Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] MX długo się uruchamia

Zaczęty przez stefan1980, Marzec 15, 2019, 09:34:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lami07

Problem rozwiązany? Zamykamy ?
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Fibogacci

#76
Cytat: stefan1980 link=topic=3416.msg19757l#msg19757 date=1553245048
Więc zainstalowałem MX17 wszystko działa i szybko się uruchamia jak i zamyka. Zaktualizowałem i zostawiam na razie tą dystrybucję. Pewnie będę miał jeszcze pytania. Dzięki wszystkim za pomoc w szczególności Pavbaranovi że wytrzymał, bo się już chyba na koniec dobrze zagrzał:)

Skoro zaktualizowałeś, to zapewne masz w tej chwili wersję 18.1, tyle tylko, że z kernelem z 17.

Na szybko możesz sprawdzić czy faktycznie tak jest:
Skrót F4 (terminal) i wpisując albo:
$ inxi -S
(zobaczysz informacje o używanym kernelu i nazwę dystrybucji)
albo
$ neofetch

To pierwsze polecenie pokaże informacje o systemie, to drugie też różne informacje o systemie (wydaje mi się, że jest domyślnie w systemie od razu, chociaż nie pamiętam na 100%, być może to doinstalowałem).

A gdybyś chciał wymienić kernel na nowszy, to też to łatwo zrobisz w MX Instalator pakietów (MX Package Installer), karta Popularne Aplikacje, w cześci Kernels (wystarczy zaznaczyć wersję, kliknąć Zainstaluj i po ponownym uruchomieniu systemu powinien być już używany wybrany nowy kernel (jądro systemu))

pavbaranov

A jeśli nie ma ani jednego, ani drugiego:
uname -a
:)

Fibogacci

#78
Cytat: pavbaranov w Marzec 22, 2019, 07:12:34 PM
A jeśli nie ma ani jednego, ani drugiego:
uname -a
:)

inxi w MX jest w zestawie od razu

neofetch w MX 18 też jest od razu (sprawdziłem teraz), nie pamiętam czy tak samo w 17

stefan1980

#79
Fibo sprawdzę jednak nie dziś. Z tego co zauważyłem nie mogę zainstalować nanowszej wersji kernela bo takiej wersji tam nie ma tzn Kernel 4.19 są tylko starsze do wyboru tzn 4.10. Działałem zgodnie z tym
https://mxlinux.org/migration/
a poźniej z tym
https://mxlinux.org/forum/viewtopic.php?t=47201
Nie mogę uaktualnić kernela. Chyba trzeba założyć nowy wątek

Fibogacci

#80
Uaktualnianie kernela nie jest niezbędnie konieczne, ale można to zrobić (jeśli się ma takie życzenie).

Czy zaktualizowałeś w pełni system po instalacji 17? Najlepiej byłoby użyć terminala (konsoli), skrót F4, a następnie:

$ sudo apt-get update && apt-get dist-upgrade

lub alternatywnie

$ sudo apt update && apt full-upgrade

Wtedy powinny się pojawić najnowsze dostępne wersje.

Jaka jest najwyższa wersja, jaka wyświetla Ci się w MX Instalator pakietów (MX Package Installer)?

Pokazuję printscreen z mojego MX Instalator pakietów:


Alternatywnie do aktualizacji kernela możesz użyć narzędzia cli-aptiX (jest już w pełni przetłumaczone na polski, powinno być łatwo) w terminalu (konsoli), skrót F4 i wpisz:
$ sudo cli-aptiX

Poniżej printscreeny:



I jeszcze raz, jeśli wszystko działa ok, to nie ma konieczności ani przymusu instalowania najnowszej wersji kernela. Ale można.

lami07

Panowie, odnoszę wrażenie że problem rozpatrywany w tym wątku został rozwiązany. Mam rację ? Jeśli tak to Stefan1980 wyedytuj pierwszy post w tym wątku i dodaj w temacie [ROZWIĄZANY] dzięki czemu będę mógł z czystym sumieniem zamknąć.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum