Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] MX długo się uruchamia

Zaczęty przez stefan1980, Marzec 15, 2019, 09:34:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Witam. Zainstalowałem na pendrive MX licząc że na moim laptopie będzie szybko działał. Jednak jak się okazało bardzo długo sie uruchamia i w czasie działania strasznie muli się laptop. Obciążenie pamięci przy samamy tylko firefoksie - kiedy tu piszę  wynosi 40%. Parametry 3GB RAM  procesor 2-rdzenie,64bit. Dodaje że na laptopie o takich samych parametrach tylko 32bit MX śmiga aż miło. Bardzo długo się wyłącza. Windows szybciej startuje i się zamyka niż MX.Co może byc przyczyną?

pavbaranov

Zamiast o Windows - podaj jakiekolwiek logi systemowe.

stefan1980

Pavbaranov dokładniej poproszę bo nie wiem co wpisać w terminalu

pavbaranov

#3
Toż to Twój system, który wybrałeś, a tego typu informacje stanowią absolutne przedszkole. Ale cóż, wymagasz od innych, aby za Ciebie sprawdzili co w MX Linux w trawie piszczy... Wg ich strony jest to dystrybucja zbudowana na Debian Stable, a zatem winna mieć (i ma, po innym jeszcze sprawdzeniu) - systemd. Dziennik logów uzyskasz zatem po wpisaniu:
journalctl
Z bieżącej sesji:
journalctl -b
Więcej możesz znaleźć choćby tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd/Journal
Dobrze byłoby również pokazać specyfikację sprzętu (najlepiej z inxi):
inxi -Fxx
Również sensownie podać jakieś informacje o konfiguracji (jeśli takich dokonywałeś).

stefan1980

wynik z inxi
System:
  Host: mx1 Kernel: 4.19.0-1-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 6.3.0
  Desktop: Xfce 4.12.3 Distro: MX-18.1.1.1.1.1_x64 Continuum Feb 9  2019
  base: Debian GNU/Linux 9 (stretch)
Machine:
  Type: Other-vm? System: TOSHIBA product: Satellite L300 v: PSLB0E-01G017PL
  serial: <filter>
  Mobo: Intel model: N/A serial: <filter> BIOS: INSYDE v: 1.50
  date: 07/10/2008
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 0.0 Wh condition: 43.4/54.1 Wh (80%)
  model: PA3534U-1BAS status: Unknown
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Pentium Dual T2370 bits: 64 type: MCP
  arch: Core Merom rev: D L2 cache: 1024 KiB
  flags: lm nx pae sse sse2 sse3 ssse3 bogomips: 6916
  Speed: 1166 MHz min/max: 800/1733 MHz Core speeds (MHz): 1: 1166 2: 800
Graphics:
  Device-1: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics
  vendor: Toshiba America Info Systems driver: i915 v: kernel
  bus ID: 00:02.0
  Display: x11 server: X.Org 1.19.2 driver: intel resolution: 1280x800~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel 965GM v: 2.1 Mesa 18.2.6
  direct render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel 82801H HD Audio vendor: Toshiba America Info Systems
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0
  Sound Server: ALSA v: k4.19.0-1-amd64
Network:
  Device-1: Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet
  vendor: Toshiba America Info Systems RTL8102E PCI-E driver: r8169
  v: kernel port: 3000 bus ID: 02:00.0
  IF: eth0 state: down mac: <filter>
  Device-2: Realtek RTL8187B Wireless Adapter type: USB driver: rtl8187
  bus ID: 7-6:3
  IF: wlan0 state: up mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 305.59 GiB used: 339.9 MiB (0.1%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Seagate model: ST9320325AS size: 298.09 GiB
  ID-2: /dev/sdb type: USB vendor: Generic model: Flash Disk size: 7.50 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 2.30 GiB used: 339.9 MiB (14.4%) fs: overlay source: ERR-102
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 48.0 C mobo: N/A
  Fan Speeds (RPM): N/A
Repos:
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/antix.list
  1: deb http://iso.mxrepo.com/antix/stretch stretch main
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/debian-stable-updates.list
  1: deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ stretch-updates main contrib non-free
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/debian.list
  1: deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ stretch main contrib non-free
  2: deb http://security.debian.org/ stretch/updates main contrib non-free
  Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/mx.list
  1: deb http://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/dist/antix-workspace/mx/repo/ stretch main non-free
  No active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/various.list
Info:
  Processes: 177 Uptime: 1h 12m Memory: 2.92 GiB used: 1.03 GiB (35.2%)
  Init: SysVinit runlevel: 5 Compilers: gcc: 6.3.0 Shell: bash v: 4.4.12
  inxi: 3.0.29

poza tym działam na wersji demo i nie znajduje dziennika logów więc musze od poczatku uruchomić lapka i wcisąć zaznaczyc persist to wtedy stworzy mi użytkownika. Choć wczoraj to zrobiłem ale przy zamykaniu systemu trwającym ok 10 min wkurzyłem się i wyłaczyłem lapka. Za długo to trwało

pavbaranov

#5
Ty pracujesz na pendive? Ten MX nie jest fizycznie zainstalowany na HDD? Jeśli tak, to w zależności od rodzaju USB (a najwyżej tu pewnie jest 2) tracisz już tutaj bardzo dużo.
Niestety nie odpowiem Ci czy MX ładuje się do pamięci w całości i stamtąd pracuje, czy nie. Niemniej jednak, przy pracy na systemach instalowanych na pendrive tego typu rozwiązanie jest praktycznie jedynie sensowne. Fakt, ładuje się i wyłącza dłużej, choć nie powinno to i tak trwać tyle co wspomniałeś w innym jakimś wątku (tj. długie minuty). I nie zrozum mnie, że chciałbym Cię do czegoś innego przekonywać, ale po prostu podzielić się informacją - z dystrybucji, które pracowały w ten sposób (tj. bezpośrednio z ISO) w zasadzie najlepiej mi funkcjonowały Puppy, Slax i Porteus. Wszystkie inne (ale z MX nie miałem bodaj do czynienia, a jeśli już to lata temu, o ile to możliwe; po prostu nie pamiętam) muliły właśnie na starcie/zamykaniu.

stefan1980

Tak pracuje na pendrive. Tak samo miałem na penie zainstalowany Mx tylko 32bity, poustawiany już pod siebie i ta dystrybucja bardzo szybko mi chodzi nawet z pena na starym Hp-ku czego nie mogę powiedzieć na tym laptopie. Nie jest musowo mieć ten system i tutaj bo już myśle żeby może na pena wgrać Antix bo podobno też szybko chodzi. Choć chciałem bo co laptop to inny system hehe Tylko mnie zastanawia to czemu tu sie tak mulaście zachowuje?

pavbaranov

Nikt szklanej kuli nie ma i na pytanie, które zadajesz - nie odpowie Ci. Albo bardzo ogólnie: widać mu coś nie pasuje. Bez logów - bez sensu.
Przy okazji - czy istnieje jakieś absolutnie istotna potrzeba, by linux pracował z pendrive'a? To pytanie w zasadzie retoryczne.

Fibogacci

#8
Zacznę od końca:

1. Tak, są ludzie, którzy używają Linuksa z Pendrive'a - ma to swoje zalety i to dosyć liczne ;) Szczególnie, że MX i antiX bardzo dobrze się do tego nadają i posiadają odpowiednie opcje i narzędzia - tryb Persistence - czyli można posiadać przenośny system na LiveUSB z możliwością modyfikacji.

Nie wiem jak inne dystrybucje, bo z nich nie korzystam, ale być może nie tak wiele posiada taką możliwość (Persistence) - stąd brak świadomości o możliwościach, jakie daje Linux na pendrivie.

Tak więc to nie jest pytanie retoryczne.

2. Co do prędkości działania - tak jak było napisane powyżej, wiele zależy od prędkości dostępu do danych, w tym przypadku prędkości dostępu do pendrive'a przez USB.

System zainstalowany na dysku działa szybciej niż z pendrive'a. Czasem system live uruchamiany z płyty DVD działa szybciej niż z pendrive'a (USB), szczególnie gdy w komputerze jest USB 1.1 (szybkość dostępu do nośnika jest wtedy znacznie niższa - w porównaniu do USB 2.0). Taki typ (1.1) występuje w starych, tych naprawdę starych komputerach ;)

32bit może też działać trochę szybciej niż 64bit.

W grę wchodzić też może dany sprzęt, ten sam pendrive może szybciej się uruchamiać na innym sprzęcie (w sensie jedno z urządzeń może być przyczyną różnic w prędkości uruchamiania). Proponuję zrobić test na innym komputerze z tym samym pendrivem - czy prędkość uruchamiania będzie taka sama, większa, mniejsza?

Można też spróbować jeszcze raz utworzyć nowe LiveUSB na tym samym pendrivie lub też na innym pendrivie. Pytanie też, czy wolno uruchamia się pendrive ze świeżo utworzonym systemem, czy już po zmianach (w trybie Persistence), ewentualnie po wykonaniu Remaster?

Jeżeli używasz trybu Persistence i dokonywałeś zmian, może chwilę trwać zapisywanie przy wyłączaniu (właśnie wtedy te zmiany są wprowadzane na USB, nie wcześniej) - nie wiem czy to masz na myśli. Nie wiem też, jaki tryb zapisu zmian (Persistence) wybrałeś (automatyczny, półautomatyczny, ręczny).

antiX zadziała na pewno, ale zawsze warto najpierw próbować z MX - ja tak robię na swoich komputerach, gdzie pójdzie MX (w miarę sprawnie), tam zostaje.

3. W MX Linux systemd jest dostępny, ale jest domyślnie wyłączony. Więcej o tym można przeczytać w Podręczniku użytkownika MX Linux, rozdział 1.7.1 (strona 7):

https://drive.google.com/open?id=1e1Nn_vyhCKaG5CqI-gb8_UDNSMrX_XyB

4. Z mojego doświadczenia - system z LiveUSB (MX i antiX) uruchamia się na moim głównym laptopie szybciej niż zainstalowany system - ale to dlatego, że na zainstalowanym mam już dużo różnych rzeczy, ładują się demony i inne sprawy, więc to trwa.

Samo LiveUSB wchodzi bardzo szybko.

MX i antiX są specjalnie zaprojektowane tak, aby korzystać z nich także jako LiveUSB (z opcją Persistence czyli z wprowadzaniem modyfikacji, własnych zmian) - i się tym szczycą i nie jest to bez pokrycia.

5. Co do zużycia pamięci przy Firefoksie - to on tak już ma. Gdy korzystasz z LiveUSB, a nie masz swap, to dodatkowo jest trudniej. Przy zainstalowanym systemie na dysku i posiadaniu swap już bywa lepiej.

Czasem warto zastosować triki. W ostatnich dniach na komputerze, który do mnie dotarł, uruchamiałem LiveUSB z MX 64bit i drugą wersję 32bit. Na komputerze jest tylko 512 MB RAM i na razie nie miałem dysku twardego. Dlatego można sobie pomóc - zrobiłem z całego pendrive'a 1GB partycję swap. (Możesz to zrobić w programie GParted). Można zrobić większy swap, jeśli masz większą pojemność, ja akurat miałem taki pod ręką.

I dzięki temu już jest łatwiej. 1GB swap już robi różnicę. Tak samo robiłem próby na starym komputerze z procesorem 500 MHz i 256 czy 512 MB RAM - system live (z płyty lub z USB), ale swap na pendrive - i też można eksperymentować.

Alternatywnie dla Firefoksa, można szybko doinstalować SlimJet - bardzo wydajna i szybsza, szczególnie na słabym sprzęcie, a wyświetla wszystko prawidłowo.

Inne lekkie przeglądarki to Midori, ekstremalnie lekka to Uzbl - ale SlimJet dla Twojego komputera już będzie ok, odczujesz różnicę.

6. Podsumowując, w zasadzie, jeżeli 32bit działa dobrze, to proponowałbym korzystać z 32bit (szczególnie jako LiveUSB). Użytkuje się go tak samo, a szybkość w tym konkretnym przypadku może być większa.

Jeśli jest możliwość testowego zainstalowania 64bit na dysku, można tak zrobić i sprawdzić efekt.

Ale po to właśnie MX i antiX są dostępne w 64bit i 32bit, żeby dostosowywać się do warunków. Ja pewnie wybrałbym 32bit dla tego konkretnego sprzętu.

stefan1980

#9
Tak też myśle zrobić Fibo czyli jeszcze raz spróbuje wgrać na nowo Mx i zobaczyć czy będzie lepiej.  Na razie mam ustawione zapisywanie semiautomatic. Jak nie pÓjdzie to będę dalej próbował działać to co napisałeś z tym swap. Mam jeszcze dwa pendrive więc któryś może szybciej będzie chodził.  System uruchamiał się wolno na świeżo tak jak i po zmianach zapisanych. Tak chodziło mi o zapisywanie zmian przy wyłączaniu kompa tylko że to trwa ok 10min jak nie lepiej

Fibogacci

#10
Cytat: stefan1980 w Marzec 16, 2019, 01:26:35 PM
Tak też myśle zrobić Fibo czyli jeszcze raz spróbuje wgrać na nowo Mx i zobaczyć czy będzie lepiej.  Na razie mam ustawione zapisywanie semiautomatic. Jak nie pÓjdzie to będę dalej próbował działać to co napisałeś z tym swap

Zawsze warto próbować, testować i eksperymentować. Ja też robiłem wiele prób na różnych komputerach i z różnymi odmianami MX i antiX, na USB, DVD i CD (jeszcze czasem używałem wcześniejsze kernele, modyfikacje).

Sprzęty są różne i czasami zdarzy się tak, że coś jednak nie zadziała. Ale sądzę, że i tak szanse dla MX i antiX są większe, niż dla innych dystrybucji.

Prosty przykład, spróbowałem uruchamiania MX i Mint na moich starych komputerach (też różne wersje). Odchodząc już od tego, że w Mint na starcie nie ma wyboru języka polskiego, ani innych języków (trzeba je doinstalowywać czyli mieć dostęp do Internetu), nie ma takich opcji jak Peristence i kilku innych przydatnych funkcji dla LiveUSB - to po prostu Mint nie uruchamia się poprawnie lub sprawnie na starych sprzętach (na których go testowałem).

MX i antiX uruchamiają się i na starych i na nowych. W tym tkwi ich przewaga.

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Marzec 16, 2019, 01:26:35 PM
Tak też myśle zrobić Fibo czyli jeszcze raz spróbuje wgrać na nowo Mx i zobaczyć czy będzie lepiej.  Na razie mam ustawione zapisywanie semiautomatic. Jak nie pÓjdzie to będę dalej próbował działać to co napisałeś z tym swap. Mam jeszcze dwa pendrive więc któryś może szybciej będzie chodził.  System uruchamiał się wolno na świeżo tak jak i po zmianach zapisanych. Tak chodziło mi o zapisywanie zmian przy wyłączaniu kompa tylko że to trwa ok 10min jak nie lepiej

Ten czas (zapisywania) różni się w zależności od ilości zmian. To czas przetwarzania (wydaje mi się, że tworzony jest spakowany plik) i czas przesyłania na pendrive.

Możesz sprawdzić, jakie masz porty USB, w terminalu (skrót F4) wpisz:
$ lsusb

Najprawdopodobniej będą 2.0 (więc ok), ale zawsze warto wiedzieć na pewno.

Nie wiem, czy w laptopie jest napęd DVD, ale jeśli jest, może warto sprawdzić z płytą.

Ze sprzętem bywa różnie - mam starego laptopa Acera. W nim jest problem ze starym BIOSem. Po uruchomieniu Linuksa w standardowym trybie (czy to MX czy antiX), nie uruchamia się wentylator procesora i po jakimś czasie wyłącza się komputer - przegrzewa się procesor. W trybach dodatkowych (FailSafe, w trybie awaryjnym itp.) raz się wentylator włączy raz nie - losowo. Tak samo bywa z innymi Linuksami na tym laptopie.

Ale i tak w mojej opinii - MX lub antiX będzie zawsze miał większe szanse na uruchomienie niż inne, 'nowoczesne' dystrybucje.

stefan1980

A więc wczoraj zacząłem się bawić i uruchamiać inne dystra linuksa na tym laptopie i
Mint - nawet nie odpalił - wywaliło błąd ACPI ERROR
Mx- wersja 32 i 64bit - muli długo uruchamia sie i zamyka - standart
Antix - to dopiero się uruchamia szybko i zamyka jednak trzeba nad nim posiedzieć bo włączenie wifi to jakaś wyższa szkoła jazdy jak dla mnie - ale się udało
Zastanawiam się jeszcze nad Sparky, Lubuntu-Xubuntu I Q4OS - może któreś szybciej będzie sie uruchamiać.

pavbaranov

Nic trudnego w Antix jeśli chodzi o połączenie wifi nie widzę: https://www.youtube.com/watch?v=i8WO8NaM2tM
Samo ceni nawet - jak pamiętam - było bardzo fajne. Łączy, nie obciąża systemu. I tyle. I aż tyle.
Jeśli antix Ci pasuje, to pozostań przy nim, a nie szukaj dziury w całym. Lepiej skup się na poznaniu systemu. Więcej korzyści przyniesie.
Ba, skoro zależy Ci na sprawnym działaniu, to na stronie antix są jeszcze porady jak przyspieszyć ten system.

lami07

@stefan1980 jeśli masz taką możliwości przetestuj instalację na innym(ch) pendrive'ie (pendrive'ach)
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum