny system, ale skoro tu tłumaczą...: https://wiki.archlinux.org/index.php/Swap#Swap_file
I WŁAŚNIE O TO mi chodziło. Dzięki. Właśnie tej info szukałem. :-)

Wyjaśniam:
jak zrobisz partycję wymiany to jej rozmiar jest stały. Jak zrobisz małą to będzie za mała (jak moja teraz). Jak zrobisz dużą, to będzie dużo miejsca poświęconego/ zmarnowanego.

Natomiast plik daje to, że partycji wymiany nie robimy już w ogóle, a plik sam automatycznie ma zmieniać swoją wielkość w zależności od potrzeby i dostępnego miejsca. I WŁAŚNIE o TO MI CHODZI. Takiego rozwiązania chcę.
Na www którą podałeś do wiki Arch jest info która to potwierdza.  Tylko teraz czy ta info dotyczy tylko Archa. Czy w debianowatych jest tak samo ?

No i teraz mam problem :-)
Mam Ubuntu 16.04 i tutaj pliku wymiany nie ma.
Planowałem zainstalować  Debiana, a teraz dowiaduje się, że to właśnie nowsze Ubuntu ma taką funkcję która mi się podoba, a Debian tego nie ma. Szkoda. No i teraz nie wiadomo co wybrać  :-)
A swoją drogą do coś takiego powinny mieć wszystkie dystrybucje.


gosc

Instrukcja z Archa powinna też pasować do Debianowych i *buntowych.
A jaki masz sprzęt?

Pardus


gosc

Bardziej chodziło o to ile masz pamięci RAM i masowej:D

Pardus

#10
RAM = 8GB. hdd =320GB.

gosc

Przy tym rozmiarze RAM, jak nie robisz nic szczególnego i nie hibernujesz to możesz pominąć zakładanie pliku/partycji wymiany.

Pardus

#12
Rozumiem co chcesz powiedzieć. Jednak taki plik wymiany by się przydał. Mam kilka programów które są aktywne cały czas i do tego mam otwartych bardzo dużo zakładek w przeglądarce www co powoduje, że tej pamięci wcale nie jest za dużo. Wiele razy była już sytuacja że pamięci dostępnej było za mało i system się "zamrażał".



pavbaranov

Cytat: Pardus w Marzec 28, 2019, 07:40:38 PM
Na www którą podałeś do wiki Arch jest info która to potwierdza.  Tylko teraz czy ta info dotyczy tylko Archa. Czy w debianowatych jest tak samo ?
To jest ogólne rozwiązanie, w części jednak dostępne tylko w systemach z systemd (systemd-swap), ale to w Debianie również obecnie jest.

Niestety jednak - przynajmniej część tych rozwiązań nie tworzy tego o co prawdopodobnie Ci chodzi, czyli dynamicznego pliku wymiany (choć rozmiar można zmieniać w trakcie pracy systemu). Sprawdź może systemd-swap, czy to przez przypadek nie tworzy takiego dynamicznego swapfile'a. Niestety nie pamiętam, miałem to kilka lat temu.
Pamiętaj również, że partycja, na której jest swapfile (najczęściej główna) musi być odpowiednio większa, bo tam ten plik się znajduje.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum