Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] MX długo się uruchamia

Zaczęty przez stefan1980, Marzec 15, 2019, 09:34:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Cóż... jeśli to całość. to ja Ci niestety już nie pomogę. Niech się ktoś wypowie, kto zna/pamięta jeszcze system "tradycyjnych" initów.
Swoją drogą - dlaczego się uparłeś na stosunkowo mało popularną dystrybucję?

stefan1980

#46
powiedz mi  co źle jest tu wpisane?
sudo ls var/log/boot.log > plik.txt
bo nie ma nic w pliku tekstowym. Otworzyłem syslog ale wynik tego pliku by się tu raczej nie zmieścił.
Czemu? jakoś mi się spodobał ma naprawde dużo funkcji i które mi się podobają np Conky Manager ale to tylko przykład i jest jak dla mnie prosty w obsłudze. Znasz coś podobnego żeby tu poszło? A Ty na jakim dystro pracujesz?

pavbaranov

Zacznijmy od końca - nie jest dla Ciebie prosty w obsłudze, czego dowodem ten wątek.
Conky jest... możliwe w dowolnym linuksie, a nawet na tym forum mamy osobę nim zafascynowaną. Inna sprawa - z jednej strony chcesz mieć bardzo "lekką", bo m.in. mało RAM, a z drugiej wodotrysk Conky... No comments...
Skoro jakiś plik się nie mieści, to są serwisy, gdzie darmowo można coś takiego zrobić. Zrób tam, oczywiście o ile ktoś - oprócz mnie - będzie Ci próbował pomóc.
A na początek. Co robisz źle? Zamiast samemu próbować poznawać komendy, które są doskonale wytłumaczone, usiłujesz z nas (mnie) zrobić swojego prywatnego nauczyciela linuksa. Nie wiem co chcesz osiągnąć, ale:
1. sudo nie jest tu potrzebne; używaj uprawnień administratora wyłącznie wówczas, gdy to konieczne,
2. jeśli ma to wyświetlić zawartość pliku to nie ls, a cat (dla przykładu, bo to nie jest jedyna komenda), jeśli zaś wyświetlić zawartość katalogu, to plik (boot.log) nie jest katalogiem.

stefan1980

#48
Pavbaranov z nikogo nie próbuje zrobić sobie prywatnego nauczyciela. Fakt bardzo mało potrafię zrobić coś na linuksie ale mam dopiero system zainstalowany od 3 miesięcy i nie zawsze mam czas nad nim siedzieć i uczyć się.  Dla Ciebie i innych którzy działają na linuksuie od może kilku lat niektóre rzeczy o które tu pytam wydają się banałami ale dla mnie to jeszcze czarna magia stąd moje "dziwne" pytania.  Naprawdę dużo mi tu starasz się pomóc za co dziekuję i dużo rzeczy przynajmniej jak dla mnie się dowiedziałem.Koniec wstępu:). Co do syslog zobaczę co jest w necie o ile będe wiedział jak to tu wrzucić. I pytanie do Ciebie czy wynik z syslog coś tu zmieni? Jeżeli nie to daje spokój i instaluję Antix lub Knopix jeżeli ten knopix będzie się szybko uruchamiał.

pavbaranov

#49
Powiem tak: masz do wyboru, albo my zgłębimy MX "zaocznie" i postaramy się mu pomóc, bowiem tak długie uruchamianie systemu nie jest normalne, nawet na maszynie sprzed kilku ładnych lat - być może się uda, albo zainstalujesz Antix (raczej jego bym polecił niż Knoppix) i ewentualnie doprowadzić go - także z naszą pomocą - do takiego "stanu" jaki chcesz mieć/widzieć.
Możesz też pozostać przy MX, jednakże w takim przypadku sugerowałbym zadanie pytania wprost na forum MX, albowiem system ten po prostu tam zdecydowanie lepiej znają. W większym stopniu będą Ci mogli pomóc.
Na pytanie, czy zawartość syslog może coś pomóc mogę odpowiedzieć wyłącznie: na pewno nie zaszkodzi. Być może będą tam jakieś użyteczne informacje, które naprowadzą nas na to co boli tę instalację u Ciebie. Czy jednak uda się sytuację opanować, czy w ogóle coś z tego syslogu uda się wyczytać - nie wiem i prawdopodobnie nie wie tego nikt.
Można jednak z całą stanowczością stwierdzić, że bez analizy problemu (co m.in. sprowadza się do analizy logów systemowych) nikt Ci nie pomoże, a jeśli to będzie to robił na przysłowiowego "czuja" co więcej może przynieść szkód niż pożytku.

I jedna uwaga. Niestety nikt Cię nie zwolni od nauki podstaw linuksa, sprawdzenia co dana komenda robi itp. Robisz to na łapu capu, bez zastanowienia, bez refleksji. Pomijam, że możesz trafić na jakiegoś kawalarza, który podpowie Ci jak uceglić system i to zrobisz; możesz również to zrobić nieuważnie czy przepisując, czy stosując jakąś komendę, zwłaszcza nieroztropnie korzystając z uprawnień roota (sudo).

stefan1980

Dałeś mi teraz do myślenia. Chciałbym podziałać jeszcze w temacie MX i zobaczyć co mu dolega ale nie wiem czy masz takie pokłady cierpliwości żeby ze mną nowicjuszem tutaj działać. Jeżeli nie da się rady to zakończę wątek i zainstaluje Antixa  i tak jak pisałeś - doprowadzi się go do stanu jaki chciałbym mieć.

pavbaranov

Tu nie chodzi o pokłady cierpliwości, bo te mam lub miewam spore (choć jeśli mam do czynienia z kimś, kto sam nie chce od siebie dać niczego, w sensie samemu się douczyć, poszukać, to mi się szybko, nawet bardzo szybko kończą; nie dotyczy to Ciebie, po prostu przedstawiam), ale:
1. Ostatnio mam bardzo mało czasu i bywają dni, że w bardzo ograniczonych godzinach w ogóle byłbym w stanie zerknąć na problem. W efekcie, rano coś wrzucisz, a ja odpowiem Ci dopiero w nocy bądź następnego dnia lub nawet za dwa dni.
2. Nie mam MX Linux i nie czuję potrzeby by go mieć. Gdyby mi zależało na jakiejś "lekkiej" dystrybucji, to znając siebie pewnie skonfigurowałbym coś na Arch Linux i zainstalował tu choćby LXQt bądź wziął jakiegoś gotowca np. z OpenBox (Obarun?) i to z wielu przyczyn:
a. obłędne wiki,
b. współczesne rozwiązania, umożliwiające dość łatwe znalezienie ewentualnego rozwiązania problemu, jak również dające spore możliwości diagnozy (tak, wg mnie systemd ma więcej zalet niż wad, przynajmniej jeśli chodzi o "zwykły" desktop),
c. dość spora popularność dystrybucji oraz rozwiązań w niej zawartych,
d. dość dobre wsparcie ze strony społeczności.
W przypadku pomocy w MX przeze mnie, musiałbym de facto poznać od nowa stare rozwiązania, których nie używam już z 6 lat i szczerze mówiąc pozapominałem sporo z nich. Dodatkowo warto byłoby zapoznać się z tym systemem.
Niezależnie od tego jednakże kto Ci pomoże (jest na forum entuzjasta MX), to i tak musisz mu podać maksimum informacji tak o sprzęcie, jak i o systemie (czyt. logi) i jednocześnie - to już we własnym zakresie musisz zrobić - upewnić się, że sprzęt działa prawidłowo (a tak wyglądałoby ze względu na działanie Antiksa).
Sam - mimo deklaracji ("Chciałbym podziałać jeszcze w temacie MX i zobaczyć co mu dolega") - obawiam się, że niewiele wskórasz, bowiem jak sam piszesz jesteś nowicjuszem, a po kilku Twoich działaniach jakie pokazałeś, można to wyłącznie potwierdzić (innymi słowy, przynajmniej obecnie, nie masz nawet wiedzy na temat w jaki sposób podać informacje użyteczne, nie mówiąc już o ich analizie, czy zaradzeniu sobie z problemem), a zatem całe "podziałanie" przez Ciebie spadłoby na kogoś z nas, kto musiałby wpaść na pomysł, jak Tobie ów system poukładać, w dodatku bez możliwości fizycznego kontaktu z tą maszyną. A jak na razie nic absolutnie nie wiemy oprócz objawu: system bardzo długo startuje.
Jestem bardzo odległy od tego, by każdy katar leczyć aspiryną przez 6 dni, a potem zobaczymy. Wolę wiedzieć skąd się ów katar bierze i w zależności od przyczyny zaaplikować odpowiedni lek (nie nie jestem lekarzem). Tak samo jest w przypadku każdego systemu, czy oprogramowania. Brak wiedzy o przyczynach uniemożliwia dostarczenie jakiegokolwiek sensownego rozwiązania. Jeśli takie się zdarza, to jest to albo przypadek, albo jakaś absolutnie powszechna przypadłość, na które znane jest z góry rozwiązanie. W przypadku długiego startu systemu chyba nikt - bez jakichkolwiek informacji - nie będzie nawet mógł przypuszczać, gdzie jest pies pogrzebany.
Zatem - wybór należy do Ciebie: albo znajdziesz chwilę na naukę MX, przedstawisz nam użyteczne informacje, które postaramy się przeanalizować i być może coś na to zaradzimy, albo zastosuj system, który działa i będziemy go tuningować. Przy czym jedna uwaga - zanim zainstalujesz ów system (z myślą o późniejszym tuningu), to wpierw określ swoje wymagania (ale nie na zasadzie: "chciałbym, aby Antix wyglądał i zachowywał się jak MX"). Jeśli sam nie wiesz jak, to wrzuć na forum, czy na jakiś IRC (zdaje się, że obecnie najwięcej z nas bywa na archlinux.org.pl na freenode), może się uda to jakoś ogarnąć zanim zainstalujesz cokolwiek innego.

stefan1980

Ok to ja postaram się  i poświęcę trochę czasu na ile to będzie możliwe na naukę i przedstawię jakieś uzyteczne informacje. Z ciekawości zainstalowałem MX 17 na penie i czas uruchamiania ok 1min!!! zamykania 10s. W wersji 18 powrót do normy czyli długo sie uruchamia.

ciubaka

czyli nowy kernel jest problemem - coś zgrzyta na łączach z twoją maszyną - czy aby na pewno go potrzebujesz ?

pavbaranov

@ciubaka - Albo cokolwiek... :) Zwróć uwagę: "MX 17 jest zainstalowany na penie", MX 18 na HDD. To dwie różne instalki, zwłaszcza, że na pendrivie prawdopodobnie jest po prostu przerzucone ISO, a nie instalacja systemu. Nic w tym przypadku nie jesteś w stanie powiedzieć, a już na pewno, że "nowy kernel jest problemem". Nie wiemy nawet, czy instalacja MX 18 została przeprowadzona prawidłowo, zwłaszcza, że stefan1980 powoływał się na "podręcznik" przeznaczony dla innego systemu i sprzed jakiegoś już czasu.

Dopóki nie zobaczymy logów, to ten temat w ogóle nie powinien być dalej rozwijany. Jakakolwiek bowiem diagnoza, próba poprawienia tej instalacji będzie obarczona nieskończoną ilością błędów.

@stefan1980 - Na stronie https://mxlinux.org/manuals/ masz podręczniki dla MX. Zainstaluj ponownie, posługując się podręcznikiem dla MX 18. Jeśli nadal będzie błąd, jaki obserwujesz, to musisz przeglądnąć logi systemowe (i ewentualnie je tutaj udostępnić). Najłatwiej będzie Ci prawdopodobnie używając jakiegoś polecenia typu cat i przeszukać wpierw pod kątem błędów, czy innych niepoprawności np.:
cat /var/log/plik | grep err
lub
cat /var/log/plik | grep fail
Niekoniecznie to musi przynieść jakikolwiek efekt, niemniej jednak od czegoś trzeba zacząć. Zwłaszcza, że pomimo tego, że to już 4 strona tego wątku wciąż nie mamy od Ciebie żadnej użytecznej informacji.

stefan1980

#55
to znalazłem na poczatek
$ cat /var/log/dmesg | grep err
[    0.060498] ACPI: IRQ0 used by override.
[    0.060500] ACPI: IRQ9 used by override.
[    0.403540] core: PEBS disabled due to CPU errata
[    0.423802] ACPI: EC: interrupt blocked
[    0.547659] ACPI: Using IOAPIC for interrupt routing
[    0.564707] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKA] (IRQs 3 4 *5 7 9 10 11 12)
[    0.564805] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKB] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
[    0.564895] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKC] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
[    0.564985] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKD] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
[    0.565074] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKE] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
[    0.565164] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKF] (IRQs 3 4 5 7 9 *10 11 12)
[    0.565253] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKG] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
[    0.565342] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKH] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
[    0.566054] ACPI: EC: interrupt unblocked
[    2.720763] i801_smbus 0000:00:1f.3: SMBus using PCI interrupt


stefan1980@stefan1980:~
$ cat /var/log/dmesg | grep fail
[    0.558829] acpi PNP0A08:00: _OSC failed (AE_TYPE); disabling ASPM
[    2.660101] button: module verification failed: signature and/or required key missing - tainting


Chciałem jeszcze dodać że przy uruchamianiu mam jeszcze coś takiego parę linijek
drm atomic helper wait for dependencies error

stefan1980

wynik z syslog.1 grep err
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.060181] ACPI: IRQ0 used by override.
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.060183] ACPI: IRQ9 used by override.
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.401783] core: PEBS disabled due to CPU errata
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.422003] ACPI: EC: interrupt blocked
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.538902] ACPI: Using IOAPIC for interrupt routing
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.556285] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKA] (IRQs 3 4 *5 7 9 10 11 12)
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.556382] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKB] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.556471] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKC] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.556560] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKD] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.556649] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKE] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.556739] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKF] (IRQs 3 4 5 7 9 *10 11 12)
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.556835] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKG] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.556924] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKH] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    0.557621] ACPI: EC: interrupt unblocked
Mar 17 17:00:28 stefan1980 kernel: [    2.724498] i801_smbus 0000:00:1f.3: SMBus using PCI interrupt
Mar 17 17:00:34 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:00:35 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:00:38 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:00:38 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:00:44 stefan1980 kernel: [  127.944811]  ? common_interrupt+0xa/0xf
Mar 17 17:01:43 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:01:44 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:01:45 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:01:46 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:02:47 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:02:50 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:02:51 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:02:51 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:03:52 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:03:55 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:03:57 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:03:57 stefan1980 ntpd[2698]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.060654] ACPI: IRQ0 used by override.
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.060656] ACPI: IRQ9 used by override.
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.415058] core: PEBS disabled due to CPU errata
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.435268] ACPI: EC: interrupt blocked
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.560178] ACPI: Using IOAPIC for interrupt routing
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.577426] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKA] (IRQs 3 4 *5 7 9 10 11 12)
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.577522] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKB] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.577613] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKC] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.577701] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKD] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.577789] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKE] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.577879] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKF] (IRQs 3 4 5 7 9 *10 11 12)
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.577967] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKG] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.578056] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKH] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    0.578761] ACPI: EC: interrupt unblocked
Mar 17 17:32:37 stefan1980 kernel: [    2.817624] i801_smbus 0000:00:1f.3: SMBus using PCI interrupt
Mar 17 17:32:43 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:32:44 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:32:47 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:32:47 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:33:50 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:33:52 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:33:53 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:33:53 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:43:38 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:43:44 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:43:47 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:43:49 stefan1980 ntpd[2686]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.060589] ACPI: IRQ0 used by override.
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.060592] ACPI: IRQ9 used by override.
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.402193] core: PEBS disabled due to CPU errata
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.422433] ACPI: EC: interrupt blocked
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.539312] ACPI: Using IOAPIC for interrupt routing
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.556530] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKA] (IRQs 3 4 *5 7 9 10 11 12)
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.556627] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKB] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.556718] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKC] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.556807] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKD] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.556897] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKE] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.556987] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKF] (IRQs 3 4 5 7 9 *10 11 12)
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.557075] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKG] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.557164] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKH] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    0.557872] ACPI: EC: interrupt unblocked
Mar 17 17:48:25 stefan1980 kernel: [    2.747817] i801_smbus 0000:00:1f.3: SMBus using PCI interrupt
Mar 17 17:48:31 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:48:32 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:48:35 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:48:35 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:49:38 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:49:39 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:49:39 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:49:42 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:55:08 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:55:10 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:55:13 stefan1980 ntpd[2676]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:58:47 stefan1980 systemd[1]: Started Deferred execution scheduler.
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.059914] ACPI: IRQ0 used by override.
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.059917] ACPI: IRQ9 used by override.
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.401846] core: PEBS disabled due to CPU errata
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.422161] ACPI: EC: interrupt blocked
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.538965] ACPI: Using IOAPIC for interrupt routing
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.556377] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKA] (IRQs 3 4 *5 7 9 10 11 12)
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.556474] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKB] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.556564] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKC] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.556653] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKD] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.556742] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKE] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.556832] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKF] (IRQs 3 4 5 7 9 *10 11 12)
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.556929] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKG] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.557018] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKH] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    0.557720] ACPI: EC: interrupt unblocked
Mar 17 17:58:47 stefan1980 kernel: [    2.766068] i801_smbus 0000:00:1f.3: SMBus using PCI interrupt
Mar 17 17:59:23 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:59:24 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:59:25 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 17:59:26 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 18:00:28 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 18:00:29 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 18:00:30 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 18:00:32 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 18:01:36 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 18:01:38 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 18:01:38 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 18:01:41 stefan1980 ntpd[956]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 18:08:17 stefan1980 org.a11y.atspi.Registry[1485]: XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0"
Mar 17 18:08:18 stefan1980 NetworkManager[744]: <warn>  [1552842498.0038] error requesting auth for org.freedesktop.NetworkManager.wifi.share.protected: Authorization check failed: Refusing activation, D-Bus is shutting down.
Mar 17 18:08:18 stefan1980 NetworkManager[744]: <warn>  [1552842498.0039] error requesting auth for org.freedesktop.NetworkManager.wifi.share.open: Authorization check failed: Refusing activation, D-Bus is shutting down.
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.060271] ACPI: IRQ0 used by override.
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.060273] ACPI: IRQ9 used by override.
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.402782] core: PEBS disabled due to CPU errata
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.422991] ACPI: EC: interrupt blocked
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.546902] ACPI: Using IOAPIC for interrupt routing
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.564066] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKA] (IRQs 3 4 *5 7 9 10 11 12)
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.564163] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKB] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.564253] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKC] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.564343] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKD] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.564431] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKE] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.564520] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKF] (IRQs 3 4 5 7 9 *10 11 12)
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.564609] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKG] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.564697] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKH] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    0.565407] ACPI: EC: interrupt unblocked
Mar 17 19:13:19 stefan1980 kernel: [    2.729105] i801_smbus 0000:00:1f.3: SMBus using PCI interrupt
Mar 17 19:13:56 stefan1980 ntpd[2751]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:13:57 stefan1980 ntpd[2751]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:14:01 stefan1980 ntpd[2751]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:14:01 stefan1980 ntpd[2751]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:15:05 stefan1980 ntpd[2751]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:15:05 stefan1980 ntpd[2751]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:15:06 stefan1980 ntpd[2751]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:15:07 stefan1980 ntpd[2751]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.060481] ACPI: IRQ0 used by override.
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.060483] ACPI: IRQ9 used by override.
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.421183] core: PEBS disabled due to CPU errata
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.441397] ACPI: EC: interrupt blocked
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.558300] ACPI: Using IOAPIC for interrupt routing
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.577648] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKA] (IRQs 3 4 *5 7 9 10 11 12)
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.577745] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKB] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.577835] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKC] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.577925] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKD] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.578014] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKE] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.578104] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKF] (IRQs 3 4 5 7 9 *10 11 12)
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.578198] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKG] (IRQs 3 4 5 7 9 10 *11 12)
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.578288] ACPI: PCI Interrupt Link [LNKH] (IRQs 3 4 5 7 9 10 11 12) *0, disabled.
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    0.578983] ACPI: EC: interrupt unblocked
Mar 17 19:21:26 stefan1980 kernel: [    2.853646] i801_smbus 0000:00:1f.3: SMBus using PCI interrupt
Mar 17 19:21:31 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:21:32 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:21:36 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:21:36 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:22:39 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:22:39 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:22:40 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:22:41 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:28:40 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:28:40 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:29:22 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:29:23 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:32:37 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:32:37 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:34:04 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:34:24 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:35:08 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:35:28 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:35:43 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:35:43 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 3.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:35:57 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:36:00 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:36:02 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:37:26 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:37:41 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:37:41 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:38:08 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:38:11 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 2.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)
Mar 17 19:38:13 stefan1980 ntpd[2660]: error resolving pool 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)


pavbaranov

#57
Kernel raczej nie przekazuje informacji, które mogłyby skutkować długim uruchamianiem. Zwróć uwagę (to 0.xxxxx) - to milisekundy.
ACPI w istocie wali błędami, jednakże nie powinno to skutkować aż taką zwłoką w uruchamianiu.
Raczej nie w tym miejscu szukać zwłoki.

EDIT:
Ok, z drugiego logu: wyłącz sobie synchronizację do ntp.org. System zaczncieie uruchamiać się o kilkanaście/-dziesiąt sekund szybciej.

stefan1980


pavbaranov

#59
Nie, nie w grubie. Ntp.org to jest serwer (synchronizacja) czasu. Poczytaj, spróbuj znaleźć jak to wygląda w MX i po prostu wyłącz.
Możesz też spróbować cokolwiek tu pozmieniać.
Generalnie - tu go boli. Przynajmniej z tego co podałeś.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum